Sıcakta Spor Motivasyonu Nasıl Korunur?

Sıcakta Spor Motivasyonu Nasıl Korunur?

Yaz aylarında spor yapmak söz konusu olduğunda, pek çok insan mayosunu giyip denize gitme konusunda motivasyona sahiptir. Ancak fitness rutininizi sürdürmek veya ona başlamak için motivasyonunuzu sürdürmenizi sağlayacak pek çok başka motivasyon kaynağı da var. Sıcaklıklar ve nem çekilmez hale geldiğinde, programa devam etmek için aşağıdakileri bilmeniz gerek.

Çalışma Mantığınızda Yaratıcı Olun

Yazın sıcak günlerinde dışarıda spor yapmak için zihinsel olarak hazır olmanız gerekli. Ancak motivasyonel konuşmacı Gregoru Berge, profesyonel sporcular ile çalıştığı döneme ait bir ipucu sunuyor: zihni tekrar şekillendirmek.

Bunun için Berge, sıcak ve nemli havalarda spor yapmanın neden iyi olduğuna dair 10 sebep yazmanızı istiyor ve şöyle diyor: “Sporcularıma gerekliyse hayali şeyler yazmalarını öneriyorum ancak 10 sebep yazmalılar. Çünkü zihinlerindeki pozitif odak, başlangıçtaki negatif odaktan fazla olmalı.”

Bu sebepleri bulmak zorlu olabilir ancak Berge başlangıçta bazı önerilere sahip. Sıcak ve nemli koşullarda spor yapmak iyi çünkü…

 • Zihinsel gücümü arttırıyor ve sonrasında güçlü hissediyorum.
 • Sonrasında soğuk duş veya havuza atlamak müthiş hissettiriyor.
 • Ücretsiz bir sıcak yoga veya Bikram dersi gibi.
 • Yeni yazlık spor kıyafetlerin içinde çok iyi görünüyorum.
 • Spordan sonra tüketeceğim donmuş tatlılarım var.
 • Klimasız ortamlarda yaşayan milyonlarca insanla empati kurabilirim.
 • Sonrasında reklamlardaki sporcular gibi görünüyorum.

Sadece Yazın Yapılan Aktivitelerden Keyif Almak

Kış ayları dinlenme zamanı. Yazın ise sosyalleşme zamanı. Neden bunu aktiflikle kombine etmiyorsunuz? NASM sertifikalı kişisel koç Alysa Boan, müşterilerini yazlık turnuvalara katılma konusunda cesaretlendiriyor ve böylece yılın sıcak aylarında da fit kalmaları sağlanıyor. Ayrıca şöyle devam ediyor: “Bunlar takviminize çalışmaları dahil etmeye çalışırken iyi birer motivasyon kaynağı olabilirler.” Dış mekan aktiviteleri için sıcaklıklar biraz fazla olsa da en ideal zaman. Havuzda, denizde yüzmek haricinde diğer güzel seçeneklerden bazıları şöyle:

 • Plaj veya havuz yogası
 • Mahalledeki basketbol maçları
 • Kürek çekme ve su kayağı
 • Bahçecilik
 • Ormanda yürüyüş

Sıcak Bir Banyo Yapmak

Eğer sıcak ve nem içerisinde sporla yeterince zaman geçirirseniz, buna alışma konusunda kendinizi eğitebileceğinizi göreceksiniz. 2016 yılında Sports Science Exchange’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sıcak iklime alışmak beden üzerindeki fizyolojik yükü azaltmış, kişisel konforu arttırmış ve spor kapasitesini arttırırken, yüksek sıcaklıklara maruz kalındığında ortaya çıkabilecek ciddi sıcak hastalıkları riskini de azaltmış.

Fakat bu zaman isteyen bir şey. Çalışmada günde 90 dakika sıcakta spor yapmak ve bunu bir iki hafta devam ettirmek gerekiyor. Güneş altında 90 gün eziyet çekmek istemiyor musunuz? 2018 yılında Frontiers in Physiology’de yayınlanan bir çalışmada, altı gün arka arkaya sıcak bir banyoda vakit geçirmenin sıcağa alışma konusunda katılımcılara fayda sağladığı belirtiliyor.

Yazlık Antrenman Şarkınızı Bulun

Müzik uzmanları her sene yazın şarkılarını belirliyorlar ancak onların müzik zevki illa ki sizinkine uygun oılmak zorunda değil. Bu nedenle kendiniz için bir yaz şarkısı seçin ve onu antrenman müzik listenize ekleyin.

2015 yılında Perceptual and Motor Skills’de yayınlanan bir çalışmada, kadınların sevdikleri bir müziği dinlemeleri halinde daha fazla koştukları keşfedildi. 2015 yılında Medicine Science in Sports Exercise’da yayınlanan bir başka çalışmada ise yoğun interval çalışmalar sırasında müzik dinleyen insanların, dinlemeyenlere göre daha fazla pozitif etki elde ettikleri görülmüş.

Güneşin Avantajları

Güneş motivasyonel probleminizin sebebi olabilir ancak doğru şekilde düşünürseniz iyi bir motivasyon kaynağı da olabilir. Spor sırasında bol bol D vitamini elde edebilirsiniz ve bu da ruh haliniz üzerinde etkili olabilir.

2014 yılında Nutrients’te yayınlanan bir çalışmada, D vitamininin serotonin yani ruh halini, mutluluğu ve genel iyilik hissini arttıran hormon üzerinde pozitif etkileri olduğu görülüyor. Bu da dışarıda olmanın insanları neden mutlu ettiğini açıklıyor gibi görünüyor.

Elbette dışarıda spor yaparken daima güneş kremi sürmelisiniz. 2019 yılında British Journal of Dermatology’de yayınlanan bir çalışmaya göre doğru şekilde kullanılan güneş kremleri D vitamini üretimine engel olmuyorlar. Buna ek olarak yüksek bir ultraviyole A korumasına sahip olan ürünler D vitamini sentezini cesaretlendiriyorlar.

Su İçin, Su İçin, Su İçin

Beden rahat hissetmediği zaman motive kalmak biraz zor ve spordan önce, spor sırasında ve sonrasında su içmek bunda büyük bir rol oynuyor. Özellikle yüksek sıcaklıklarda bol su içmek, sağlığınızı pek çok şekilde etkiliyor:

 • Kalp sağlığı: kan hacmini doğru düzeyde tutar ve böylece hücrelere yeterince oksijen gider
 • Böbrek sağlığı: böbreklerin atıkları daha kolay filtrelemesini sağlar
 • Kas ve eklem sağlığı: kas ve eklemleri yağlar, gıdaların onlara ulaşmasına yardımcı olur

Amerikan Doktorlar Akademisi, spordan 2-3 saat önce yarım litre kadar su içilmesini öneriyor ve daha sonra spordan yarım saat önce de 250 ml kadar su içilmesini öneriyor. Spor sırasında ise her 10-20 dakikada bir 200 ml kadar su içilmeli ve spor bittikten 30 dakika sonra da yine 250 ml içilmeli.

Ancak bu miktarları hissettiğiniz duruma göre değiştirebilirsiniz. Eğer bir saat veya daha uzun süre sıcakta yoğun egzersiz yapacaksanız, sporcu içecekleri ile elektrolitleri de yerine koymalısınız.

Kendinizi Akıllıca Ödüllendirin

İdeal bir dünyada olsaydık, spor sonrası endorfin ihtiyaç duyduğunuz tek ödül olurdu. Ancak sıcaklıklar yükseldiğinde, sizi spor yapmaya ikna edecek gerçek ödüllere ihtiyaç var.

Sporu pozitif bir şeyle ilişkilendirmek işe yarayabilir. Buna günün kalanını havuzda geçirmek de dahil olabilir, yeni bir spor kıyafeti almak da dahil olabilir. Ayrıca ödülleri zaman zaman değiştirmeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir