Kristaller güzeldir, mistiktir ve hayal gücünü etkiler. Alternatif tıptaki en popüler parçalardandırlar.

Kristalleri elde tutmanın veya vücudun çeşitli bölgelerine koymanın fiziksel ve zihinsel faydalar sağladığına inanılır. Çünkü ana fikir, kristallerin vücudun enerji alanıyla etkileşime girerek denge ve uyum yaratmasıdır.

Birçok insan kristalleri stres ve odaklanma için kullanırken, diğerleri kristallerin fiziksel rahatsızlıkları ve hastalıkları iyileştirme gücüne sahip olduğuna inanır.

Kristallerin vücudu iyileştirme gücüne sahip olduğu teorisinde ne kadar bir gerçek vardır?

Bu soruyu cevaplamak için kristal tarihine, ilmine ve arkasındaki bilime bir göz atalım.

Kristal tarihi

Kristaller bir mineral grubudur. Çok sade, güzel, yarı nadir taşlardır – bazıları berrak ve bazıları parlak renge sahiptir.

Kristal infüzyonlu su şişeleri satan bir şirket olan Bewater’ın kurucusu ve yöneticisi Jude Polack, sağlık amaçlı olarak kullanılan kristallerin uzun bir geçmişi olduğunu açıklar.

“Arkeolojik bulgular, amber kristalinin İngiltere’de 10.000 yıl öncesine kadar koruma ve refah için kullanıldığını gösterir” diye anlatır. “Ayrıca eski Sümer kayıtları, kristallerin refah ve sağlık için kullanıldığını işaret eder.”

Bunun yanı sıra Polack, Mısır’da; aşağıda ifade bulduğu üzere, tıbbi ve ritüel amaçlar için birden fazla taşın kullanıldığını belirtir:

 • lapis lazuli
 • turkuaz
 • karnelian (carnelian)
 • zümrüt
 • kuvars

Polack’a göre, Leonardo da Vinci’nin masasında bir değerli taş bulundurduğu ve “Ametistin kötü düşünceleri yok ettiğini ve düşünmeyi hızlandırdığını” iddia ettiğini vurgular.

Kristal ilmi

kristaller

Alternatif tıp camiasının bir bölümü, ilgili taşların gerçek iyileştirici güçleri olduğuna inanmaktadır.

Yaygın inanç, kristallerin vücudun titreşim enerjisi olarak da bilinen enerji alanlarıyla etkileşime girdiğidir. Buradaki düşünce; kristallerin, benzersiz enerjetik titreşimleriyle enerji akışını yeniden yönlendirip yeniden kanalize edebilmeleri, bu sayede vücudun veya enerji alanının “sıkışmış” hale gelen bölgelerinin engelini kaldırmaya yardımcı olmalarıdır.

Kozmik enerji şifacısı Eva Antoniadou, “Kristallerin güçlü iyileştirme güçleri vardır ve onlara dokunduğumuzda şifa hemen etkinleştirilir” diye ifade eder.

Kristal titreşimler vücudun doğal enerji frekansıyla etkileşime girdiğinde, vücudun odaklanmış, rahat ve net hissedildiğini söyler.

Polack, “Kristaller, basınç ve hareketten gelen enerjiyi emerler ve onu elektronik bir frekansa dönüştürürler” diye ekler. “İşte kullanıcıların, kristalleriyle çalışırken güvendiği nokta; her kristal türüne özgü olan bu frekanstır. Ve birçok ağrı ve endişe giderici cihazın benzer ilkeler üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında, söz konusu alanlarda kristallerin ilgili durumlara yardımcı olabileceğine inanılır.”

Elektrik akımı ile ağrı ve diğer bozuklukları tedavi etme yöntemleri şunları içerir:

 • radyofrekans ablasyonu [radiofrequency ablation (RFA)]
 • elektronik kas stimülasyonu [electronic muscle stimulation (EMS)]
 • transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu [transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS)]
 • transkraniyal manyetik stimülasyon [transcranial magnetic stimulation (TMS)]

Tabii ki bu terapilerle karşılaştırıldığında, bir kristalin yayabileceği herhangi bir frekans son derece küçük bir ölçüde olacaktır.

Kristal bilimi

Bilim söz konusu olduğunda, kristal iyileşmesini destekleyecek neredeyse hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Pierre ve Jack Curie isimli araştırmacı iki kardeş, 1880’de bir araştırma yapmıştır ve kristallerin sıcaklığını değiştirmenin ve üzerlerine baskı uygulamanın elektrik üretebileceğini bulmuştur.

Ki bu, piezoelektrik etki olarak bilinir. Ve bu elektrik türü, aşağıda ifade bulan birçok teknolojide kullanılır:

 • mikrofonlar
 • kuvars saatler
 • mürekkepli yazıcılar
 • sonar isimli denizaltı dinleme cihazları
 • tıbbi implantlar (yerleştirmeler)

Curie kardeşlerin çalışması, kristalleri elde tutmanın vücudun enerji seviyeleri üzerinde küçük bir etkisi olabileceğini öne sürer. Ancak bu etkinin iyileştirici güç üretip üretemeyeceği hâlâ tartışmaya açıktır.

C.C. French tarafından kristaller ve şifa üzerine gerçekleştirilen bir başka çalışma ise 1999 ve 2001 yıllarında iki uluslararası konferansta sunulmuş, ancak hiçbir zaman hakemli bir dergide yayınlanmamıştır:

Ve bu çalışmada 80 gönüllüye, ya gerçek kristaller ya da sahteler verilmiştir. Altı katılımcı, hiçbir şey hissetmediğini bildirmiştir. Geri kalanlar ise enerjide bir değişiklik hissettiğini ifade etmiştir.

Başka bir deyişle, sahte kristaller de aynı derecede etkili çıkmıştır ki bu da, plasebo etkisinin sihrinin işlediğini gösterir.

Psikolog Richard Wiseman’ın, The Telegraph gazetesine ilgili dönem zarfında söylediği gibi, “Kristallerin gücünün kristallerde değil, zihinde olması düşündürücüdür.”

Kristallerle çalışan bazı kişiler bile, kristallerin gerçek gücünün plasebo etkisinde yattığı inancına sahiptir.

Örneğin Polack, kristallerin; plasebo etkisinin bir kombinasyonu yoluyla ve enerjisel frekansta değişiklikler yaratarak çalıştığına inanır.

“Kendi içinde güçlü olan plasebo ve belirli kristallerin daha önce bahsedilen enerjetik özelliklerinin bir kombinasyonu, kesinlikle vücut üzerinde gerçek bir etkiye sahip görünüyor” diye vurgular.

Ne işe yarar ve ne işe yaramaz?

Sağlıklı yaşam rutininize kristal eklemeyi düşünüyorsanız, onların yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda gerçekçi olmak önemlidir.

Ruh sağlığı bozuklukları

Kristaller bazen, anksiyete veya depresyon gibi zihinsel sağlık durumlarını desteklemek için tanımlanır.

Ancak kristallerin enerji, duygular veya zihinsel sağlık üzerinde önemli bir etkisi olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. O yüzden anksiyete, depresyon ve diğer teşhis edilebilir durumlar için tıbbi tedavinin yerine kesinlikle kristalleri koymanız asla önerilmez.

Onun yerine, doktorunuzun veya psikoloğunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Bunu yaparken, temelli ve merkezlenmiş olma duygusu yaratmak için kristalleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca kristallerin yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, sadece plasebo etkisi olsa bile onları kullanmaya her zaman değeceğini bilin.

Kristaller tedavi değil, destek sağlayabilir. Bunu her zaman aklınızda tutun.

Ruh hâlini veya bakış açısını iyileştirme

Kristaller, kendinizi kötü hissettiğinizde veya stresli olduğunuzda size destek sağlayabilir.

Akıl sağlığı sorunları için destek sağladıkları gibi, ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olabilirler. Duyguları harekete geçirmek için bir araç olarak kullanılabilirler:

 • topraklanma
 • bağlantı kurma
 • manevi anlam
 • amaç
 • kendinden daha büyük bir şeye yönelik duygu

Tüm bunlar, muhtemelen kristalin kendisinden ziyade kristalle olan ilişkiniz ile ilgilidir.

Ağrı ve hastalık

bel ağrısı
bel ağrısı

Her ne kadar bazı kristal uygulayıcıları kristallerin gerçek, fiziksel rahatsızlıklara yardımcı olabileceğine inansa da; bu teoriyi destekleyecek herhangi bir bilimsel çalışma henüz bulunmamaktadır.

Polack, “Kesinlikle yapan çok kişi olmasına rağmen, hastalıkları veya yaralanmaları tedavi etmek için kristalleri kullanmanızı asla tavsiye etmiyoruz” diye ifade eder.

Kristalleri kullanmak muhtemelen size zarar vermeyecek olsa da; fiziksel yaralanma, kronik ağrı veya hastalık söz konusu olduğunda doktorunuzun rehberliğine uymanız salık verilir. Farklı yöntemlerden ne kadar çok destek alırsanız o kadar iyidir. Dolayısıyla bu, kristallerin araç kutunuzda bir parça olamayacağı anlamına gelmez.

Kristaller ve meditasyon

Kristaller ve meditasyon

Kristallerin plasebo potansiyeli ile meditasyonun arkasındaki bilimsel kanıtları birleştirmek yoluyla, ikisi birlikte çalıştırılarak olumlu bir etki yaratılabilir.

2021 tarihli bir değerlendirme, farkındalık meditasyonunun [mindfullness meditation (MM)]; kontrol koşulları kıyaslandığında, askeriye temelli travma sonrası stres bozukluğunu (TSSB) hafifletmede önemli ölçüde büyük bir etkiye sahip olduğunu kaydetmiştir.

Yatarak tedavi gören bir psikiyatri ünitesindeki 53 ergen üzerinde 2021 yılında yapılan bir diğer araştırma da MM’nin kaygıyı azaltmak için, etkili ve nispeten acil bir müdahale olduğunu bulgulamıştır. Çalışma ayrıca MM’nin psikoz semptomları için özellikle faydalı olduğunu bulmuştur.

Dolayısıyla, eğer kristallerin bir fark yarattığına inanıyorsanız, onları meditasyon pratiğinize eklemek muhtemelen kazanç yaratan bir kombinasyon olur. Kristaller hakkında emin değilseniz veya şüphe duyuyorsanız da kristalleri kullanmayı bırakmanız ve bunun yerine meditasyon yapmanız önerilir.

Sonuç olarak, bir kristali elinizde tutmak için biraz zaman ayırmak; enerjinizi süptil derecede, ölçülebilmesi güç bir şekilde etkileyebilir.

Daha da önemlisi sizi yavaşlamaya, nefes almaya ve zihninizi tek bir şeye odaklamaya davet eder. Bu meditatif uygulama, kendi başına muhtemelen daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Deneyin

Kristallerle meditasyon yapmanın birçok yolu vardır. Birkaç seçeneği şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Kullanmadan önce kristallerinizi temizleyin ve şarj edin. Buna dair bir yöntem, onları güneş ışığına yerleştirmektir.
 2. Topraklanın ve derin nefes alarak vücudunuza bağlanın.
 3. Meditasyonunuz için bir niyet belirleyin ve kristalinizden destek “isteyin”.
 4. Zihninizi susturun ve 5 ila 10 dakika boyunca niyetinize odaklanın.
 5. Kristalinize teşekkür ederek ve dikkatinizi dış ortamınıza çevirerek uygulamanızı sonlandırın.

Temel Çıkarım

Bazı araştırmalar, kristallerin bir elektrik yükü oluşturma gücüne sahip olduğunu gösterir, ancak tüm kanıtlar bu kadardır.

Bu durumun enerji alanınızı ne kadar etkilediği belirsiz olsa da, birçok insanın kristal kullanmaktan fayda sağladığına inandığı açıktır.

Polack, “Nihayetinde, deneyimlerimize göre kristaller, potansiyel etkilerinde onları kullanan kişi kadar bireyseldir” diye vurgular.

Kristallerin bize enerji yoluyla mı yoksa plasebo etkisi yoluyla mı yardımcı olduğundan asla emin olamayabiliriz. Yine de, tıbbi yardımdan vazgeçmediğiniz sürece, kristaller sağlık uygulamanıza yardımcı olabilir.

 

Orijinal metin: https://www.healthline.com/health/healing-crystals-what-they-can-do-and-what-they-cant