Sıcak silikon tabancası, özellikle çeşitli eşya ve oyuncakların tamirinde kullanılan silikon fitillerini uygulayabilmek için kesinlikle sahip olmanız gereken ürünler arasında. Ne zaman ihtiyacınız olacağını hiç bir zaman bilemiyorsunuz ve bu nedenle alet çantanızda işiniz düşmesi halinde keyifle kullanabileceğiniz bir silikon tabancası olması elzem.

Fakat bu ürünün de pek çok farklı marka bünyesinde farklı özelliklere sahip türü bulunuyor. Bazıları daha uygun fiyatlı olurken düşük malzeme kalitesi nedeniyle tatmin edici olmaktan uzakken, bazıları ise çok yüksek kaliteyi, bir o kadar da yüksek bir fiyattan sunuyorlar. Bu nedenle ne sıklıkla ve ne amaçla kullanacağınıza dair bir karar vermiş olmanız, tercihinizi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır.

İşinizi biraz daha kolaylaştırabilmek için farklı markaların modellerini bir araya getirdik ve onların temel özelliklerine değindik. Böylece ihtiyaca yönelik doğru sıcak silikon tabancasını bulmanız daha kolay olacaktır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen listemizdeki ürünlere geçelim.

Bosch PKP 18E Sıcak Silikon Tabancası

Bosch tarafından sunulan PKP 18E modeli, her ne kadar yüksek fiyatlı silikon tabancaları arasında yer alsa da, özellikle yüksek kalitesi ve çeşitli özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eğer çok sık kullanacaksanız ve hassas silikonlama işlemleri gerçekleştirecekseniz, yıpranmasının düşük olması ve bol miktarda ayar sunması işinizi görmenize yardımcı olacaktır. Dakikada 15-20 grama kadar silikon yapıştırabilen cihaz, bu nedenle biraz yüksek güç harcıyor ancak işinizi hızla tamamlamaya olanak tanıyor. Ayrıca çalışma sıcaklığı da oldukça yüksek. Damlama kilidine sahip olması sayesinde kullanmadığınız anlarda damlama yapmasına da engel olabiliyorsunuz. Malzeme kalitesini ise elinize aldığınızda zaten hemen fark edeceksiniz. Ancak bu kadar kaliteli bir ürün ihtiyacınız yoksa listemizdeki diğer ürünlere göz atmayı unutmayın.

Rapid 5000442 Sıcak Silikon Tabancası

Rapid tarafından hazırlanmış olan bu model, kaliteyi ve uygun fiyatı bir araya getirebilmesi sayesinde biraz daha ekonomik bir seçenek arayanlar için hazırlanmış. Bosch kadar profesyonel bir ürün olmasa da, daha uygun fiyata iyi işler çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Isınması biraz yavaş olabiliyor ancak güç tüketimi yüksek. Yani bir defa ısındığı zaman çok miktarda silikonu hızlı bir şekilde yapıştırmanız mümkün olacaktır. Mekanik besleme yöntemiyle çalışan cihaz, genel olarak ortalama bir fiyata sahip olduğu için bir fiyat performans ürünü olduğu söylenebilir. Ancak çok ağır ve yoğun kullanım şartlarında bazı profesyonel ürünler kadar dayanamayabilir.

Einhell TC-GG 30, Silikon Mum Tabancası

Einhell tarafından hazırlanmış olan TC-GG 30 modeli, adından da anlayabileceğiniz gibi 30 watt güçle çalışıyor ve bu nedenle listemizdeki diğer ürünlere kıyasla çok düşük bir güç tüketimine sahip olduğu söylenebilir. Bu yönüyle biraz daha amatör kullanıma uygun bir seçenek. Fakat beş dakika gibi kısa bir süre içerisinde ısınabiliyor ve 200 dereceye varan bir sıcaklık imkanı sunuyor. Fakat maalesef dakikadaki silikon kapasitesi diğer yüksek güçlü ürünler kadar iyi değil. Dolayısıyla küçük tamirler ve yapıştırma işlemleri için daha uygun. En dikkate değer yanı ise beraberinde üç tane farklı başlık ile gelmesi. Yani ihtiyaca yönelik uçlar sayesinde farklı ürünlerde kullanmak mümkün. Fakat profesyonel altı işlemlere uygun olmasına rağmen fiyatının yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Malzeme kalitesi ise bu fiyat farkının temel sebebi denilebilir.

Ferm GGM1005 Silikon Tabancası

Ferm GGM1005 modeli, hem uygun fiyatı hem de ne çok düşük ne de çok yüksek güç tüketimi ile tam bir ara model denilebilir. Malzeme kalitesi anlamında diğer modeller kadar iyi değil ancak 70 wattlık güç tüketimi sayesinde hızlı bir ısınma sağlayabiliyor ve ayrıca silikonu yüksek sıcaklıklar ile uygulamanıza olanak tanıyor. Beraberinde kullanabileceğiniz yedek silikonlarla birlikte satılıyor ve damlama yapmasını önlemeye yardımcı olan bazı aparatlar da üründe bulunuyor. Ancak güç kablosu pek çok diğer modelde olduğu gibi biraz kısa kalabiliyor. Fiyat performans ürünü arayan hobiciler için çok uygun olacaktır.

Wildlebend Glue Gun Sıcak Silikon Tabancası

Bu ürün piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyatlı silikon tabancası olarak tanımlanabilir. Çok uygun fiyatlı olduğu için malzeme kalitesi anlamında çok fazla bir beklentiniz olmasın ancak yine de hafif uygulamalarda sorunsuzca çalışıyor ve iş görüyor. 20 watt güçle çalıştığı için özellikle ilk ısınma süresi biraz uzun denilebilir fakat ısındıktan sonra silikonun devamını eritme konusunda sorun yaşatmıyor. Ayrıca güç tüketiminin düşük olmasını isteyenler için daha uygun. Fakat 11 mm’lik silikonları maalesef bu tabanca ile kullanmak olanaksız. Dolayısıyla yoğun bir silikon ihtiyacı olanlar için yetersiz gelecektir. Üzerindeki açma kapama tuşu sayesinde sürekli fişini takıp çıkarmanıza gerek kalmıyor. Kullanmadığınız anlarda düğmesinden kapatsanız yeterli oluyor.

Akdeniz K-600 Kalın Sıcak Mum Silikon Tabancası

Ülkemizde akla ilk gelen markalardan birisi olmasa da, Akdeniz K-600 modeli orta düzey kullanımlar için ideal bir model. Kalın yapısı sayesinde ele güzel oturuyor ve aynı zamanda 11 mm’lik kalın silikonların kullanımına da uygun. 60 watt güçle çalıştığı için ne bazı profesyonel ürünler kadar hızlı çalışıp güç tüketiyor, ne de Windlebend gibi markaların ürünleri gibi çok uzun ısınma süresine sahip. Tam olarak ortalarda bulunan bir model ve ayrıca fiyat olarak da çok yüksek değil. Bu anlamda hafif işler ve hobi malzemelerinin yapıştırılması konusunda işinizi görecektir.