Pek çok kişi yaşamının bir döneminde hormonsal dengesizlikler, sağlıksız beslenme, kalitesiz cilt bakım malzemeleri kullanma ya da stresli durumlar dolayısıyla sivilce sorunu yaşar. Genellikle yağlı cilde sahip olan kişilerde sıklıkla görülen sivilceler, fizyolojik ve psikolojik değişikliklere göre kuru ve normal ciltlerde de oluşabiliyor. Hem görüntü hem de sağlık açısından bir sorun teşkil eden sivilceler için tıbbi ve kozmetik pek çok ürün eczanelerde, kozmetik dükkanlarda bulabiliriz. Fakat hayata bakışta biz prensip olarak evde doğal ürünlerle hazırlanan karışımlara öncelik verdiğimiz için sivilcelerin çaresini de evde bulabiliriz. Bunun için sivilce maskeleri tariflerimize bir göz atmanızda fayda var.

Limonlu, ballı sivilce maskesi

Limon pek çok cilt sorununda iyileştirici rol oynadığı için cilt maskelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat cilt maskelerinde kullanacağımız limon suyunun taze sıkılmış olmasına özen gösterelim. Limonlu, ballı sivilce maskemiz için 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu karıştırıp, kısık ateşte kaynatıyoruz. Karışımı ateşten aldıktan sonra biraz ılık hale gelen maskeyi yüzümüze sürüyoruz. Burada maskenin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması önemlidir. Maske 15 dakika süresince yüzümüzde duracak ve ardından ılık veya soğuk su ile yüzümüzü yıkayacağız. Bu maske yüzümüzdeki tüm sivilcelerden kurtuluncaya kadar her gün düzenli olarak uygulanabilir. Ancak tüm cilt maskelerinde olduğu gibi bu maskede de kullanım sonrasında cildi kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirmekte fayda var.

Gül sulu sivilce maskesi

Gün suyu; cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullandığımız, cilt temizleme toniği olarak da kullanılmasını önerdiğimiz doğal bir üründür. Kozmetik mağazalardan alacağımız pahalı cilt temizleme ürünleri yerine cildi her akşam gül suyuna batırılmış bir pamuk yardımıyla temizlemek hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olacaktır. Ancak bunun için gül suyunun doğal olması gerekir. Sivilceler için hazırlayacağımız gül suyu maskesi de hem doğal hem de çok etkili olacaktır. Bunun için 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı balı karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı tamamen yüzümüze sürüp 20 dakika bekliyoruz ve sonrasında bol su ile yıkıyoruz. Maske uygulamalarında bekleme süresi içinde fazla gülmemeye, konuşmamaya ve mimik yapmamaya çalışalım. Zira bazı maskeler kalın dokulu ve kuru olabildiğinden yüzün fazla hareketli olması cildi tahriş edebiliyor.

Limonlu yumurta akı maskesi

Cildimizde mucizevi temizleyici ve besleyici etki gösteren yumurta akı ve limon suyu bu maskemizde birlikte kullanılıyor. 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 adet yumurtanın akını çırpıyoruz ve cildimize sürüyoruz. Maske yüzümüzde 15-20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkıyoruz. Bu maske haftada 2 kez düzenli olarak uygulandığında hem sivilcelerden kurtulmak hem de daha canlı ve lekelerden arınmış bir cilde sahip olmak mümkün. Zira hem limon suyunun hem de yumurta akının cildi beyazlatıcı etkisi bulunuyor.

Elma maskesi

Elma maskesi için yarım elmayı rendenin ince tarafı ile rendeliyoruz. İçine 2-3 tatlı kaşığı kadar bal ekleyip karıştırıyoruz ve cildimizin her yerine sürüyoruz. 15-20 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzümüzü bol su ile yıkıyoruz. Sivilce maskesi uygulamalarında amaç ciltte biriken fazla yağı, ölü deriyi atmak cildi tedavi edebilmektir. Bunun için de maskelerde kullanılan doğal ürünlerin cildi onarıcı özelliği bulunmalıdır. Bal, elma, limon suyu, yumurta akı da bu bağlamda faydaları bilinen doğal ürünlerdir.

Kil maskesi

Cilt temizliği ve güzelliğinde kilin mucizevi sayılabilecek etkisinin bilinirliği yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Günümüzde eczanelerde, kozmetik mağazalarda bulunan cilt bakım ürünlerinin hiç birisi yokken de kil aktif olarak kullanılmaktaydı, günümüzde de kullanılmakta. Kil maskesi cildin onarılmasında, iyileştirilmesinde, siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulmada, ciltteki ölü derinin atılmasında çok etkili bir doğal üründür. Killi sivilce maskesinde de 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 tatlı kaşığı kil ve 1 adet toz haline getirilmiş aspirin kullanıyoruz. Malzemelerin tamamını karıştırıp yüzümüze sürüyoruz ve 10 dakika bekletip bol su ile yıkıyoruz.