Hemen her cilt tipinde görülebilen, ancak daha çok yağlı ciltlerde oluşan siyah noktalar çok kötü bir görüntü oluşturur. Genellikle yeterince temizlenmeyen ciltlerde oluşan siyah noktaları önlemenin yolu cildimizi uygun aralıklarla ve doğru temizleyicilerle temizlemektir. Siyah noktalar sadece kötü göründükleri için değil, bulundukları alanda sivilce oluşumuna yol açtıkları için de önlenmesi gereken cilt sorunlarıdır. Siyah noktalardan kurtulmak için özel bantlar, kimyasal temizleyiciler ve daha pek çok kozmetik ürün bulunmakta. Ancak biz genel olarak doğal ve sağlıklı olanı tercih ettiğimiz için sizlere evde doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz maskeleri uygulamanızı öneriyorum.

Kil maskesi

Kil, yüzyıllardır kullanılan bir doğal cilt temizleyicisidir ve cildi besleyen mineraller bakımından da zengin bir doğal üründür. Kil; aşırı yağlı ciltlerde yağ dengesini korur, fazla yağı da emer. Kilin günümüzde piyasada pembe, yeşil ve beyaz renkleri bulunmaktadır. Bunların hepsi aynı işlevi gösterdiğinden kullanacağımız kilin renginin bir önemi yoktur. Ancak kil maskesinin haftada 2 kereden fazla uygulanması cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte kil maskesi uygulayanlara da ciltlerini kaliteli bir nemlendirici ile korumalarını öneriyoruz. Kil maskesi için sadece bir yemek kaşığı kil ve yine o kadar suya ihtiyacımız var. Kil ve suyu koyu bir macun haline gelinceye kadar karıştırıp göz çevresi ve üst dudak hariç tüm yüzümüze uyguluyoruz. Ortalama 10 dakika kil maskesini yüzümüzde beklettikten sonra yıkayabiliriz. Ardından cildimize nemlendirici sürmeyi unutmuyoruz.

Yumurta akı maskesi

Yumurta akını pek çok cilt maskesinde kullanıyoruz. Zira yumurta akı cildimizin gözeneklerini sıkılaştırır, siyah nokta oluşumunu engeller, var olan siyah noktaları da temizler. Ayrıca yumurta akının cildi besleyici özelliği dolayısıyla birkaç uygulama sonrasında cildimizin ne kadar parlaklaştığını da görebiliriz. Özellikle cildi kuru olduğu için kil maskesi uygulayamayan kişilere yumurta akı maskesini tavsiye ediyoruz. Bunun için 1 adet yumurtanın akını parmaklarımızla masaj yaparak cildimize uyguluyoruz ve 15-20 dakika sonra yıkıyoruz. Sonrasında nemlendirici sürüp cildimizi nemlendiriyoruz.

Ballı süt maskesi

Ballı süt maskesi, diğer maskelerden faklı olarak tüm yüze değil sadece siyah noktaların bulunduğu alanlara uygulanmaktadır. Bunun için 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sütü karıştırıyoruz, çok az ısıtıyoruz ve siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürüyoruz. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzümüzü soğuk su ile yıkayıp nemlendirici sürüyoruz.

Yoğurtlu yulaf maskesi

Yoğurdun içindeki laktik asit ciltte bulunan fazla yağın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yulaf ezmesi ise gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Öncelikle bir yemek kaşığı yulaf ezmesi havanda dövülerek toz haline getirilir. Ardından 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ve yulaf ezmesi bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan karışımı tüm yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından ılık cildinizi ılık su ile yıkayıp nemlendirici sürün. Bu maskeyi haftada 2 kez düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin daha temiz ve pürüzsüz bir hal aldığını göreceksiniz.

Yulaf unu maskesi

Yulaf unu maskesi için 2 tatlı kaşığı yulaf ununu, yarım fincan su ile karıştırın ve küçük bir tavada, tencerede kısık ateşte karıştırın. Karışım koyu bir kıvam alınca ateşten indirin ve soğuyunca cildinize sürün. Maske yüzünüzde kuruyunca yüzünüzü ılık ya da soğuk su ile yıkayın, ardından yüzünüze nemlendirici sürün.

Karbonat ve aspirin maskesi

1 tane aspirini havanda döverek un haline getirin, içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Ardından karışım krem kıvamına gelinceye kadar içine ortalama 1 kaşık su ekleyin ve karıştırın. Hazırlanan karışımı yüzün tamamına değil, sadece siyah noktaların bulunduğu alanlara sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra parmaklarınızla ovalayarak yıkayın.