Esmer pirinç veya yabani pirinçten daha az popüler olmasına rağmen, yabancı mutfaklarda ‘’yasak pirinç’’ olarak bilinen siyah pirinç, pek çok pirinç çeşidinden daha etkileyici sağlıklı detaylara sahip olan çok eski bir tahıldır.

Güçlü hastalıklara karşı savaşan antioksidanlar açısından en zengin pirinç türü olan tahıl olarak yüksek besin lifi ve anti-inflamatuar özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Şeker hastalığının, kanserin, kalp rahatsızlığının ve hatta kilo artışının durdurulmasına yardımcı olan ayrı bir kabiliyete sahiptir.

Siyah Pirincin Sağlık Açısından Faydaları

1. Antioksidan konusunda çok zengindir.

Bir normal pirinç tanesinin en dış tabakası olan kabukla birlikte bulunan siyah pirinçte bilinen en yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır.

Anthokriyan adı verilen bu antioksidanın yararlarını inceleyen birçok çalışmaya göre bu antioksidan ciddi bir hastalık önleme özelliğine sahiptir.

Aynı zamanda siyah pirinçte bulunan antosiyanin antioksidanları kardiyovasküler hastalık önlenmesine, serbest radikal hasarından kaynaklanabilecek kansere karşı korunmaya, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Bütün esmer pirinç ve kırmızı pirinç de dahil olmak üzere, hepsi yararlı antioksidanlar içerirken sadece siyah pirinç antosiyanin içerir. Ayrıca siyah pirinç diğer önemli işlevlerinin yanı sıra göz, cilt ve bağışıklık sağlığının korunmasında yararlı olan önemli antioksidan olan E Vitamini içerir.

2. Kalp sağlığını korur.

Araştırmalar, siyah pirincin arterlerde tehlikeli aterosklerotik plak oluşumunu azalttığını göstermiştir, ki bu arterleri temiz tutmak ve kalp krizi ve felci önlemek açısından çok önemlidir.

Siyah pirinçte bulunan özel antosiyaninler ve fitokimyasallar toplam kolesterol, LDL “kötü” kolestrol ve toplam triasilgliserol konsantrasyonlarını azaltarak sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olur. Bunlar, kardiyovasküler hastalıkta sıklıkla yer alan 3 önemli faktördür.

3. Vücut detoksunda önemlidir.

Araştırmalar siyah pirinç tüketmenin içerdiği yüksek antioksidan sayesinde detoks konusunda karaciğeri temizlemesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Siyah pirinçte bulunan fito besinler, vücudun iltihaplanmayı azaltmasına ve çeşitli hastalıklara katkıda bulunabilecek zararlı maddelerin vücuttan temizlemesine yardımcı olmasına nedendir.

4. Sindirimi iyileştiren iyi fiber kaynağıdır.

Siyah pirinç yarım bardak porsiyon başına yaklaşık 2-3 gram içeren, benzer miktarda lif içerir. Siyah pirincin içindeki lif; kabızlık, şişkinlik ve diğer istenmeyen sindirim belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Lif, sindirim sistemindeki atıklara ve toksinlere bağlanır ve onları dışarı çekmeye ve düzenli bağırsak işlevine katkıda bulunur.

Siyah pirinçte bulunan lif ayrıca pirinci yedikten sonra tok hissetmeye ve yemekler arasında daha uzun süre tok kalmaya, böylece potansiyel olarak kilo vermeye yardımcı olur.

Araştırmalar, tam tahıllı pirinç çeşitlerinin lif açısından yüksek bir beslenme getirdiğinde hemfikiridr. Bu da obezite, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim bozukluklarına karşı koruyucudur. Bunun nedeni, lifin toksinleri vücuttan temizleme, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olma ve atıklardan vücudu temizleme konusunda önemli bir işlevi olmasıdır. Siyah pirinç aynı zamanda diyare vakalarını önlemeye ya da iyileştirmeye yardımcı olabilir, çünkü lif konusunda sağlam bir destektir.

5. Doğal ve glutensiz bir besin kaynağıdır.

Diğer pirinç çeşitleri gibi siyah pirinç de doğal olarak bütün buğday, çavdar ve arpa ürünlerinde bulunan gluteni içermez.

İçinde gluten bulunan bir besini tükettikten sonra, gluten duyarlığı olan kişiler direk olarak şişkinlik, kabızlık, ishal, besin yetersizliği ve sızdıran bağırsak sendromu gibi semptomların çoğuna maruz kalırlar. Rafine edilmiş tahıllar ve işlenmiş unlu ürünler yerine sadece siyah pirinç tüketimi, aynı zamanda tam tahıl olanlar da dahil olmak üzere tüm buğday, arpa ve çavdar içeren yiyeceklerin tüketimi, bir çok insanın gluten yemesiyle ilgili sindirim sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

6. Şekerin kanda soğumasını yavaşlatmaya yardımcı olur ve bu şekilde şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Çalışmalar, şeker hastalığı ve obezite riski söz konusu olduğunda tahıl tüketiminin, rafine edilmiş karbonhidratları tüketmekten çok daha faydalı ve önleyici olduğunu gösterdi.

Liflerden, antioksidanlardan ve kan akışındaki şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan diğer besin maddelerinden arındırılmış işlenmiş karbonhidratları yemeye kıyasla, siyah pirinç tüketmek çok daha sağlıklı bir seçenektir.

Siyah pirinç, lifin depolandığı tüm faydalı depoyu içerir ve lif tahıldan alınan glikozun (şeker) vücutta daha uzun bir süre emilmesine yardımcı olur.

Araştırmacılar, beyaz ve kahverengi pirinç tüketimini tip 2 diyabet riskiyle ilişkili olarak incelediğinde, beyaz pirincin insülin direncine ve diyabet riskine katkıda bulunma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Beyaz pirinç, beyaz ekmek, makarna ve şekerlendirilmiş hububat yerine kahverengi veya siyah pirinç dahil bütün tahılların ikame edilmesi, kilonuzun kontrol edilmesini ve enerji seviyenizi korumanın yanı sıra tip 2 diyabet ve diğer komplikasyonların riskini ciddi oranda düşürebilir.

7. Obezitenin önlenmesinde yardımcı olur.

Lif içermeyen işlenmiş “beyaz” türlerin aksine şeker hastalığı veya metabolik sendrom ve insülin direnci olanlar için % 100 tahıl tüketmesi çok önemlidir.

Aynı şey kilo vermek isteyenler için de söylenebilir, çünkü bütün tahıl pirincindeki lif ve besinler açlık sinyallerini durdurmaya yardımcı olur ve aşırı yemeyi önler.

Araştırmalar, tam tahıllı pirinç çeşitlerinin, obezite riskinde artışa bağlı olan insülin direncini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.