Güzel bir cildin sırrı nemli olmasıdır. Vücudunuzun cildinizi nemli tutmak için kendine özel bir sistemi bulunsa da özellikle yaş ilerledikçe bu sistemi yeterli olmamaktadır. Bu durumda cildimizi dıştan nemlendirmeye ihtiyaç duyarız.

Cildi nemlendirme konusunda dikkate değer maddelerden bir tanesi skualendir. Skualen, ciltteki doğal yağı taklit eder ve bu da onun mükemmel bir yatıştırıcı olmasını sağlar. Skualen aynı zamanda doğal bir antioksidan ve tümör karşıtıdır. Bu sayede cildinizi kanserojen maddelere karşı korumanıza yardımcı olur.

Skualenden detaylı bir şekilde bahsetmeden önce aslında bir ayrımdan bahsetmek gerekiyor. Skualen, pek çok hayvan ve bitkide doğal olarak bulunan doymamış bir hidrokarbon sıvıdır. Vücudunuzun cildinizi nemlendirmek ve korumak için doğal olarak ürettiği yağlardan bir tanesidir.

Cildin yaklaşık yüzde 10 ila 12’sinin skualenden oluştuğu tahmin edilmektedir ve cildiniz için son derece önemlidir. Skualen zeytin, buğday yağı ve pirinç kepeği gibi şeylerden elde edilebilmektedir. Elde edilen bu madde iki şekilde karşımıza çıkmaktadır: skualen ve skualan. Bunların her ikisi de aynı şekilde etkili olmakla birlikte skualanın raf ömrü daha uzun olmaktadır.

Skualan, bir skualen türevidir ve skualenden çok daha hafiftir. Aynı zamanda oksidizasyon sürecine gitmediği için raf ömrü daha uzundur ve cilt bakımında daha fazla kullanılmaktadır.

Skualen ve skualan cilt bakım ürünlerinde yatıştırıcı ve doğal antioksidan olarak kullanılmaktadır. Bu madde önceleri cilt yaralarını ve sorunlarını tedavi etmekte kullanılıyordu. Ancak zamanla kırışıklıkları azaltma, yara izlerini azaltma, UV hasarını tersine çevirme, çilleri azaltma ve cilt pigmentasyonunu ortadan kaldırma gibi şeylerde de kullanılmaya başlandı.

Skualen ve skualan yukarıda bahsedildiği üzere farklı şeyler olsa da yazının geri kalanında bu maddeden daha çok bilinen şekliyle skualen olarak bahsedeceğiz.

Skualenin Cilde Faydaları

Nemlenmiş cilt, sağlıklı cilttir. Skualeni cildinize dışarıdan uyguladığınızda birbirinden muhteşem faydalarından yararlanabilirsiniz.

Cildin nemini arttırmak, daha canlı ve daha sağlıklı görünmeye yardımcı olur. Cildi nemlendiren yağlar ve kremler kullandığınızda cilt hasarı ve serbest radikallerle de savaşabilirsiniz. Bunun için ise skualen bulunduran ürünleri tercih edebilirsiniz.

Skualeni düzenli olarak kullanmak kolajen üretimini arttırarak cildin daha sıkı görünmesine de yardımcı olabilir.

Akneye eğilimli ya da yağlı ciltlerde yanlış ürün kullanımı akneye neden olabilmekte ya da akneleri arttırabilmektedir. Ancak skualeni tüm cilt tipleri kullanabilir.

Ciltte kullanılan diğer yağlar çok ağır ya da yağlı geliyorsa skualene şans verebilirsiniz. Skualen yağ olsa da hafiftir ve komedojenik değildir. Yani gözeneklerinizi tıkamaz.

Skualen gözeneklere nüfuz eder ve cildi hücresel seviyede iyileştirir. Ancak cilt üzerinde herhangi bir ağırlığa neden olmaz.

Skualen gözeneklerinizi tıkayan bir madde olmasa da gözenekleriniz cildinizin doğal yağı, ölü cilt hücreleri ve bakteriler nedeniyle tıkanabilir. Bu nedenle skualen uygulamadan önce nazik bir temizleyici kullanarak gözeneklerinizi temizlemelisiniz.

Skualen yalnızca ciltte değil, saçta da kullanılabilmektedir. Saçlarınızı nemlendirmeniz parlamasına yardımcı olacak ve kırıkların önüne geçecektir. Saçın kendi yağı olsa da hava, yaş, beslenme düzeni ve ısı hasarı nedeniyle saç telleri kuruyabilmektedir.

Skualen ile saç tellerinizi besleyebilir ve daha fazla hasar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Skualeni saçınızda kullanmak için avuç içinize birkaç damla alın ve duştan önce saç tellerinizdeki nemi arttırmak için masaj yaparak saçlarınıza uygulayın.

Skualen Hangi Cilt Tiplerine Uygun?

Skualenin güçlü nemlendirici ve yatıştırıcı özellikleri olduğundan dolayı özellikle kuru cilde sahip ve egzama gibi cilt sorunları yaşayan kişilere önerilmektedir. Ancak skualeni tüm cilt tiplerinin kullanması mümkün. Hatta hassas ya da akneye eğilimli ciltler de skualen kullanabilir.

Skualen genel olarak tahriş edici ya da alerjen olmadığı için çoğu durumda hassas ciltler dahi alerjik reaksiyon göstermez. Cilt bakımında kullanılan yağların bir kısmı gözenekleri tıkayabilse de skualen için böyle bir durum söz konusu olmadığından akneye eğilimli ciltler için uygundur.

Skualen Nasıl Kullanılır?

skualen-yagi
skualen-yagi

Skualen kullanmanın en iyi yolu yüzde 100 bitkisel kökenli skualen yağı alıp günde birkaç damla kullanmanız olacaktır.

Skualeni nemlendiriciniz içerisine birkaç damla damlatarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca tahrişi önlemek adına retinolden önce de kullanabilirsiniz.

Cilt üzerinde kullanılan yağlar bazen cilt tarafından tamamen emilmiyor gibi görülebilir. Bu durumda krem ve nemlendirici ile birlikte kullanırsanız, yağın daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz.

Skualen Nasıl Elde Edilir?

Skualen normalde köpek balığı karaciğerinde yüksek miktarda bulunur. Bu nedenle uzun bir süre boyunca köpek balığı karaciğer yağı kozmetik sektöründe kendine yer bulmuştur.

Günümüzde etik nedenlerden dolayı skualen bitkisel yollardan elde edilmektedir. Zeytin ve pirinç kepeği gibi bitkilerden elde edilen skualeni şeker pancarından elde etmek bile mümkündür.

Skualenin Zararları

Cilt-Bakim-skualen

Her cilt ürününde olduğu gibi skualen nedeniyle de tahriş ve alerjik reaksiyon gibi şeyler yaşanabilir.

Skualeni ilk kez kullanıyorsanız, cildinizde büyük bir bölgeye uygulamadan önce küçük bir yerde test edin. Skualene alerjiniz olup olmadığını görmek için kolunuzun iç tarafına ufak bir miktarda uygulayabilirsiniz.

Alerjik reaksiyon belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Kabartı

Sonuç Olarak

Skualen cilt için oldukça faydalı bir maddedir. Cilt bariyerinizi destekler, antioksidan işlevi görür ve yaşınız ilerledikçe cildinizin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur. Skualeni tek başına kullanabileceğiniz gibi içerisinde skualen bulunan serum, krem ve losyon gibi cilt ürünlerini de kullanabilirsiniz.