Bizler gün içinde 3 öğün yemek yer, ancak toplamda 3 litreden fazla sıvı tüketiriz. Bu sıvının içinde elbette ki en fazla yeri su kaplar. Fakat suyun dışında çay, kahve, kola, meyve suyu gibi soğuk sıcak pek çok içecek tüketilir. Uzmanlar herkesin günde en az 2 litre su içmesi ve su dışındaki sıvı içeceklerde de çay ve kahvenin az tüketilmesi, gazlı, asitli ve şekerli içeceklerinse hiç tüketilmemesi şeklinde önerilerde bulunurlar. Bu bakımdan genç, yaşlı pek çok kişinin bağımlılık derecesinde gün içinde, ara öğünlerde, yemeklerin yanında kola ve hazır meyve sularını tüketmelerinin ne kadar zararlı olduğu anlaşılabilmektedir. Zira hem yüksek şeker ve kalori oranı hem de bu içeceklerin uzun süre dayanıklı olabilmeleri için eklenen koruyucular kişiye faydadan çok zarar getirmektedir.

İşte bu sebeple başta aktif spor yapanlar olmak üzere, günümüzde pek çok kişi içeceğini evde kendisi hazırlamaktadır. Ev koşullarında hazırlanan yiyecekler gibi içeceklerde de kişi kendi damak tadına uygun malzemeleri kullanmakta, fazla kalorili olanlardan kaçınmakta, mevsiminde bulunan doğal malzemeleri tercih etmektedir. Tam da bu paralelde bilinmesi, anlatılması ve evde hemen her gün hazırlanması gereken içeceklerden birisi de smothiedir. O zaman öncelikle smothienin faydalarını öğrenmek gerek.

Smothie; meyve ya da sebze suyu değildir, aksine meyve veya sebzenin ta kendisidir. Zira meyve, sebze suyu yapılırken katı meyve sıkacağı kullanılır ve bu işlemde meyve ve sebzenin kabukları, posası atılır. Ancak smothiede meyve ve sebzelerin tamamı kullanılır, içerdikleri tüm vitaminler smothienin içinde kalır.

Meyve ve sebze sularında malzemenin posası dışarı atıldığı için yapılan içecek çabuk bozulur ve yüksek oranda şeker içerir, posa olmayınca geriye sadece şeker kalmıştır. Ancak smothiede meyve ve sebzenin tamamı olduğundan hem şeker oranı daha homojen dağılmıştır hem kan şekerine daha uzun sürede etki eder hem de daha uzun süre taze kalabilir.

Smothie yapımında özel smothie makinesi ya da blender kullanılır ve malzemenin tamamı homojen bir şekilde dağılır, parçalanır.

Smothiede sadec sebze ve meyve değil, bununla birlikte süt, badem sütü, yoğurt, ayran, kefir, protein tozu, fıstıkezmesi gibi besleyici ve enerji veren ek ürünler de tercihe bağlı olarak kullanılır.

Smothieye yabanmersini, goji berry gibi süper enerjili malzemeler de katılabilir.

Smothie sadece içerdiği yüksek enerji dolayısıyla değil, metabolizmayı hızlandırdığı, yağ yakma işlemini artırdığı için de düzenli olarak tüketilmesinde fayda vardır.

Smothie spor öncesi, sonrası enerji ihtiyacı için, kahvaltı ya da öğle yemeği öğünü için ya da uzun süreli bir ara öğün için tercih edilebilmektedir.

Smothie ısı ve hava almayan bir kapta bir gün boyunca saklanabilir, günün her saatinde taze olarak tüketilebilir.

Smothie nasıl yapılır?

Smothie yapmak için öncelikle bir smothie makinesi ya da motoru kuvvetli, yüksek devirli bir blendera ihtiyaç vardır. Yaz mevsiminde alıp dondurucuya konmuş tüm meyveler ya da mevsiminde edinilebilen meyvelerin hemen hepsi smothie içinde kullanılabilir. Bunun yanında badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi yüksek enerjili, besleyici kuruyemişler smothieye katılabilir. Bunlara ek olarak her smothiede bir ya da birkaç çeşit koyu yeşil yapraklı sebze kullanılmasında farda vardır. Örneğin 5 yaprak nane, 3 yaprak ıspanak, bir tutam maydanoz smothie için uygundur. Sıvı olarak ise evde mayalanmış yoğurt, kefir, süt, ayran, badem sütü gibi doğal besinler tercih edilir. Tüm bunlar blender haznesine konur ve yüksek devirde malzemelerin hepsi homojen bir sıvı haline gelinceye kadar blender çalıştırılır.