İlk olarak 19. yüzyılda Grönland’da keşfedilen Sodalit, mavi renkli ve çok sevilen bir kristaldir. O zamandan beri sodalit, kalp ve zihin arasındaki bağı kurmasından ötürü pek çok kişi tarafından severek kullanılmaktadır. Gelin, zihni daha farklı bir şekilde kullanmaya yarayan ve iletişimi güçlendiren sodaliti daha yakından tanıyalım:

Sodalitin İyileştirici Özellikleri

Gerçekliğin, iletişimin ve duygusal dengenin kristali olarak da bilinen sodalitin fiziksel, zihinsel, duygusal ve spiritüel olarak pek çok faydası ve iyileştirici gücü olduğuna inanılır. Kristal şifacılar, alternatif tıp ve tamamlayıcı tıp uygulayıcıları sodalitten aşağıdaki amaçlarla yararlanabilirler:

Fiziksel Anlamda İyileştirici Özellikleri

Sodalitin boğaz, gırtlak ve ses telleriyle ilgili problemlere iyi geldiği söylenir. Boğazla ilgili problemleri yatıştırmasının sonucunda kişi kendini daha net ifade eden, kendi gerçekliğini daha kolay söyleyebilen bir konuma gelir. Sodalitin ayrıca kan basıncını düşürdüğüne, sindirim sistemi ve özellikle mideye iyi geldiğine, bağışıklık ve lenf sistemini güçlendirdiğine inanılır.

Zihinsel ve Duygusal Anlamda İyileştirici Özellikleri

Sodalit, zihin için oldukça faydalı bir kristaldir. Zihne akılcı düşünce, mantık, gerçeklik ve nesnellik gibi özellikler katan sodalit, yeni bilgi edinilmesini kolaylaştırır. Sodalit, zihnin değişmez ve esnek olmayan düşünce kalıplarından arınmasına yardımcı olur, bu sayede kişinin yeni düşünce ve fikirlere karşı daha anlayışlı ve kabullenici olmasının önünü açar. Sodalit ayrıca kendinize karşı yargılayıcı bir tutum takınıyorsanız bu tutumdan arınmanızı sağlar. Kendinize karşı olan inancınızı ve özgüveninizi kuvvetlendirir. Kendinize ve diğer insanlara karşı daha anlayışlı ve hoşgörülü olmanızı sağlar.

Spiritüel Anlamda İyileştirici Özellikleri

Boğaz çakrasıyla güçlü bir bağlantısı olan sodalitin kalp ve üçüncü göz çakralarıyla da bağlantısı vardır. Hipofiz bezini uyardığına inanılan sodalit, meditasyon sırasında derinleşmeye ve gerçek bilgilerin zihne akmasına yardımcı olur. Kişinin kendini ifade etmesini ve kendi gerçekliğini söylemesini kolaylaştıran sodalit, kişiye dürüstlük verir.

Sodalit, Ay ve Neptün gezegeniyle ilişkilendirilir. Ayın yönettiği burç olan Yengeç burcu ve Neptün’ün yönettiği burç olan Balık burcu ile uyumlu çalışır. Bu burçlarla uyumlu olması, burcunuz Yengeç ya da Balık değilse sodalit kristalinin enerjisinden yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Kendi burcunuzdan bağımsız, Yengeç veya Balık burcunun temsil ettiği konularla uyumlanmak istediğiniz zaman sodalit size yardımcı olacaktır.

Unutulmamalıdır ki kristallerin şifası bilimsel tedaviler yerine geçmez. Fiziksel ve ruhsal sağlık problemlerinde standart tıbbi tedavi protokollerini takip etmek daha güvenlidir.

Sodalit Kristali Nasıl Kullanılır?

İster ham formda ister işlenmiş ve şekil verilmiş formlarda olsun sodalitin pek çok kullanım alanı vardır. Aşağıda sodalit kristalinin bazı kullanım alanlarıyla ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz:

 

Enerji Çalışmalarında Kullanımı

Sodalit, zihni dengeye getirmek ve pek çok niyeti tezahür ettirmek istediğinizde yararlanabileceğiniz kristallerden biridir. Niyet çalışmasını şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Rahatsız edilmeyeceğiniz bir alana yerleşin. Adaçayı ile alanınızı negatif enerjilerden arındırabilir ve mumlar ve tütsüler yakabilirsiniz.
  2. Sodalit kristalinizi avuç içinize alıp birkaç saniye derin nefes alın ve verin.
  3. Hazır hissettiğinizde kristalinizden enerjisini aktive etmek için izin isteyin.
  4. Tezahür ettirmek istediğiniz niyetlerinizi sesli bir şekilde söyleyin. Örneğin sodalit kristalinin temasıyla uyumlu bir niyet olan; “Kendi gerçekliğimi kolaylıkla ifade etmeye ve katı düşünce kalıplarından arınmaya niyet ediyorum.” cümlesini söyleyebilirsiniz.
  5. Dilerseniz niyetlerinizi bir kağıda ya da günlüğe yazıp tekrar etmek istedikçe aynı çalışmayı yapabilirsiniz.

Sodalit boğaz çakrasını dengeye getiren kristallerden biridir. Bu sebeple rutin boğaz çakrası meditasyonlarınıza sodalit kristalinizi ekleyebilirsiniz. Meditasyon sırasında üzerinizde veya size yakın bir yerde bulundurabilirsiniz.

 

Ev İçerisinde Kullanımı

Sodalit hem ev hem de ofis kullanımları için oldukça uygun bir kristaldir. Ev içerisinde ve iş yerlerinde iletişimi kuvvetlendirir. Su elementi taşlarından biri olduğundan, kullanıldığı ortama duygusal denge ve akışı getirir. Özdeğer ve özgüvene ihtiyaç duyduğumuz anlarda sodalit enerjisinden yararlanmak zorlukların üstesinden kolayca gelebilmemize yardımcı olur.

Geceleri yastığın altına yerleştirilen sodalitin uykusuzluk problemlerine iyi geldiğine, rüyaları daha berrak bir hale getirdiğine inanılır.

Takı Olarak Kullanımı

Sodalit tüm faydalarının yanı sıra estetik olarak da çok sevilen ve mavi rengiyle dikkat çeken bir kristaldir. Gün içerisinde yanınızda taşımayı kolaylaştırmak için sodalit içeren kolye, bileklik, küpe ve yüzükler kullanabilirsiniz. Sodalit kristalinden yapılan takılar iletişim yeteneklerinizin güçlenmesine yardımcı olacak ve gün içerisinde yeni fikirler üretmenizi kolaylaştıracaktır.

Siz de sodalit kristalinin enerjisini deneyimlemek isterseniz buradan sodalit çeşitlerine ulaşabilirsiniz.