Buz gibi ve kar yağışlı günlerde kış filmleri izlemekten daha iyi ne olabilir? Kış filmleri söz konusu olduğunda romantik komediden drama ve gerilime kadar pek çok farklı türde filmleri bir arada görebiliyoruz. Sizler için hazırladığımız soğuk havalarda izlenebilecek en iyi kış filmlerinden oluşan listemize aşağıda göz atabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

1. Snowpiercer (IMDb puanı: 6,9)

En etkileyici kışı görebileceğiniz bilimkurgu filmi Snowpiercer’da felaket sonrası insanlığın kalanının hikayesine tanık oluyoruz. Bu distopyada artık dünya karlarla kaplıdır ve insanlar, bir trenin içinde dünya etrafında tur atmaktadır.

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun bu filminde yaratılan atmosfer, soğuk kış günlerinde daha da üşümenize yol açabilir.

Dünyada bir sonraki buz çağının yaşandığını gösteren bu filmde hem soğuğu iliklerinize kadar hissedecek hem de zengin ve fakir arasındaki sınıf ayrımının böyle bir felaket döneminde dahi devam ettiğine şahit olacaksınız.

2. The Grand Budapest Hotel (IMDb puanı: 8,1)

Wes Anderson filmlerinde yaratılan masalsı ortamların hayranlık uyandırdığı bir gerçek. Görsel açıdan yine muhteşem bir filmle karşımıza çıkan Anderson, The Grand Budapest Hotel’de karlı dağların içerisindeki Zubrowka’daki bir otelde yaşanan olayları ele alıyor. Zenginleri ağırlayan bu otelde kalan konuklardan birinin evinde esrarengiz şekilde ölü bulunmasıyla filmde olaylar gelişmeye başlar.

Soğuk kış günlerinde kendinizi bambaşka diyarlarda hissetmek istiyorsanız, Doğu Avrupa manzaralı, pastel renklerin kullanıldığı ve muhteşem doğa manzaralarının olduğu bu film tam size göre. Otelin bulunduğu konum, onun cazibesini arttıran etkenlerden bir tanesi.

Uzakta karlar içerisinde buluna bu otel ile evinizde olsanız dahi Anderson’ın yarattığı muhteşem dünyaya çekileceksiniz.

3. Love Actually (IMDb puanı: 7,6)

Love Actully, yılbaşında izlenen filmlerin başında gelse de bu filmi izlemek için yılın sonunu beklemenize gerek yok. Filmde çok sayıda karakter yer alıyor ve bu karakterlerden kimileri doğru kişilere kimileri ise yanlış kişilere aşık oluyor.

Karlar içerisindeki Londra’yı izleyebileceğiniz bu filmde her yaştan ve her statüden insanı izleyebilecek ve bu kişilerin tek bir noktada, aşkta buluştuklarını göreceksiniz. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak hikayeler arıyorsanız, bu filmle aşka inancınız tazeleneceğinden emin olabilirsiniz.

4. Groundhog Day (IMDb puanı: 8)

Bill Murray’nin ünlü filmi Groundhog Day’i hepimiz biliyoruzdur. Ancak kışın temalı filmler söz konusu olduğunda Şubat ayında küçük ve şirin bir kasabada geçen bu filmden bahsetmemek olmaz. Filmde karakterlerin kartopu savaşlarına, yaptıkları kardan adamları ve hatta buzdan heykelleri görünce dışarı çıkıp kartopu oynama isteğinize hakim olamayacaksınız.

Filmin konusunda kısaca bahsetmek gerekirse başkahramanımız Phil, hava durumu sunucusudur ve bir gün, aynı günü tekrar tekrar yaşamaya mahkum olduğunu hisseder. O gün, Groundhog Day festivaline gönderildiği ve hiç istemediği bir kasabaya adım attığı gündür. Burada aynı gün içerisinde sıkışıp kalan Phil’in karlar içerisindeki kasabada yaşadıklarını izlerken çok eğleneceksiniz.

5. The Revenant (IMDb puanı: 8)

19. yüzyılda Kuzey Amerika’da geçen bu film, Soğuk Havalarda İzleyebileceğiniz En İyi 10 Kış FilmLeonardo DiCaprio’ya ilk Oscar’ını kazandırmıştı. Filmde oğlunu kaybettikten sonra kendini intikam almaya adayan bir adamın, yolculuğu sırasında ölümcül bir ayı saldırısına tanık olmasını ve buz gibi havada yararlı halde kendisini soğuklardan korumaya çalışmasını izliyoruz.

Oldukça zor doğa koşullarında çekilen bu filmdeki nehir, dağ ve orman manzaralarına hayran olacaksınız. Bu soğuk kış günlerinde kendinizi filmin içerisinde hissederek başkahramanın yaşadıkları zorlukları kendiniz yaşamış gibi olacaksınız.

6. Fargo (IMDb puanı: 8,1)

Kış temalı filmlerden söz ederken Fargo’yu atlamak olmaz. Sonrasında dizisi de çekilen Fargo’nun filmi bundan tam 26 yıl önce 1996 yılında çekildi. Bol bol kar göreceğiniz bu filmde hamile bir polis şefinin, otobanda gerçekleşen cinayeti araştırırken ortaya başka suçları çıkarmasına tanık olacaksınız.

Fargo, ABD’de Kuzey Dakota’da yer alan bir kasaba için kullanılan ve film için uydurulmuş bir isim. Kış mevsiminde geçen bu filmde karlı olmayan çok az sahneye şahit olacaksınız. Filmi izlerken kışın yansıtılma şekline dikkat ederek kışın sertliğinin, karakterlerin eylemleriyle bağlantılı olduğunu görebilirsiniz.

7. It’s a Wonderful Life (IMDb puanı: 8,6)

Fargo’dan sonra çok daha geriye gidecek olursak yılbaşı ve kış temalarının birlikte işlendiği bir Amerikan klasiği olan It’s a Wonderful Life mükemmel bir kış filmi olacaktır. Filmde başkahramanımız George Bailey, ailesine ve yaşadığı kasabaya düşkün olsa da bir gün işi nedeniyle kendisini çaresiz hissettiğinde hiç doğmamış olmayı diler. Ancak George’un bu isteği bir kelebek etkisi yaratarak pek çok kişinin hayatının olumsuz etkilenmesine yol açar.

Fırtınalı kış günlerinde geçen George’un hayatına isyan ettiği sahnelerde karakterin hissettiği çaresizliği siz de yaşayacaksınız. George’un eski hayatını isterken yaşadığı çaresizlik anlarının karlı ortam ile daha da vurgulandığını göreceksiniz. Kim bilir, belki George gibi bu karlı günler sizin için de yeni bir başlangıca neden olabilir.

8. The Grey (IMDb puanı: 6,8)

Yaşadığınız yer soğuksa ama kar yağmıyorsa size kara doyacağınız bir film önerimiz var: The Grey. Bu film, Alaska’da petrol sondajında çalışan ve uçaklarının düşmesi sonucu mahsur kalan bir grubun içinde bulundukları zorlu şartları ele alıyor. Ekip, hem vahşi doğaya hem de sert hava koşullarına karşı bir arada durmak zorundadır.

Bu film ile yaşadıkları toplumdan uzak kalan karakterlerin, zamanla şartlara göre nasıl şekillendirdiğine şahit olacaksınız. Hayatın ne kadar acımasız ve doğanın ne kadar cezalandırıcı olabileceğini göreceğiniz bu filmi izlerken üşümemeniz mümkün olmayacak.

9. Everest (IMDb puanı: 7,1)

Soğuk ve karlı ortamlarda çekilen filmler söz konusu olduğunda dağ tırmanışlarını ele alan filmlerden bahsetmemek olmaz. Film, 1996 yılında Everest Dağı’na tırmanan dağcı Robert Hall’un ve onunla birlikte giden amatör dağcıların hikayesini ele alıyor. İzlerken evinizin konforunda olduğunuza şükretmenize neden olacak bu filmde dağcıların yaşadıkları zorluklara tanık olacaksınız.

Robert Hall, normalde yaptığı tırmanışlarda genelde büyük olaylar yaşamamış bir dağcı olsa da ne yazık ki son tırmanışında aksilikler yaşayacaktır. Dağda insan yoğunluğu olmasıyla birlikte ölümden kaçmak mümkün olmayacaktır.

10. I’m Thinking of Ending Things (IMDb puanı: 6,6)

Son olarak gerilim türünde kış temalı bir film arayanlar için I’m Thinking of Ending Things’i önerebiliriz. Yeni bir çiftin, kış fırtınasının ortasında erkeğin çiftlik evine doğru yola çıkmasıyla başlayan filmde kadın, ilişkisini sorgulamaktadır. Kar fırtınası nedeniyle erkeğin anne ve babasıyla mahsur kalan kadın, kendisi ve dünya hakkında bildiği her şeyi sorgulamaya başlar.
Film için seçilen karlı ortam, filmin rahatsız ediciliğini arttırmayı başarıyor ve iliklerinize kadar ürpermenize neden oluyor. Filmi izlerken ısınmak ve kendinizi korumak için battaniyelere sarılmak ve sıcak bir şeyler içmek isteyeceksiniz.