Yaz aylarında, ferahlatıcı içecek tariflerime devam ediyorum… Bu yazıda, kupa kupa içtiğim bir yeşil çay tarifim var; ancak bu, bildiğiniz yeşil çaylardan değil. Buzlu, hem de yaseminli ve bol meyveli bir yeşil çay tarifi ile karşınızdayım!
Yaz aylarında herkes susuzluk çekiyor. Doğru düzgün su içmiyoruz, lütfen her şeyden önce bol bol su içelim. Susuzluğumuzu gidermek için gazlı içecekler, işlenmiş, sentetik şeyler içmeyelim. İşte bu nedenle, ben de sizlere, benim de çok sevdiğim, tazeleyici ve antioksidan deposu yeşil çaydan bir içecek hazırlamaya karar verdim. Peki, ne yapacağız?

Benim, evde sevdiğim iki adet yeşil çayım var. Bir tanesi Çinlilerin top top olan yeşil çayı, tarife 2-3 top bundan ekleyeceğim. Bu, çok keskin bir yeşil çay, tadı acı olacağı için üç top eklemeniz yeterli olacaktır. Diğeri de Ronnafeldt’in çok sevdiğim bir yeşil çay karışımı, hafif aromalı. Ondan da bir kaşık kadar ekleyeceğim. Ardından biraz demleyip buzla soğutacağız ve üzerine meyvelerini ilave edeceğiz. Bu malzemeler ile, güzel, punch tadında ya da İspanyolların beyaz ve kırmızı şarap ile hazırladıkları Sangria tadında bir içecek hazırlayacağız. Hem ferahlatıyor hem de aroması harika!


Sizi bilmem ama ben meyveleri çok seviyorum; özellikle yaz meyvelerini. Kışın meyveleri tabi ki ayrı, ancak yazın çok fazla meyve çıkmıyor. Nar, mandalina, portakal, elma… Ancak yaz meyveleri, gerçekten muhteşemdir. Şekerli ve bol sulu… Peki, yaz meyvelerinin neden bu kadar şekerli ve sulu olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında biraz mantıkla düşünmek gerekiyor. Yaz sıcaklarında, vücudumuz çok fazla susuz kalıyor, dolayısıyla her mevsimde çıkan sebze ve meyvenin, insan sağlığı üzerinde ayrı bir faydası oluyor. Düşen enerjinizi yükseltmek, şekerinizi arttırmak ve susuzluğunuzu gidermek için yaz meyveleri ekstra şekerli ve sulu…

Malzemeler

• 3 top yeşil çay,
• 1 yemek kaşığı Ronnafeldt’in yeşil çay karışımı
• 200 ml su
• 1 adet portakal
• 1/2 yeşil elma
• 1/2 armut
• buz
• bal (isteğe bağlı)

Nasıl Yapılır?

Bir kabın içerisine, top yeşil çayları ve ardından diğer yeşil çay karışımını alıp, üzerine sıcak su ekleyip, 5 dakika kadar demliyoruz. Çay demlenirken, biz de bu sırada meyveleri hazırlayalım. Portakalı kabuğu ile birlikte güzelce yıkadıktan sonra dilimliyoruz ve küp şeklinde doğruyoruz. Aynı şekilde armut ve yeşil elmayı da kabuğu ile birlikte yıkayıp doğruyoruz.

Çay demlendikten ve soğuduktan sonra, buzluktan buzları çıkartıyoruz. Daha sonra, bir sürahinin içerisine meyveleri alıyoruz. Bu aşamada, biraz tatlandırmak için dilerseniz bal da ilave edebilirsiniz. Meyvelerin üzerine yeşil çayı döküyoruz ve üzerine de buzları ekleyip biraz da su ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra, aromasını bulması için biraz daha buzdolabında bekletiyoruz.

Umarım tarifi beğendiniz. Gördüğünüz gibi, serinletici içecekler yapmak hiç de zor değil. Siz bunu normal siyah çay ile de hazırlayabilirsiniz. Görüşmek üzere!