Bedenin üçüncü enerji merkezi Manipura Çakra veya Solar Pleksus Çakradır. 7 çakradan biridir . Solar Plexus Çakranın konumu en iyi şekilde göbeğin dört parmak yukarısında olarak tanımlanır. Bu çakra, gücünüzün ve özgüveninizin tezahür ettiği yerdir.

“Manipura” parlak bir mücevher anlamına gelir. Bu çakra ile ilişkili mücevher veya nitelikler, sindirim sistemini ve diyaframı güçlendirir. Solar Plexus, metabolizmanın gücü ve özerkliğine odaklanır.

Solar Plexus’un elementi ateştir. Ateşi orta vücut sıcaklığında harekete geçirmek, gıdaların sindirimine yardımcı olur. Parlaklığı ve enerji dengesini getiren sarı rengi temsil eder.

Solar Pleksus Çakra dengede olduğunda, kişi kendine güven duyar, kendini motive eder ve bir amaç duygusuna sahiptir. Negatif enerjiyle çevrili olduğunda, düşük benlik saygısından muzdarip olabilir, karar vermekte zorlanabilir ve kontrol sorunları yaşayabilir.

Solar Pleksus’un dengesizlikleri ayrıca yorgunluğa, aşırı yemek yemeye, özellikle mide çevresinde aşırı kilo almaya, sindirim sistemi bozukluklarına, hipoglisemiye ve şeker hastalığına neden olabilir.

 

Manipura Çakranın Özellikleri

Sarı Rengin Enerjisi

Yedi çakranın üçüncüsü olan Manipura Çakra ile ilişkilendirilen renk sarıdır. Bu renk enerjiyi, zekayı ve ayrıca bir kişinin Ateş ve Güneş ile olan bağlantısını sembolize eder. Sarı renk ayrıca gençliği, yeni başlangıçları, doğumu ve yeniden doğuşu temsil eder. Sarı bizi bilgi ve akılla birleştirir. Sarı renge ilgi duyan insanlar, entelektüel arayışlara ilgi duyarlar.

Ateş Elementi

Manipura Çakranın ilişkili unsuru ateştir. Güneş enerjisinin temsilcisi olarak da bilinir. Ateş elementi, bizi başarıya ve sağlığa doğru çabalamaya motive eden bilinç ışığını tutuşturur.

 

Üçüncü çakrada çok fazla zaman harcamak yanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, onu geliştirmemek, bir kişiyi zayıf, korkulu ve hareketsiz hissetmesine neden olabilir.

 

Kalbimizde hissettiğimiz sevgi ve mutluluk duyguları aslında Solar Plexus Çakra’dan kaynaklanır ve oradan Kalp Çakra’ya yükselir .

Solar Plexus Çakranın ateş enerjisi, sindirimde ve besinlerin verimli bir şekilde emilmesini sağlamada çok önemlidir.

 

Manipura Çakra ve Duygular

Ateş elementi vücutta solar pleksusta ısı veya Agni olarak temsil edilir. Fiziksel ve astral bedenin merkezinde yer alan Manipura Çakra, beden ve zihni dengelemek için pranayı çeker ve bu yaşam enerjisini yönetir.

 

Solar Pleksus Çakradaki aşırı ateş, aşırı enerji, tıkanmış çakranın bir işareti olan öfke ve saldırganlık gibi dürtüsel tepkiler yaratabilir.

 

BLOKE OLMUŞ MANİPURA ÇAKRANIN BELİRTİLERİ

Manipura Çakra uyumsuz olduğunda, sindirim sorunları ortaya çıkar. Bu, besinlerin yanlış işlenmesi, kabızlık veya hassas bağırsak sendromu olarak ortaya çıkabilir.

Yeme bozuklukları, Ülserler, Diyabet, pankreas, karaciğer ve kolon ile ilgili sorunlar, Manipura Çakranın bu enerji merkezindeki dengesizlik belirtilerinden bazılarıdır.

Bir dengesizlik de ciddi duygusal sorunlara neden olabilir. Hayatınızdaki insanlara karşı şüphe ve güvensizlikle başlayıp, başkalarının sizin hakkınızda ne düşünebileceğine dair pek çok endişeyle devam edin.

 

Bazı insanlar, başkalarından sürekli onay arayarak düşük düzeyde özgüven yaşayabilir.

Bu dengesizlik, hayatınızdaki insanlara sağlıksız bağlanmalara yol açabilir.

 

Manipura Çakrayı aktive etmek, güç, bireysellik ve kimlik anlayışına dair içgörü kazanma isteğini geliştirir. Bazı insanlarda, yanlış hizalanmış bir Solar Pleksus Çakra , düzgün bir şekilde kendini ifade etmeyi zorlaştırabilir.

 

Bazılarında, aşırı katı veya kontrol edici davranış olarak kendini gösterir. Diğerlerinde, ayağa kalkıp olumlu eylemde bulunmak için bir kurban zihniyeti, muhtaçlık ve yön eksikliği veya özgüven eksikliği yaratır.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Manipura Çakra Nasıl Dengelenir?

Manipura Çakra sağlıklı hizalandığında, güvensizliği ortadan kaldırır. Bu, içsel gücü tanımaya ve güçlenmiş hissetmeye yol açar. Hayatta güçlü bir amaçla bağlantı kurmak, başarıya ulaşmada bireysel katkıların daha derin bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Bu, kişisel ve profesyonel yaşamda refah getirir. Başkalarına bağımlılık azaldığı için olumsuz şeylerden vazgeçmek kolaylaşır. Maddi şeylere odaklanmak yerine öz-değerin farkına varma konusunda belirgin bir gelişme var. Bu olumlu dönüşüm, tıkanıklık semptomlarını araştırmak ve tanımlamak için tutarlı uygulama ile sağlanır.

İyi dengelenmiş bir Solar Plexus Çakra, etkili bir şekilde plan yapmamızı ve başarıya ulaşmamızı sağlar. Bu çakrayı temizlemek ve açmak, kişiyi daha iyi bir lider yapabilir ve ilham verici bir yaşam yaratabilir.

Kişisel güçle ilgili olumlu olumlamaları tekrarlayın. Olumlamaları kafamızdan yüksek sesle tekrarlayarak veya yazarak, olumsuz düşünce kalıplarını tersine çevirmeye ve onları yapıcı olanlarla değiştirmeye yardımcı oluruz.

 

Aşağıdaki gibi olumlamaları tekrarlayarak niyeti belirleyin:

 • Sakin, kendinden emin ve güçlü hissediyorum.
 • Zorluklarla yüzleşmeye hazır hissediyorum.
 • Amacıma ulaşmak için motive hissediyorum.
 • Hırslı ve yetenekliyim.
 • Geçmiş hatalar için kendimi affediyorum ve onlardan öğreniyorum.
 • Kontrol etmem gereken tek şey, durumlara nasıl tepki verdiğimdir.
 • Hayatımda olumlu değişiklikler yaratabilirim.
 • Kişisel gücümün arkasındayım.
 • İçimdeki gücü onurlandırıyorum.
 • Yeni fikirlere açığım.
 • Başkalarının onayını aramıyorum.
 • Ben cesurum

Solar Pleksus’u Dengelemek için Yoga

 

Bu çakra için bazı şifa uygulamaları, bir yoga uygulamasına başlamak veya vücut hareketini içeren başka herhangi bir egzersiz gibi fiziksel aktiviteleri içerir.

Solar Plexus Çakra’nın elementi ateş olduğundan, Güneş şifa enerjisi sağlar. Her gün en az 20-30 dakika güneşlenmek için dışarıda egzersiz yapmak veya yürümek. Dışarı çıkamıyorsanız, güneşi görselleştirmeye çalışın, sıcaklığını, ışığını, gücünü hissedin, sadece içini aydınlatıyor; her boşluğu, her hücreyi doldurmasını izleyin.

 

MANİPURA ÇAKRAYI HAREKETE GEÇİREN YOGA POZLARI

 • Paschimottanasana |Klasik Öne Viraj

Bu öne eğilme asanası, sindirim süreci için en faydalı asanalardan biridir. Bu stimülasyon, gelişmiş kan dolaşımından kaynaklanır ve karaciğer, dalak, pankreas ve bağırsaklara en iyi fonksiyonel kapasiteyi geri kazandırır. Paschimottanasana uygulamak bu nedenle sindirimi artırır ve kabızlığı önler. Manipura Çakrayı aktive ederek vücut, besinleri vücuda emmede daha etkili hale gelir.

 • Dhanurasana |yay duruşu

Bu geriye eğilme asanası, başta karaciğer ve pankreas olmak üzere sindirim sisteminin çeşitli organlarına muazzam miktarda karın içi masaj oluşturur. Bu pozda solar pleksusun uyarılması, sindirim etkinliğine ve atıkların ve toksinlerin vücuttan etkili bir şekilde atılmasına katkıda bulunur. Boynun uzaması tiroid bezlerini uyararak ideal vücut ağırlığı yönetimi için metabolizmayı iyileştiren hormonların sağlıklı salgılanmasını sağlar.

 • Ardha Matsyendrasana |Yarım Spinal Büküm

 

Bu nazik bükülme pozu sindirim sistemini, karaciğeri ve safra kesesini uyarır ve bu nedenle detoksifikasyonu artırır ve sindirimi iyileştirir.

Çözüm

Manipura Çakra, ateşin veya Agni’nin merkezidir. Ateş elementi, pozitifi tezahür ettirmek ve sürdürmek için negatifi yakar.

Dengeli bir enerji merkezi fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığa katkıda bulunur. Yukarıda belirtilen yöntemleri belirlemek ve uygulamak, üçüncü çakrayı dengelemeye yardımcı olur ve aynı zamanda başarıyı ve uzun ömürlülüğü destekler.

 

Çakralar eğitmenlik ve uygulayıcı eğitimi, bireysel enerji senası ve çok daha fazlası hakkında bilgi alma için benimle iletişime geçiniz.

 

Sevgi ve Farkındalıkla Kalın…