Şimdiye kadar en çok okunan ve satan kitaplar hakkında pek çok liste bulunsa da güncel olarak en çok hangi kitapların satıldığı ve okunduğu da merak edilebiliyor.

Son zamanlarda ülkemizde insanların hangi kitapları okuduğunu merak ediyor ve zamanınızı güzel bir şekilde değerlendirmek için kitap önerisi bakıyorsanız, Amazon’un istatistiklerine göre hazırladığımız son zamanların en çok okunan 10 kitabından oluşan listemize aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. Zacharius Usta – Jules Verne

Son zamanların en çok okunan kitapları arasında ilk sırada Jules Verne’in Zacharius Usta öyküsü yer alıyor. Zacharius Usta, kusursuz bir işçilikle ürettiği saatlerle İsviçre’nin Cenevre şehrinde ünlü olsa da ünü kısa sürede diğer ülkelere de uzanır. Zacharius Usta’nın saatler için önemli bir aparat olan saat maşasını keşfetmesiyle birlikte yaşadığı kibirden kendisini kaybeder ve kendisini zamanın yaratıcısı olarak görmeye başlar.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ve Alev Özgüner tarafından çevirisi yapılan bu fantastik öyküde kibrinden ölümsüzlüğün peşine düşen ve bu uğursa ruhunu kaybeden Zacharius Usta’nın hikayesini okuyacaksınız.

 


  1. Doktor OX’un Deneyi – Jules Verne

Son zamanların en çok okunan kitapları arasında ikinci sırada yine Jules Verne’in yer aldığını görüyoruz. Doktor OX’un Deneyi kitabında hikaye Flandre’da hayali bir kent olan Quiquendone’da geçmektedir. Kentin sakinleri yüzyıllardır durağan ve sakin bir hayat sürerken Doktor Ox’un projesiyle kente gelmesiyle birlikte artık hayat eskisi gibi olmayacaktır.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ve Alev Özgüner tarafından çevirisi yapılan bu novellada Verne, anlatmak istediği şeyleri ironilerle ve hicivlerle eğlenceli bir şekilde anlatmayı başarıyor.

 


  1. Genç Kral – Oscar Wilde

Oscar Wilde’ın Genç Kral isimli kitabında fakir bir çocuk, kralın oğlu olduğunu keşfeder. Saraya gelen çocuk buradaki güzelliğe aşık olur ve taç giyme törenindeki cübbesinin dokuma altından yapılmasını, asasının incilerle süslenmesini ve tacının yakutlarla donatılmasını emreder. Genç erkek taç giyme töreni öncesi bu eşyaları üreten kişilerin sefaletini gösteren üç tane rüya görür. Rüyalarından etkilenen genç, taç giyme törenine alçakgönüllü bir kılıkla gelse de içten gelen gerçek güzelliği ile insanları etkilemeyi başarır.

Can Yayınları tarafından yayınlanan ve Suat Ertüzün tarafından çevirisi yapılan Genç Kral okuyuculara üç farklı hikaye sunan didaktik bir eser. Sürükleyiciliği ile bir çırpıda okuyabileceğiniz bu kitap içerisinde yer alan farklı hikayelerle hafızanızda yer edecek.

 


  1. Altıncı Koğuş – Anton Çehov

Tiyatro eserleri ve öyküleriyle tanınan Anton Çehov’un bu kitabı taşra kasabasındaki bir akıl hastanesinde geçmektedir. Novella türü olan kitap akıl hastanesinde kalan eğitimli bir hasta olan İvan Dmitriç ile Doktor Andrey Yefimıç arasındaki felsefi tartışmaya odaklanmaktadır. Bu tartışma sayesinde okuyucu, Rusya’nın ve Rusya’daki adaletsiz hayata göz yuman aydınların yarattığı deliliğe odaklanır.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ve Yulva Muhurcişi tarafından çevirisi yapılan Altıncı Koğuş’ta o dönemki Rusya’nın sosyal ve kültürel şartlarını hissedecek ve kitabı bir solukta bitireceksiniz.

 


  1. Savaş Sanatı – Sun Zi

Savaş Sanatı’nın yazarı Sun Zi’nin M.Ö. 6. yüzyılda doğduğu tahmin ediliyor. Çinli filozof ve komutan olan Sun Zi’nin Savaş sanatı kitabı, insanlık tarihinde en fazla araştırılmış ve en fazla tartışılmış bir strateji eseridir.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ve Giray Fidan ile Pulat Otkan tarafından çevirisi yapılan Savaş Sanatı yalnızca askerlik alanında bilgiler sağlamakla kalmıyor. Kitapta anlatılan stratejilerden iş hayatınızda ve kişisel hayatınızda faydalanarak bunları kendi hayatınızda uygulayabilirsiniz.

 


  1. Mecburiyet – Stefan Zweig

Stefan Zweig, ülkemizde daha çok Satranç isimli eseriyle tanınan Avusturyalı roman, oyun ve biyografi yazarı ve gazetecidir. Zweig, Mecburiyet’te Ressam Ferdinand aracılığıyla savaş hakkındaki fikirlerini anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan kaçıp İsviçre’ye sığınan Ferdinand, kendisini askere çağıran mektubun gelmesiyle birlikte hem kendi iç dünyasında hem de karısıyla çatışmalar yaşar.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ve Gülperi Sert tarafından çevirisi yapılan Mecburiyet’i okurken Zweig’ın iç dünyasına bakma fırsatı bulacak ve kendinizi özgürlük ve esaret arasındaki duygularda gezinirken bulacaksınız.

 


  1. 1984 – George Orwell

George Orwell’in en çok bilinen kitaplarından olan 1984’te yazarın geleceğe ilişkin tahminleriyle yarattığı distopyasını okuyoruz. Bu distopyada bireysellik yok edilmiş, insanların zihni kontrol altına alınmış ve insanlık makineleşmiş kitlelere dönüşmüştür.

Can Yayınları tarafından yayınlanan ve Celal Üster tarafından çevirisi yapılan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, 1948 yılında yazılmış olmasına rağmen hem günümüze hitap ediyor hem de daha yıllarca güncelliğini yitirmeyecek gibi görünüyor.

 


  1. Pahalı Dersler – Anton Çehov

Tiyatro eserleri ve öyküleriyle tanınan Anton Çehov’un listemizde yer alan bir diğer kitabı ise Pahalı Dersler. Çehov’un bu eserinin içerisinde altı tane birbirinden güzel hikaye bulunuyor. Her öykünün sonunda kendine özgü bir mesaj bulunmakla birlikte bu mesajı çıkarmak okuyucuya kalıyor.

Can Yayınları tarafından yayınlanan ve Zeki Baştımar tarafından çevirisi yapılan Pahalı Dersler’in içerisinde yer alan öyküleri keyifle okuyacak ve kitabı bir çırpıda bitireceksiniz.

 


  1. Bir Kuzey Macerası – Jack London

Jack London’ın Bir Kuzey Macerası, tıpkı Homeros’un Odysseia destanı gibi dönüştürücü bir yolculuğun hikayesini anlatıyor.  Kitapta Aleut adalarındaki Akatan’da yaşayan kabile reisi Naass, evlendikleri gün karısını iki metreyi aşan boyuyla denizlerden gelen bir adama kaptırır. Ardından intikamını almak üzere yollara düşen Naass, dönüşüm geçirmesini sağlayacak bir maceraya adım atar.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ve Levent Cinemre tarafından çevirisi yapılan Bir Kuzey Macerası’nda Naass ile birlikte dünyayı dolaşacak ve onun dönüşümüne tanık olacaksınız.

 


  1. Hayvan Çiftliği – Jack London

George Orwell’in 1984’ten sonra belki de en çok bilinen Hayvanlar Çiftliği kitabı listemizde son sırada yer alıyor. Orwell, Hayvan Çiftliği’nde bir çiftlikte yaşayan hayvanlar üzerinden sistem eleştirisi yapıyor. Çiftlikteki hayvanlar kendilerini sömüren insanlara karşı ayaklanarak yönetimi ele geçirip eşit şartlarda yaşamak isteseler de sonuç hiç umdukları gibi olmayacaktır.

Can Yayınları tarafından yayınlanan ve Celal Üster tarafından çevirisi yapılan Hayvan Çiftliği her ne kadar masal tarzında bir anlatıma sahip olsa da yaptığı güçlü politik yergiyle günümüzün başyapıtları arasında yer alıyor.