Sonbahar ekinoksu ve mevsimsel ritüeller

Sonbahar ekinoksu ve mevsimsel ritüeller

Sonbahar ekinoksu kuzey yarımkürede gün ve gecenin eşit olduğu kutsal bir zamandır. Kışa yaklaşırken yılın ışığı sönmeye başlar ve bu ışık içe dönmeye başlar. Bize yavaşlamamız, düşünmemiz ve kendi varlığımızdaki karanlık kuyuları hissetmemiz için işaret verir. Ne ölüyor? Gelişmenin olması için nelerin düşmesini diliyor? Mevsimler arasındaki tüm geçişlerde, dünyalar arasındaki eşikler daha büyük şekilde hissedilebilirler.

Hava serinlemeye başlarken, güneşin sıcaklığını ruhumuza, kalbimize ve evimize daha derin şekilde çekeriz. Yuvanız evin kalbidir. Bazıları bunun bir şömine gibi olduğunu düşünür ancak ben yuvamın kutsal alanımın merkezi ruhu olduğuna inanıyorum. Kendi rehberliğinizdeki içe kapanmanız için ve ayrıca bu sonbahar mevsimi için kendi kalbinizi ve yuvanızı düşünün. Bu bir geçiş zamanı. Hayatın pek çok kutlama ve sosyal aktiviteler ile dolu olduğu yaz mevsimini geride bırakıyoruz ve şimdi kış için hazırlık dönemindeyiz. Bu dönem doğal bir bırakma yolu. Tarımı düşündüğünüzde, bu mevsimde baharda ekilen şeyler hasar edilirlerdi ve kış için bitkiler ve bahçeler hazırlanırlardı. Bu hazırlık döneminde budama ve kırpma işleri yapılırdı. Bu zamanda eskilerden kurtuluyoruz, zenginlikleri topluyoruz ve kışın zengin pineklemesi için iç bahçemizi güven altına alıyoruz.

Düşünün

Bu anı hissetmek için bir anlığına duracak olursanız, sonbaharın derin, dönüşümsel işler için nasıl bir fırsat sunduğunu görebilirsiniz. Gölge ve ışığın dengelenmesi ile içinizdeki eski katmanları söküp atabilirsiniz. Bu mevsim kendi ruhumuzun gölgelerine daha derin yolculuklar yapmamız için bizi çağırır ve böylece kışın önerdiği derin dinlenmeye hazırlık için kendimizi daha iyi besleyebiliriz.

Kendi bireysel ruhani uygulamanızı düşünün. Ruha ve kendinize nasıl bağlanıyorsunuz? Hangi uygulamalar bu sonbaharda sizi destekleyebilirler? Kendinize bu mevsimde neleri bırakacağınızı sorun. Neye teslim oluyorsunuz? Ne için yer açmaya çalışıyorsunuz? Gelişimin olması için nelerin ölmesi gerekiyor? Bu düşüncelerinizi bir günlüğe yazın.

Daha sonra kendinizde neyi hoş karşılayacağınızı, büyüteceğinizi ve ortaya koyacağınızı hissedin. Buradaki bilgi size anlam ifade ederse kendi ritüelinizi, töreninizi veya uygulamanızı yaratarak sonbahara çekilmeye yardımcı olabilirsiniz. Bu istediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir. Sadece aşamaları düşünüp hissedin ve ruhun size rehberlik etmesini isteyin.

Çekilme

Çekilmenin anlamı, içe dönmek ve kendimizle olma deneyimini yaşamaktır. Aşağıda evde kendi kendinize çekilmeniz için bir kaç yöntem var ve böylece mevsim ile etkileşime girebilir, bu ışığı kalbinize çekebilirsiniz. Bunu aile ve arkadaşlarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Temizlenme

Bedeninizi onun sizi ve ışığınızı tutmasından dolayı onurlandırmak için kutsal bir banyo yapın veya duş alın. Banyoya tuzlar, öz yağlar, pembe kuvars veya ametist gibi kristaller ve bitkiler ekleyebilirsiniz. Sezgilerinizin size yol göstermesine izin verin. Bu anda yarattığınız huzurun keyfini çıkarın.

Sonrasında kendinizi ve evinizi islendirin. Mevsim geçişi kutsal alanınıza bakmak için bir fırsat zamanıdır. İslenme süreci, adaçayı gibi kuru bitkileri yaktığınız kutsal bir eylemdir ve bu şekilde duman yaratarak bitkinin ruhu ve özellikleri ile çalışma niyetini ortaya koyar. Bunu dumansız olarak yapmak için bazı alternatif yollar da var. Örneğin tuz ve su kullanabiliyorsunuz. Bedeninizi ve aranızı adaçayı veya sedir ile islendirin. Tüm evinize uygulayın. Tüm kapı ve dolapları açın. Tüm lavaboları, tuvaletleri, aynaları, pencereleri ve kapıları islendirin. Size veya ailenize hizmet etmeyen tüm enerjilerin çıkmasını isteyin. Sonrasında gül veya amber ile taze, yeni, güzel enerjileri evinize çağırın.

Solar Aktivasyon

Gün batımını yakalamak için zaman yaratın. Yapabilirseniz ufuktaki güneşe bakın. Bedeninizde ne olduğunu gözlemleyin. Şimdi günlükteki düşüncelerinizi tekrar düşünün. Bunlar sizin için hala geçerliler mi? Sakin olun. Sıcaklığını, parlamasını hissedin. Güneşle bağ kurarak, sirkadiyen ritmimizi dünyanın doğal ritmi ile hizalıyoruz. Güneş batarken, neleri bırakmak istediğinize dair niyetinizi odaklayın. Güneşin bırakma niyetinizi ufuktan alıp gitmesine izin verin ve böylece temizlenmek, saflaşmak ve dönüşmek için yeraltı dünyasına gidebilirler.

Eğer yapabilirseniz, ertesi gün güneşin doğumu için uyanın. Bunu başka günlerde de uygulayabilirsiniz. Güneş ufukta ışıklarını yaymaya başladığında, farkındalığınızı evinize neleri getirmek istediğinize odaklayın. Niyetlerinizi ışıkla birleştirin ve kalbinize alın. Gün batımında kenara koyduğunuz bu yeni dönüşmüş enerjiye gün doğumunda merhaba deyin.

Sonbahar Sunağı Yapmak

Doğada bir yürüyüş yapın ve size hitap eden tılsımları toplayın, onları eve getirmeden önce izinlerini isteyin. Bunlar kozalak olabilir, yaprak, meyve, tüy, kabuk olabilirlerler. Doğada size hitap eden her şey olabilirler. Toprak, hava, su ve ateş elementlerini ve ayrıca niyetlerinizi aklınızda tutun, sonbaharı karşılamak için bir sunak hazırlayın. Bu sunak vizyonunuzu, hayallerinizi ve niyetlerinizi temsil eden bir masa da olabilir, ruhu onurlandırdığınız küçük bir köşe de olabilir, size kutsal gelen başka bir şey de olabilir. Temel olarak, sizin için değerli olan şeyleri onurlandırdığınız bir alandır ve derin dualarınızı temsil eder. Sevilen kişilerin fotoğraflarını koyabilir, taşlar, kristaller, çiçekler, bitkiler, değerli eşyalar, tütsüler koyabilirsiniz. Sizi çeken renkler konusunda yaratıcı olun. İşleri minimal tutun ve sadece sizinle hizalandığını hissettiğiniz şeyleri dahil edin. Topladığınız tılsımlar buraya konulabilirler. Aşağıda kutsal alanınıza veya sunağınıza dahil edebileceğiniz sonbahar bitki bekçilerinin bir listesini hazırladım.

Sonbaharı Onurlandırmanın Daha Fazla Yolu

  • Evinizi yapraklar, balkabakları, kozalaklar ile dekore edin
  • Her elementi yansıtacak küçük şeylerden oluşan bir kase yaratın
  • Bitki arkadaşlar alın ve onlara bakın
  • Evde yemek yapın! Basit ancak çok güçlüdür!
  • Homeopatik reçeteleri ve bitkileri çalışın
  • Mum yakın
  • Elementalleri onurlandırmak için evinizin içinde küçük bir ev yapın
  • Sonbahar renkleri veya elementleri içeren sanat eserleri yapın
  • Sonbahar çayı yapın veya aşağıdaki hızlı tarifi kullanın:

1 çubuk tarçın, 1 muskat cevizi, 3 karanfil ve kuru portakal kabuğu. Hepsini birlikte ezin. Biraz suya katın ve 5-7 dakika kaynatın. Keyfini çıkarın!

Sonbahar Bitki Gardiyanlarının İndeksi

Meşe Palamudu

Büyük meşe ağacının tohumu olarak gücü, potansiyeli ve yeni başlangıçları sembolize eder.

Elma

Elma şans, sevgi, ölümsüzlük ve sihir sembolüdür. Uyumu, huzuru ve dinginliği güçlendirir.

Tarçın

Bu baharat koruyucu, ruhsal olarak yükseltici ve temizleyici özellikleri ile bilinir.

Karanfil

Karanfil de koruyucudur ancak aynı zamanda negatif enerjileri kovmakta da başarılıdır.

Mısır

Mısır büyümenin, uzun yaşamanın, bolluğun ve beslenmenin sembolüdür.

Kadife Çiçeği

Bu çiçek güneşin ışığını, ölmüş sevdiklerimizi ve atalarımızı onurlandırır.

Muskat

Muskat şans, vefa, yasal konular ve kutsallık için kullanılır.

Ay Çiçeği

Ay çiçeği kendini güneşe doğru döndürebildiği için özel bir sihire sahiptir. Her zaman ışığa döner. Ay çiçeği hakkındaki en önemli olan şey, onun bu yola dair şaşmayan sadakatidir. Bir bolluk ve hasar sembolüdür. Ay çiçeği güneşi, ateşi, uzun ömrü, talihi, sihri, canlılığı, sıcaklığı ve ruhaniliği sembolize eder. Sihrini elde etmek için evinizde ay çiçeğini onurlandırın.

Buğday

Buğday para, doğurganlık ve uzun ömür sihirlerinde iyi çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir