Sonbaharda sağlıklı kalmanın 8 yolu

Sonbaharda sağlıklı kalmanın 8 yolu

Sonbaharla birlikte havalar soğur, gün batışları altın rengini alır, yapraklar dökülür ve günler kısalır. Gün ışığı azaldıkça, kendimize ayıracak vaktimiz azalmış gibi olur. Ancak bu zamanlarda özbakım ritüelleri konusunda dikkatli olmak birincil öncelik olmalı. Sonbahara geçiş döneminde, şifacılar mevsimsel gıdalar ve uygulamalar ile beden ve zihinlerimizi önümüzdeki soğuk aylara hazırlamamızı öneriyorlar. Bu sonbahar döneminde sağlığı korumanın sekiz eğlenceli ve basit yolu aşağıda.

1- Amacınıza Bağlı Kalın

Sıcaklıklar düşerken ve bitkiler yapraklarını kaybederken, enerjileri köke döner. İnsanlar da bitkiler gibi sonbahar aylarında kök amaçlarına odaklanarak büyüyebilirler. Bir geri adım atıp neyin hayatımıza gerçekten değer getireceğini düşünmek, sahip olduklarımız için şükranlarımızı ifade etmek ve ihtiyacınız olanlar için bazı niyetler belirlemek için uygun bir zaman. Bu şekilde, bahar geldiğimde, açmaya hazır oluruz.

2- Mevsimsel Gıdalar, Baharatlar ve Tıbbi Bitkiler ile Beslenin

Bu dönem bedenlerimizi bağışıklığı destekleyici et suları ve çorbalar ile ısıtmak için çok uygun ve ayrıca ızgara kabak, kökler ve sotelenmiş koyu yapraklı sebzeler de iyi olurlar. Bu dönemde zerdeçal ve zencefil gibi favori baharatlar da hali hazırda dolabınızda yer alabilirler. Bu sonbaharı kendi baharat karışımlarınızı hazırlamak için kullanın.

3- Doğayla Bağlantıda Kalın

Doğa ana bize ihtiyacımız olan tüm ipuçlarını özellikle de yazdan sonbahara geçişte sağlar. Sonbahar ekinoksunda ritüeller veya kutlamalar yaratmayı düşünün, yaprakları toplayıp üstüne atlayın veya yumuşak bir iklimde yaşıyorsanız bir kış bahçesi hazırlayın.

4- Organik Tereyağı, Hindistan Cevizi Yağı, Zeytinyağı ve Susam Yağı Gibi Sağlıklı Yağları Benimseyin

Çalışmalar sağlıklı yağların kardiyovasküler sağlık konusunda bir mecburiyet olduklarını gösteriyorlar ve bunlar bedenimizi beslemeye de yardımcı oluyorlar. Yulaf ezmenize biraz hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz, sabah kahvenize tuzsuz tereyağı da ekleyebilirsiniz, bedeninizi susam yağıyla da ovabilirsiniz. Bedeninizi sağlıklı yağlar ile beslemek ve nemli tutmak çok önemli.

5- Rahatlama Teknikleri Uygulayın

Dolu dolu geçen bahar ve yaz aylarının ardından bedenlerimiz doğal olarak yavaşlar. Daha az aktivite ve daha fazla iç mekanlarda vakit geçirme nedeniyle, kabin ateşinden kaçınmak için stres yönetimini öğrenmek, amaç ve huzur bulmanızı kolaylaştıracaktır. Gününüze sakin, yatıştırıcı bir alışkanlık ile başlayın. Bu sıcak bir bitki çayı banyosu olabilir veya bir meditasyon da olabilir.

6- Aktif Kalın ve Mevsimin Keyfini Çıkarın

Soğuk aylarda aktif olmadan kalmak lenfatik sistemin duraksamasına sebep olur, dolaşımı ve metabolizmayı yavaşlatır, bağışıklık sistemini güçten düşürür. Elma da toplasanız, parkta yoga da yapsanız, doğa yürüyüşüne de çıksanız, bedeninizi hareket ettirmelisiniz ve böylece kışın gelişinden önceki güzel renklerin keyfini çıkarmalısınız.

7- Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Bu sonbaharda özbakım uygulamanızın bir parçası olarak reishi mantarı gibi bağışıklığı destekleyici şeyler öneriliyorlar ve ekinezya çayıyla kışın ortaya çıkaracağı zorluklara şimdiden hazırlanabilirsiniz.

8- Doğal Döngüde Uyuyun

Günlerin kısalması amaçsız değil. Bitkiler yaprakları dökerken ve hayvanlar kış için avlanıp toplanırken, doğanın kendimizi beslemek, yavaşlamak ve biraz kaliteli uyumak için bize açık bir sinyali olduğu görülebilir. Uyku hijyeni uygulamalarınıza bitkiler eklemek sadece uyku kalitenizi iyileştirmez, aynı zamanda uyanıklık kalitenizi de etkiler. Gece çayları gibi şeyler ile arada bir gelen uykusuzluğu ortadan kaldırabilir ve güzel bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir