Sıcakların etkisini yitirmesi ve sonbaharın gelmesiyle birlikte özellikle dışarıda yapılabilecek etkinliklerin sayısının arttığını söylemek mümkün. Sonbaharda özellikle doğa ile iç içe olacağınız aktivitelerle mevsim geçişini kutlayabilir ve güzel havaların tadını çıkarabilirsiniz.

Havaların serinlediği, bitki örtüsünün çeşitlendiği ve kuşların göç etmeye başladığı bu güzel mevsim boyunca yapabileceğiniz çok sayıda etkinlik bulunuyor. Hem sevdiklerinizle hem de tek başınıza katılabileceğiniz birbirinden eğlenceli 5 etkinliğe aşağıda göz atabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü

Bahar ayları, doğa yürüyüşleri için harika zamanlardır. Doğada zaman geçirdiğinizde bağışıklık sisteminiz güçlenir, enerjiniz artar, ruh haliniz düzelir ve genel olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz. Yürüyüş, hareket etmenin ve zinde kalmanın en kolay yollarından bir tanesidir.

Sokakta ya da evde koşu bandında yürümek faydalı etkinlikler olmakla birlikte doğa yürüyüşü, bunlar arasında en faydalı olanıdır. Doğa yürüyüşü, kan basıncının daha fazla düşmesini ve D vitamini alınmasını sağlayarak genel sağlık üzerinde daha fazla etkiye sahiptir.

Sonbaharda doğa yürüyüşü yapmak, havalar serin olduğu için daha hızlı yürüyüş yapmanıza imkan vererek kalp sağlığınızı daha fazla desteklemenize yardımcı olur. Yürüyüş sırasında kalp atış hızınız artarak kalbinizin kanı daha verimli bir şekilde pompalamasını sağlar. Bu sayede hem kalp sağlığınızı desteklemiş olur hem de vücudunuzun, ruh halinizin daha iyi olmasını sağlayan hormonları salgılamasına yardımcı olmuş olursunuz.

Mantar Toplama

Hem doğa yürüyüşü yapmak hem de yürüyüşünüz sırasında farklı bir etkinlik deneyimlemek isterseniz, mantar toplayabilirsiniz. Mantarlar, sağlık üzerinde kanıtlanmış sayısız faydası bulunan yiyeceklerdir. Ancak doğada toplayacağınız yaban mantarları, tüketime hazır halde satılan mantarlardan farklıdır. Yaban mantarları arasında faydalı olanların yanı sıra toksik etkiler gösteren mantarlar da vardır.

Mantar toplarken en önemli konu, mantarların türüne dikkat etmektir. Doğada çok fazla mantar türü vardır ve bunlardan bazıları birbirine çok benzediği için uzman olmayan kişiler, mantar türlerinin ayırt edilmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle mantar toplamakla ilgileniyorsanız, yanınızda bir uzmanın bulunması gerekir.

Mantarların gizemli dünyasını merak ediyor ve birbirinden faydalı ve lezzetli mantarları tatmak istiyorsanız, Selime Semra Erol İle Mantar Toplama Etkinliği’ne katılmayı düşünebilirsiniz. Bu etkinlikte Öğr.Gör. Selime Semra Erol’un mantarlar hakkında vereceği değerli bilgilerden yararlanacak, mantar toplayacak ve ardından mantarları afiyetle yiyebileceksiniz.

Yalova’nın Armutlu ilçesinde gerçekleşecek olan bu eğlenceli sonbahar etkinliğine ister tek başınıza isterseniz de sevdiklerinizle birlikte katılabilirsiniz. 1 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek olan Mantar Toplama Etkinliği ile mantarlara dair farkındalığınızı arttıracak ve unutamayacağınız bir deneyim yaşayacaksınız.

Kamp Yapma

Sonbahar, kamp yapmak için de uygun bir mevsimdir. Doğada daha uzun zaman geçirmek istiyorsanız, kendinizi yürüyüşle kısıtlamayıp kamp yapmayı tercih edebilirsiniz. Kamp yapmak, hem beden hem de zihin açısından faydalıdır. Kamp yaparak yeni beceriler geliştirebilir, dijital ekranlardan uzak kalabilir, doğayla daha derin bir bağlantı kurabilir ve stresinizi azaltabilirsiniz.

Açık havada bolca vakit geçireceğiniz kamp süresi boyunca sırt çantanızı alıp farklı yerlere keşfedebilir, uzun yürüyüşler yapabilir ve hatta balık tutabilirsiniz. Bunların hepsi hem fiziksel zindeliğinizi hem de ruh halinizi iyileştirmeye katkıda bulunacaktır.

Ülkemizin pek çok yerinde kamp yapabileceğiniz alanlar bulmanız mümkün. Bolu’dan Fethiye’ye, Burdur’dan Adıyaman’a ve hatta Rize’ye kadar farklı bölgelerde kamp yapabilirsiniz. Yaşadığınız yere yakın bölgelerde kamp yapabileceğiniz gibi zamanınız varsa daha uzaktaki farklı kamp alanlarını da dolaşabilirsiniz.

Film Gecesi

Güzel havalar, doğada zaman geçirmek için harika olsa da havanın serin ya da yağmurlu olduğu zamanları evde geçirmek isteyebilirsiniz. Serin ve yağmurlu sonbahar akşamlarında yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden bir tanesi elbette film gecesidir. Film gecesi yalnızca zaman geçirmenizi sağlayan bir etkinlik değildir, aynı zamanda ruh haliniz üzerinde olumlu etkileri olan bir etkinliktir.

Sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerle birlikte hazırlandığınız bir film gecesi, stresinizi azaltmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Film izlediğiniz süre boyunca günlük hayatın koşuşturmacasından kurtulabilir ve kendinizi yepyeni bir dünyaya kaptırabilirsiniz.

Film gecesini sevdiğiniz kişilerle birlikte yaptığınızda ise aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede hem ortak bir etkinliğe katılmış hem de film sonrası muhabbet ederek ilişkinizi yakınlaştırmış olacaksınız.

Mutfakta Zaman Geçirmek

Mutfakta zaman geçireceğiniz zaman yalnızca öğünlerinizi hazırlamak ve bunları tüketmek şeklinde olmak zorunda değil. Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte evde daha fazla zaman geçireceğiniz için mutfaktaki zamanınızı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yemek hazırlamayı bir aile etkinliği haline getirebilir ya da hobi olarak kendinizi yemek yapma konusunda geliştirebilirsiniz. Kendi başınıza yemek yapacaksanız, farklı tarifler ve farklı malzemeler kullanarak yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Ailenizle birlikte zaman geçirecekseniz, çocuklarınızın mutfak becerilerini geliştirmesi için onlara mutfakta görevler verebilirsiniz.

Mutfakta geçireceğiniz zamana etkinlik gözüyle baktığınızda zihninizin daha sakin hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bu süre içerisinde günlük hayattaki stres faktörlerinden uzaklaşabilir, kullandığınız malzemeler hakkında daha fazla farkındalığa varabilir ve hazırladığınız lezzetli yemekleri yerken kendinizle gurur duyabilirsiniz.