Sosyal İzolasyon Sürecinde Online Olarak İzleyebileceğiniz Tiyatrolar

Koronavirüs salgını için alınan önlemler kapsamında bildiğiniz gibi salgının yayılmaması için sosyal mesafe kurallarına uymamız gerekiyor. Kendimizi ve diğer insanları korumak için evden zorunlu olmadıkça çıkmadığımız bu günlerde internet üzerinden yayınlanan pek çok dizi ve film ulaşmak mümkün oluyor. Evde internetten film ve diziler izlemek mümkün olsa da arada farklı tarzda bir şeyler de izlemek istiyor olabilirsiniz.

Salgın nedeniyle pek çok kurumun erişim sağlaması sayesinde bir süredir dünya çapında yayınlanan konserlere ve müzikallere ulaşma şansımız bulunuyor. Dünya çapında yayınlanan bu eserlerin yanı sıra artık ülkemizde önceden oynanmış oyunları evden online olarak izleyebilirsiniz.

 • Ankara Devlet Tiyatrosu

Reis Bey: Necip Fazıl Kısakürek’in kitabından uyarlanmış olan oyunda acımasız bir ağız ceza reisinin  vicdan muhasebesi anlatılıyor.

Leyla ile Mecnun: Yazarı İskender Pala olan bu tiyatro oyununda Leyla ile Mecnun’un o efsanevi aşklarını izleyeceksiniz.

Osmancık: Osmancık’ta, Osman Bey’in bir cihan devleti kurma gayretine tanık olacaksınız.

 • Bornova Şehir Tiyatrosu

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü: Milano’da geçen oyunda, bomba patlaması sonucu anarşistler suçlanır ve anarşistlerin başlarına gelen olaylarla oyun ilerler.

İşgüzar Bir Tekerrür: Bu oyunda bir güne sıkışıp kalan bir sahafın trajikomik öyküsüne tanık oluyoruz.

Küheylan: İngiltere’de psikiyatrist olan Martin Dysart, korkunç bir olayı analiz ederken olayın kahramanı olan kişiyle alakalı garip olaylarla karşılaşır.

Kral Lear: William Shakespeare’in bir oyunu olan Kral Lear’da iktidarın vahşiliği ve insanlar anlatılır.

 • İstanbul Devlet Tiyatrosu

Bir Nefes Dede Korkut: Dede Korkut hikayeleriyle geçmişe giderek keyifli saatler geçireceksiniz.

 • Eskişehir Devlet Tiyatroları

Bir Şehnaz Oyun: Şu Çılgın Türkler’in yazarı Turgut Özakman’ın bu tiyatro oyununda bir yandan eğlenirken bir yandan da hüzünleneceksiniz.

Gergedan: Gergedan’da, modern insanın çaresizliğine tanık olacaksınız.

Keşanlı Ali Destanı: Haldun Taner’in bu ölümsüz eserinde işlemediği bir cinayetten mahkum olan Keşanlı Ali ile onun imkansız aşkı Zilha’nın hikayesine tanık olacaksınız.

Ağır Roman: Bu oyunda varoş bir mahalledeki insanların yalnızlıklarına ve acılarını izleyeceksiniz.

 • Van Devlet Tiyatrosu

Kahvede Şenlik Var: Bu tiyatro oyununda bir kadın ile bir erkeğin sohbetlerine, evlilikten beklentilerine ve düş kırıklıklarına tanık oluyoruz.

 • Nilüfer Kent Tiyatrosu

Şark Dişçisi: Müzikli ve danslı gösterileri seviyorsanız Şark Dişçisi namıyla İstanbul’da çalışan dişçi Taparnigos’un maceralarını anlatan bu oyunu seveceksiniz.

Romeo ve Juliet: William Shakespeare’in en bilinen oyunlarından biri olan Romeo ve Juliet’te bir trajediye tanık olacaksınız.

İki Efendinin Uşağı: Bu oyunda bir nikah töreni gerçekleşecek üzereyken olayların karışmasına tanık olacaksınız.

Tersine Dünya: Kadın ve erkeklerin rollerinin değiştiği bir dünyada hayat nasıl olurdu merak ediyorsanız Tersine Dünya’ya bayılacaksınız.

III. Reich’in Korku ve Sefaleti: Brecht’in korku ve sefaleti anlattığı bu oyunda Hitler rejimi altındaki insanların hayatlarına tanık oluyoruz.

Titanik Orkestrası: Titanik Orkestrası’nda bir tren garında yaşayan dört serserinin hayatlarına tanık olurken gerçeklik ve hayal ile ilgili kavramları sorgulayacaksınız.

Cambazın Cenazesi: Hiç kimsesi olmayan Cambaz ölürken de yalnızdır. Cambaz’ın hüzünlü hikayesi ve büründüğü karakterler başarılı bir tiyatro oyunu izlemenizi sağlayacak.

Kanlı Düğün: İki erkeğin bir kadına aşık olması nedeniyle birbirini öldürdükleri bu trajedide etkileyici bir hikayeye tanık olacaksınız.

Çöl Oyunu: Bu tiyatro oyununda insanların herhangi bir zaman ve herhangi bir yerde karşılaştıkları zorlukları izleyeceksiniz.

 • Trabzon Şehir Tiyatrosu

444: “Hatırlatma Merkezi” olarak görev yapan bir çağrı merkezinde sistemde bir karışıklık meydana gelir ve kaos yaşanır.

Kafes: Yozlaşan dünyadan ve insanlardan kendini korumak için bir kafeste yaşamaya başlayan Christiano, aynı evde yaşadığı ağabeyinin eşine ilgi duymaya başlar ve işler gittikçe karışır.

Dokuz Canlı: Karısını aldatmak için uğraşan bir adamı konu alan bu oyunda gayrimeşru ilişkilerin komik yanlarına tanık olacaksınız.

 • Afyon Belediye Şehir Tiyatrosu

Bana Bir Şeyhler Oluyor: Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı bu oyunda gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde yer alan insanların trajedilerine tanık oluyoruz.

Haybeden Gerçeküstü Aşk: Yılmaz Erdoğan tarafından yazılan bu oyunda bir çiftin tanışmalarından ayrılmalarına kadar olan süreci mizahi bir anlatımla izleyeceksiniz.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz: Yaşar Yaşamaz’ın başından geçen olayların anlatıldığı bu oyunda devlet-birey ilişkisine tanık oluyoruz.

 • Dostlar Tiyatrosu

Marx’ın Dönüşü: Marx’ın hayatına dair detayları merak ediyorsanız bu oyun ilginizi çekecektir.

Sivas’93: 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde yaşanan vahşeti anlatan bu belgesel tarzı oyunda, şiddetin gerçek yüzünü bir daha hatırlayacaksınız.

 • Levent Üzümcü

Anlatılan Senin Hikayendir: Levent Üzümcü’nün tek kişilik performans sergilediği ve İzmir’den Erzurum’a, Erzurum’dan ise Girit’e giden hikayede kendinizden çok şey bulacaksınız.

 • Haluk Bilginer

Şekspir Müzikali: Ergenlik ile yaşlılık arasında insanların uğradıkları durakları anlatan bu müzikalde Haluk Bilginer ile eğlenceli bir seyir keyfi sizleri bekliyor.

 • Levent Kırca Tiyatrosu

Azınlık: Levent Kırca’yı izleme fırsatı bulabileceğiniz bu oyun komedi türünde olsa da insanların iç burkan hikayelerine tanık olacaksınız.

 • Nejat Uygur Tiyatrosu:

Zamsalak: Nejat Uygur’un tiyatro oyunlarından biri olan Zamsalak’ta ustanın muhteşem performansına tanık olacaksınız.

 • Kadro Pa

Macbeth Mutfakta: Bu oyunda William Shakespeare’in ünlü eseri Macbeth’in değişik bir uyarlamasına tanık olacaksınız.

 • Proje No 2

Hizmetçiler: Hizmetçiler’de iki kız kardeşin sınıfsal mücadelelerini ve içinde bulundukları durumdan kurtulmak için neler yapabileceklerini izleyeceksiniz.

 • Mekan Artı

Seksenlerde Lubunya Olmak: Bu tiyatro oyununda dört trans bireyin hayatları boyunca yaşadıkları korkunç deneyimlere şahit olacaksınız.

Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker: Çocuklara yönelik şiddete değinen bu tiyatro oyununda cinayete kurban gitmiş dört çocuğun hikayesi anlatılıyor.

üçKİŞİ: Oyunda bir cinayet ele alınıyor. Cinayetlerin konu alındığı pek çok eser izlemiş olsak da konunun bu oyundaki işleniş şekline hayran olacaksınız.

 • İTÜ Müzikal Topluluğu

Sidikli Kasabası: Dünyanın ısındığı, su kaynaklarının kısıtlı olduğu bir dünyada özelleştirilen tuvaletlerin parasını ödeyemeyenlerin Sidikli Kasabası’na gönderilmelerine ve sonrasında başlattıkları isyana tanık olacaksınız.

 • Nazım Hikmet Kültür Merkezi

En Gerçek Masal – Ç.O: 6-10 yaş aralığındaki çocuklar için sahnelenen bu oyunda çocuklar hayata dair pek çok kavramı öğrenme fırsatı bulacaklar.

 • Galata Perform

Aksak İstanbul Hikayeleri: İstanbul’un şehir hayatındaki aksaklıkların ve bununla birlikte var olan uyum ve uyumsuzluk gibi pek çok kavramın yer aldığı oyunda 2004 yılının İstanbul’una tanık olacaksınız.

 • Tiyatro Ak’la Kara

Karımın Kocası: İki erkeğin aynı kadınla evli olduklarını öğrendiklerinde neler olur dersiniz? Olayların karmakarışık bir hal alacağı Kocamın Karısı’nda iki adamın bir çıkış yolu aramalarını izleyeceksiniz.

Patron Kim?: 1980’lerin Türkiye’sinde geçen bu oyunda kimliklerini saklamak zorunda olan gençlerin heyecanlı maceralarına tanık olacaksınız.

Yargı: Polonya’da Almanlar tarafından esir alınan 7 Sovyet askerinin hikayesini izleyeceğiniz bu oyunda hayatta kalmak için arkadaşını yemek zorunda kalan bir askerin sorgulanmasını izleyeceksiniz.

Kadın Aklı Erkek Aklı: Kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıkları eğlenceli bir şekilde aktaran bu oyun ile eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

Audition: Oyunculuk aşkı ile seçmelere katılan Lauren, Stella isimli yönetmenle karşılaşır ve hayatındaki en ilginç tecrübelerden birini yaşamaya başlar.

Kelebekler Özgürdür: Doğuştan görme engelli olan Don’un 35 yaşında kendi başına yaşamaya başlaması ve karşı dairesine yeni taşınan Jill ile yakınlaşmasına ve her ikisinin dünyaya dair yeni şeyler öğrenmesini izlerken çok etkileneceksiniz.

 • Tiyatro Oyunevi

Tiyatro Öldü: Tiyatronun ölümüne ironik bir noktadan bakan bu oyunda ilginç bir deneyim sizi bekliyor.

 • Tiyatro Mundus

Beckett: Samuel Beckett tarafından yazılan beş farklı hikayenin yer aldığı oyundaki performanslardan etkileneceksiniz.

Marat Sade: Fransız Devrimi’nin sonrasında geçen bu oyunda Marquis de Sade’nin dönemi etkileyici bir biçimde anlatmasına tanık olacaksınız.

Akıl Defteri: Paris’te geçen oyunda Jean Jacques ve Suzanne’in tuhaf tanışma hikayelerini izleyeceksiniz.

 • Hareket Atölyesi

Ahhval: Tarihin hem sivil hem de kişisel açıdan yeniden yazılışını izleyeceğiniz bu oyunda ilginç bir deneyim yaşayacaksınız.

Ülke – Yolculuk – Hafıza: Performansa dayalı bu film ile iç içe geçmiş oyun değişik bir tiyatro oyunu sunuyor.

İnsan(Lık) Hali: Bu oyunda insanların sıra dışı hayatlarına tanık olacaksınız.

Kül Kadın: Külkedisi masalına yeni bir açıdan bakan bu oyunda kadınların kendilerine ait masal yazma isteklerini hareket tiyatrosu eşliğinde izliyoruz.

Ruhiye: İnsanları içine sıkışıp kaldıkları rutinden çıkaran bu oyunda enteresan bir deneyim sizleri bekliyor.

 • Fulya Peker

Dem: Bir sabır ve direniş hikayesini anlatan bu oyunda bir kadının var olma mücadelesine tanık olacaksınız.

https://vimeo.com/401871386

The Plague: İlginç bir deneyim sunan bu tiyatro oyununda insanların çaresiz çığlıklarını tecrübe edeceksiniz.

https://vimeo.com/398614068

 • FMV Işık Müzikal Topluluğu

Lüküs Hayat: Lüküs Hayat’ta bir yandan Batı bir yandan da alaturka hayat tarzı arasında kalan sıkışıp kalan insanların hikayesini izliyoruz.

Hisseli Harikalar Kumpanyası: Bir çadır tiyatrosunun yeni assolist arayışının anlatıldığı bu oyunda köy ağasının tiyatrounun yeni assolistine aşık olmasını izliyoruz.

İstanbul Efendisi: İstanbul Efendisi’nde Lale Devri’ndeki Osmanlı’nın günlük hayatını izliyoruz.

Tosunpaşa: Bildiğimiz bir hikayeyi yeniden yorumlayarak anlatan bu oyunda çok eğleneceksiniz.

 • Enka Tiyatro Kulübü:

Yedi Kocalı Hürmüz: Oyun boyunca tam 7 kocası olacak olan Hürmüz’ün eğlenceli hikayesi bu oyunda sizleri bekliyor.

 • Risus Sanat

Risus Sanat’ın Youtube hesabında pek çok tiyatro oyununa ulaşmanız mümkün.

https://www.youtube.com/channel/UCzpSa_ed1HJwZ_PXjxC5Vpw

 • Eskişehir Şehir Tiyatroları

Küçük Kara Balık: Çocukların beğenerek izleyeceği bu oyunda siz de eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir