© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sosyal izolasyonun Ruh sağlığımıza zarar verip vermediğini nasıl anlarız?

Coronavirüs salgını tüm gücüyle devam ediyor ve artık ellerimizi yıkamanın da ötesine geçtik ve şehirlerde hayatın yavaşladığını, durduğunu görmeye başlıyoruz. Barlar, restoranlar ve kafeler kapandı, yemekler evde yenmeye başlandı. Sinemalar kapandı. Hava yollarının seyahat adetleri ciddi anlamda düştü. Spor ligleri ertelendi, hatta nikahlar bile ertelendi.

Kendimizi izole ediyoruz ve virüsün yayılımını yavaşlatarak hastanelerin hastaları tedavi edebilmek için fırsat elde etmelerini sağlıyoruz. Sağlık uzmanları en az 15 gün boyunca 10 kişiden daha büyük sosyal buluşmalardan kaçınmamızı, mümkünse evden çalışmamızı ve hastaysak veya yüksek riskli gruptaysak tamamen evde kalmamızı öneriyorlar.

Elbette birbirimizi korumamız, gönüllü buluşmalardan kaçınmamız, en az 1-1.5 metre uzakta durmamız gerekiyor. Fakat ruh sağlığımız için endişe etmemizi gerektirecek sebepler var. Sosyal temas insanların en temel ihtiyaçları arasında olduğundan, o olmaksızın hem ruhsal hem de fiziksel olarak zarar görüyoruz.

Elbette izolasyon ve yalnızlık arasında farklar var ve şu anda sosyal mesafe uygulamasında olduğumuzdan bu farka değinmek önemli. İzolasyon, diğer insanlardan fiziksel olarak ayrı durmakken, yalnızlık tek başınalık ve ayrılık hislerinin olduğu duygusal bir durumdur. İkisi birbiriyle sıkı bir bağa sahip olsa da aynı şey değillerdir. Yalnızlık yüksek tansiyon, uyku bozuklukları, immün stres tepkileri ve gerileyen bilişsel yetenekler ile sıkı bir bağa sahiptir. Ruh sağlığı perspektifinden bakıldığında, yalnızlık çeken insanlar arasında daha fazla depresyon ve anksiyete görüyoruz.

Anksiyetesi olanlar dünyanın belirsiz bir döneme girmesi nedeniyle özellikle hassas olabilirler. Pek çok insan yalnız kalmaya alışkın değil. Anksiyete hissettiğimizde başkaları ile ilişkiye girme eğilimimiz vardır ve içe dönük olanlar bile bunu hissederler.

Depresyonu olanlar ise fiziksel uzaklaşmadan dolayı hassas olabilirler. En büyük risklerden bir tanesi, özellikle de böyle bir zamanda, olumsuz düşünceler içinde kaybolma eğilimidir. Korkularınızı dile getiremez ve başkaları tarafından kontrol edilmezseniz döngüyü kırmanın bir yolu yoktur. Depresyon eğilimi olup da bunu ortadan kaldırmak isteyenler için başka insanların yanında olmak ruh halini iyileştirir. Olumsuz düşünceler içerisine dalmadan kendinizi bulmanın yolları var.

Sosyal mesafe uygulamasının hedefi ayrı durmanız ancak yalnız kalmanız değil. Bunu yapmanın bazı yolları var.

Yüzyüze Görüşmek

Dijital iletişimin doğrudan iletişim kadar yaygın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ancak yüzyüze iletişim olmadan tüm ikameler aynı sonucu vermiyorlar.

Standart sosyal medya etkileşimlerinde başkalarının aktivitelerine hızlıca göz atıyoruz ve yüzeysel şekilde yorumlar yapıyor, genelde kendi durumumuzu başkaları ile karşılaştıran aktivitelerde bulunuyoruz ve bunun bir yardımı olmadığı gibi genelde zararlı oluyor. Bunun yerine sosyal medya ve iletişim araçlarını sadece bir kaç insanla anlamlı etkileşimler için kullanmak gerek.

Aile bireylerinizle veya iş arkadaşlarınızla düzenli video görüşmeler ayarlayın. Pek çok şeyde olduğu gibi kalite miktardan daha önemli. En sonunda ilişkilerimizi daha ileri taşıyan bir şeyler öğreneceğiz çünkü bu kriz bizi yeni iletişim yöntemleri keşfetmeye zorluyor.

Anlamlı Şeyler Yapın

Sürekli coronavirüse dair haberleri takip etmek ruh sağlığınız için pek de faydalı değil. Bunun yerine anlamlı işlere girişin. Ev işlerinden tutun da daha önceden yapamadığınız projelere kadar çok sayıda seçenek var. Dünyayla bağlantıda kalmak beynimizin daha yeni, mantıklı kısımlarını kullanmamızı sağlar ve kontrolünüz dışında olan şeylere takılı kalmasını engeller.

Evcil Hayvanlar ile Takılın

Eğer evcil hayvanınız varsa, bunun onların arkadaşlığına güvenmek için iyi bir zaman olduğunu unutmayın. Birazcık dokunuş dopamin ve serotonin salgılarını arttırır ve ikisi de ruh halini dengeler ve stresi azaltır. Sosyal mesafe zamanlarında, evcil hayvanınıza bakmak özellikle rahatlatıcı olabilir. Oyun oynayın. Onları yürüyüşe çıkartın. Onlara güvenin.

Espri Anlayışınızı Koruyun

Arkadaşlarınıza komik görseller göndermeye devam edin. Komik filmler izlemeyi bırakmayın. Durumunuzun bazı kısımlarına gülmekte bir sorun yok fakat birisini üzecek espriler yapmayın. Yine de gülümsemeye devam edin.

Şu anda her konuda çok ciddi olmak mümkün. Elbette bu ciddi bir durum. Hasta olan ve ölen insanlar var. Ancak tarihe bakarsanız, en kötü durumlarda bile, ruh sağlığı bakımından bunlardan en iyi şekilde kurtulabilenler espri anlayışlarını koruyabilenler olmuştur.

Yalnız kalmak hakkında insanlara şakalar yapmak değerli bir şey. İnsanlığın her şeyde bir komiklik bulabilme yeteneği en değerli özellikleri arasında.

Daha Kötü Durumda Olanlara Ulaşın

Belki yalnız kalma hissinden korkuyorsunuz. Ancak klinik depresyonu veya başka bir tanılı bozukluğu olan daha kötü durumdaki insanlar da olabilir veya yalnızlığa daha eğilimli olanlar bulunabilir. Bu nedenle onlarla iletişime geçmeye çalışın.

Konuşacak kimsesi olmayan tanıdıklarınızı bir düşünün. Onlara ulaşın, not gönderin, arayın. Şu anda bazı sektörler çok yoğun çalışsalar da, bazılarında ise işler tamamen durmuş durumda. Eğer ekonomik olarak sıkıntılar yaşayabilecek insanlar tanıyorsanız, onlara ulaşın ve yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlayın. Yalnız olmayan insanlara da ulaşın. Onlara mesaj atın veya arayın, böylece hala başkalarıyla bağlantıda olduklarını bilebilirler.

Enerjinizi insanların size ulaşmasını istediğiniz gibi dışarıya odaklayın ve çocuklarınız, büyük teyzeniz veya yalnız yaşayan arkadaşınız, işini kaybetmiş kardeşiniz gibi insanlara erişmekten çekinmeyin.

Tercihen Dışarıda Olmak Üzere Spor Yapın

Virüsün açık havada yayılma ihtimali daha düşük ve bu nedenle dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Eğer arkadaşınızı görecekseniz bu içeri yerine dışarıda olsun. Dışarıda olmak güvenli bir şey. Kendinize yeterli fiziksel mesafeyi verdikten sonra, dışarıda arkadaşınızla dolaşabilirsiniz.

Ayrıca spor ruh sağlığına da iyi geliyor. Spor salonları kapandıysa veya içeride spor yapamıyorsanız, biraz yürüyün veya bisiklet sürün. Havalar ısındıkça dışarı çıkmak için daha çok imkan olacak ve böylece güneşten aldığımız ruh halini iyileştiren D vitaminini alma ihtimalimiz de artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir