Evrende var olan her şeyin bir titreşimi olduğunu ve her şeyin birbiri üzerinde bir şekilde etkisi olduğunu artık hepimiz biliyoruz sevgili dostlar. Peki değerli taşlar olarak isim verdiğimiz taşların üzerimizde ne gibi etkileri var bunu biliyor muyuz? Belki milyonlarca yıllık bir taş, içinde barındırdığı enerji ile hayatımıza ve ruhumuza dokunup bize şifa veriyor, arındırıyor. Öyle taşlar var ki evrendeki ve yerküredeki bir takım güçleri çekebilme, biriktirme, dönüştürme ve yayma özelliklerine sahipler. Etraflarına belirli tesirler yaydıkları canlı organizmalar üzerinde hem psikolojik hemde fiziksel etkilerde bulundukları tespit edilen bu taşları eski medeniyetler ezoterik ve şifa amaçlı bir çok alanda kullanmış ve enerjilerinden faydalanmışlardır.

Dinlerde de bu taşlar kutsal sayılmış ve ayrı bir önem verilmiştir.

İnsan dış etkenlere fazlaca maruz kalan bir varlık olarak bu etkenlere karşı kendini korunmak için yine bu doğal taşların enerjilerinden faydalanmıştır. Bazen üzerimizde taşıdığımız bazende evimizin çeşitli bölümlerinde negatif enerjiyi dönüştürmek için kullandığımız bu mucizevi taşların sayısız faysasının olduğu görülmüştür. Özellikle günümüzde ise hayatımızın bir koşuşturma içinde ve hızlı akması sonucu oluşan yorgunluk, stres, ruhsal çöküşler gibi duygusal değişimler daha fazla yaşanır hale gelmiştir. Bu değişimlerin insan ruhunda derin boşluklar oluşturması meditasyon, dua ve spiritüel ritüeller sayesinde bu boşlukların doldurulmasıyla arınma sağlamak için yine doğal taşlardan faydalanılır hale gelmiştir. Antik zamanlardan beri doğal taşların enerjilerinden ve şifa özelliklerinden faydalanılmıştır.

Günümüzde de meditasyon, dua, spiritüel çalışmalar, arınma, enerjiyi dönüştürme ve şifa alanında kullanılan bu mucizevi taşların, en özel olanlarını sizler için derledim. Şimdiden hepinize şifa olsun.

1- Varoluştan bu yana, Shungite


Dünyanın var oluşundan bu yana var olan ancak son yüzyıllarda keşfedilen ve kullanımı artan bir taş Shungite (Şungit).
Shungite’in kullanım alanları oldukça geniştir. Ancak kendinizi düşük enerjili ve negatif hissediyorsanız, tüm gün teknolojik aletler ve özellikle wi-fi olan alanlarda bulunuyor, vücudunuzu ve ruhunuzu detoks etmek istiyorsanız bu taş tam size göre. Bir kristal olmasa da, en güçlü mineral şifacılardan biridir. Bedenin topraklanmasını sağlar, vücutta birikmiş statik elektriğin boşaltılmasını sağlar.

Yoğun radyasyon yada elektromanyetik bir alandaysanız mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.Anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve su arıtımında kullanılabilir.
Shungite, ruhsal anlamda da tercih edilen bir taştır.
Metafizik yeteneklerin gelişmesi, yüksek bilinç düzeyine ulaşılması amacıyla kullanılabilir.
Meditasyon yaparken kullanılan bir taştır.

2- Meditasyonun gizemli taşı, Yeşim


Antik Çin zamanından günümüze kadar değerini ve anlamını hiç kaybetmeyen özel ve yeşil renkte bir doğal taştır Yeşim taşı. Efsaneye göre 7 farklı hayvanın özelliklerini kendisinde toplayarak büyük Çin Ejderhası Long’un dünyanın her yanına bıraktığı tohumların katılaşması sonucu oluştuğuna inanılan gizemli bir taş olarak görülür. Çin imparatorlukları için en önemli sayılan taşlar arasında görülmesinin ardından ise bu taşın farklı alanlarda etkileri de tespit edilmiştir. Bunlardan birisi ise meditasyon alanında kullanım göstermesidir. Meditasyon için gerekli doğal taşlar arasında bulunarak bu taşı avcunuza aldığınızda yeşil rengin vücudunuza yaydığı iyileştirici sinyalleri almamak olanaksızdır. Ruhun en içerisine gönderdiği sıcak enerji sayesinde ruh dünyanızı hızlı şekilde iyileştiren bir doğal taş olarak görülmelidir. Meditasyondaki etkilerine ek olarak ise sağlık alanında da çok fazla olumlu etkiyi içerisinde barındırır.

3- Okyanus’un ruhu, Akuamarin


Güzel okyanusun doğal yatıştırıcı ruhunu harmanlayan bir doğal taş olarak karşımıza çıkar Akuamarin. Dünya’nın eski ve hayat veren sularının canlı şifa gücünü içinde barındırmasıyla bu taş kullanıldığında şifa etkilerini sirayet ettirir. Tükenen enerjileri geri vermesiyle meditasyon için gerekli doğal taşlar arasında yer alır. Kalbi yöneten enerji merkezi ile doğrudan temas halinde olması sayesinde ise kalbinize kutsal duyguların öncülük edilmesi gerçekleşir. Bu doğal taşı meditasyon sırasında hangi şifayı bulmak istiyorsanız taşa niyetinizi söylemeniz yeterlidir. Yıpranmış sinirleri sakinleştirmesindeki gücünü ise okyanusun yatıştırıcı niteliklerinden alır.

4- Ahenk Taşı, Ametist


Meditasyon için gerekli doğal taşlar arasında kullanılan Ametist taşı ihtişamlı leylak, lavanta, erguvan gibi mor ve morun tonlarına sahip bir rengi içerisinde barındırır. Bulunduğu ortamda bulunan olumsuz enerjileri değiştirmesinde çok güçlü bir taş olarak bilinir. Kötü enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürmesi için meditasyon yaptığınız odada bulunması bile yeterlidir. Eğer ki bedeninizde bir yerde bu taşı bulundurursanız da insan bedeninde bulunan fazla elektriği alır, stresi azaltır. Meditasyon zamanınızda iç karışıklıkların önüne geçer ve huzura kavuşmanızı kolaylaştırır. Üzüntü ve kederi azaltarak insan içerisinde iyimser duyguların daha fazla artmasına vesile olmuştur. Odaklanmayı kolaylaştırması sayesinde meditasyona da hızlı geçişi bu doğal taş sayesinde elde etmeniz mümkün olur.Aynı zamanda taç çakrayı harekete geçirir ve zihni sakinleştirir.

5- Sonsuz hayat döngüsü, Jasper


Çok farklı renklerde olan nadir ve eşsiz Jesper taşı pembe, sarı, siyah, beyaz, altın, yeşil ve kahverenginin yumuşak, sade tonlarını içeren geniş bir renk skalasını içerisinde barındırır. Yerkürenin temizleyici ve onarıcı güçlerini ve bitmeyen hayat döngüsünü içerisinde barındırdığı enerjiler sayesinde ritmik olarak insan bedenine etkisini bulundurur. Eski Zen meditasyon geleneği içerisinde vazgeçilmez olarak kabul edilen doğal taşlardan birisidir. Meditasyon için gerekli doğal taşlar arasında yer alan Jasper taşı güneş pleksus çakranın üzerine yerleştirilerek hayat veren gezegenimizin en yüksek titreşimleriyle ruhunuzu, bedeninizi ve zihninizi besleyebilirsiniz. Kalp çakrasında bir ateş yakmak anlamına gelen koşulsuz sevgiyi elde ettiren doğal taş meditasyonunuzun vazgeçilmez taşıdır.

6- Üçüncü gözünüz, Azurit


Pers dilinde mavi anlamına gelen Azurit, üçüncü göz çakra için en güçlü taşlar arasında yer alır, belki de en iyilerden biridir. Güçlü görüşleri başlatmaya yardımcı olan bu taş; duru görü, duru duyusu ve farkındalık gibi çeşitlik psişik güçleri uyandırma konusunda da faydalıdır. Bu, gelecek vaat eden herhangi bir ortam, tarot için de mükemmel bir taştır. Oksijen kullanımını çok verimli bir hale getirdiği için enerji akışını çok iyi bir seviyeye getirir. Negatif düşüncelerden arınmak için üstünüzde taşıyabilirsiniz. Bedeni ve ruhu uyararak daha zinde bir yapı kazanmanızı sağlar.

7- Göksel ve ilahi güç, Selestit


Selestit taşı; yatıştırıcı bir enerjiye sahip, tatlı, nazik ve canlandırıcı bir taştır.
Ruh rehberlerine uyum sağlanmasına ve daha yüksek bir bilinç durumuna erişilmesini sağlar. Günümüzde sık sık melek ritüellerinde kullanılmakta, koruyucu meleğinizi çağıran taş olduğu söylenir.
Üçüncü Göz Çakrası ve Taç Çakrasını arındırmaya ve uyarmaya yardımcı olur. Evrenin akıntılarına karşı sürekli savaşmak yerine, çok derin ve gerçek bir seviyede akışla devam etmeyi öğrenmenize yardımcı olur. Selestit taşı enerjiyi yükseltir, sezgileri kuvvetlendirir. Selestit taşının çokça tercih edilmesinin nedeni meditasyon yaparken barışçıl bir farkındalık durumuna geçişi kolaylaştırmasındandır. Bazı şifacılar, onların psişik ve sezgisel yeteneklerini geliştirmelerine yardım ettiğini bile düşünür. Meditasyon sırasında Selesit taşı ile çalışmak sizi ruhsal alemden ilham almaya teşvik edebilir.

8- İletişim Gücü, Lapis Lazuli


Antik Mısır ve Firavunlar döneminden kullanılarak farklı alanlarda etkisini kanıtlamış bir doğal taştır Lapis Lazuli. Gece mavisi ve lacivert tonlarıyla mavinin büyüsünü ortaya çıkartan bir doğal taştır. Meditasyon için gerekli doğal taşlar arasında kendini göstererek iletişimde güçlü etkisinin kullanılmasını sağlar. Taşın bedeninize alışmadan aralıklarla kullanımı gerçekleştiğinde daha fazla yararlarını elde edebilmek mümkündür. Su ve sabunla teması halinde taşın matlaşmasına neden olur. Bu yüzden bu maddelerle teması gerçekleştirilmemelidir. Daha yoğun, daha net düşünmeye ve olayları başka bir açıdan değerlendirmeye yardımcı olması sayesinde ise meditasyonun da yoğun şekilde yapılmasını sağlar. Lapis Lazuli taşı farkındalığı ve iç görü yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Yoga ve meditasyon esnasında kullanılması ayrıca faydalıdır. Orta Çağ’da bu taşın ruhu kıskançlık, günah ve korkudan arındırdığına inanılırdı.

9- Mistik, Labradorit


Labradorit taşı, mavi, yeşil, kahverengi yanardöner renklerde bir taştır. Bazen ışığa göre de renk değiştirebilir. İçerisindeki bu renk ve ışık oyunları onu değerli yapar ve tercih edilme sebebidir.
Labradorit doğada bulunan en güçlü kristallerden biridir, dolayısıyla bir mücevher olarak takmak veya taş halinde bir parçasını sürekli yanınızda taşımak kişinin titreşimini güçlendirmek ve olumsuzluklara karşı korumak için çok etkilidir. Kişinin aurasını ve çakralarını dengeleyen mükemmel bir taşır. Labradorit, meditasyonunuzu derinleştirir ve bilincinizi yükseltir. Mistik güçleri ve sezgileri kuvvetlendiren bir taştır. İçsel farkındalığınızı teşvik eder ve sizi gerçek benliğinizi keşfetmeye daha da yakınlaştırır. Gerçek hayattaki amacınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.
Labradorit taşı ile çalışmak farkındalık ve aydınlanmayı beraberinde getirir.

10- Canlı bir enerji, Anyolit taşı


Anyolit taşı faydaları sağlığa etkisiyle bilinmektedir. Sağlık taşı veya şifa taşı olarak da nitelendirilen doğal taş ruhsal, fiziksel ve bedensel etkileriyle yaşam kalitenizi arttırmaya yardımcı olmaktadır. Yaydığı pozitif enerji ile günlük rutinde enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz.
Ruhsal gelişim için vazgeçilmez bir taştır. Ayrıca, üçüncü göz çakralarını açarken kalp ve beyin çakralarını birleştiren anyolit taşı algılama ve bilinç gücünü yükseltir. Manevi değerleri yüksek olan bu taşın zihni sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

11- Yaratılışın tohumu, Rudraksha


Vee! Geldik olmazsa olmaza, sayısız faydasıyla mucizevi Rudraksha. Shiva’nın gözyaşları olarak bilinen Rudraksha Tohumu, “elaeocarpus ganitrus” ağacının kurutulmuş tohumlarına verilen isimdir. “Rudra”, evrenin ilk tohumu olan Sihava’nın ismidir “Aksha” ise gözyaşı anlamına gelmektedir. Dünya enerjisine ve güçlü spiritüel bağlara sahip olan bu tohumlar meditasyon, içsel aydınlanma, zihinsel ve bedensel huzurun yanı sıra bedensel şifa için çok eski zamanlardan beri kullanılır.
Rudraksha, bir doğal taş olmamasına rağmen; yaşam gücü, doğurganlık ve yaratılışın taşı olarak bilinir. Genellikle, yüksek seviyelerde ruhsal şifa sağlayabilen, yenilenmiş canlılık sağlaması ile tanınır.
Zihni gevşetmek ve ruhu içeriden iyileştirmek için harika bir seçenektir. Tüm negatiflere karşı bariyer oluşturur. “CHİ” enerjisinin dengede akmasını sağlar. Retro etkilerini en aza indirir. Şeffaflık ve genel farkındalığı arttırdığı, merkezi sinir sistemini sakinleştirdiği, zihnin sessiz kalmasına yardımcı olduğu ve olumsuz düşüncelerin serbest bırakılmasına katkı sağladığı düşünülmektedir.

Şifa olsun

Ali Cihan