Spiritüellik ya da ruhanilik, benliğin ötesinde bir şeye inanmakla ilgili geniş bir kavramdır. Spiritüelliğe daha yüce bir gücü merkezine alan dini gelenekler dahil olabildiği gibi diğer insanlara ve dünyaya bir bütün olarak bağlı olmayı kapsayan bütüncül yaklaşıma sahip inançlar da dahildir.

Spiritüellikte tüm canlılar birbirleriyle ve evrenle bağlantılıdır. Spiritüellikte ölümden sonra yaşama inanılmakla birlikte yaşarken hayatın anlamı, insanların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğu, evren hakkındaki gerçekler ve insan hayatıyla ilgili diğer gizemler gibi sorulara cevap aranır.

Spiritüelliği tek bir yol ya da tek bir inanç sistemi olarak düşünmemelisiniz. Spiritüelliğe ulaşmanın pek çok yolu vardır. Bazı insanlar için spiritüelliğe ulaşmanın yolu daha yüksek bir güce inanmaktan ya da belli bir dini yaşamaktan geçer.

Bazıları içinse daha yüksek bir alemi deneyimlemek ya da insanlığın geri kalanı ve doğayla ile karşılıklı bağlılığı hissetmek, spiritüel yaşamak anlamına gelmektedir.

Spiritüel bir hayat yaşayan kişiler şunları deneyimleyebilir:

 • Ölümden sonra ne olacağı gibi konularla ilgili derin sorular sormak
 • Diğer insanlarla olan bağlantıları derinleştirmek
 • Diğer insanlara karşı şefkat duymak ve onlarla empati kurmak
 • Diğer insanlarla ve doğayla karşılıklı bağlılık hissi
 • Huşu ve mucize duyguları
 • Maddiyattan öte şeylerde mutluluk aramak
 • Anlam ve amaç aramak
 • Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi istemek

Herkes spiritüelliği farklı bir şekilde yaşar. Bazı insanlar bunu hayatının her yerinde deneyimlemek isterken bazıları ise belli şartlarda ve belli yerlerde deneyimlemek isteyebilir. Kimi insanlar spiritüelliği doğada yaşarken kimleri ise cami, kilise ya da tapınak gibi dini yerlerde yaşayabilir.

Spiritüalizm Nedir?

Spiritüellik ile spiritüalizm birbirinden farklı şeylerdir. Bu noktada ikisinin arasındaki farkları bilmek gerekir.

Spiritüalizm ya da ruhçuluk, bazı insanların bu dünya ile ruh alemi arasında kanal görebilme yetenekleri olduğuna dair duyulan inançtır. Diğer alemle iletişim kurabilen insanlar bunu genellikle görerek, hissederek ya da duyarak gerçekleştirir.

Spiritüalizm İslam, Hristiyanlık ve Hinduizm gibi inançlardan ayrılmaktadır. Spiritüalizmin kendine özgü özellikleri, inançları ve boyutları bulunmaktadır.

Spiritüalizme inanan insanlar, ruhlarla iletişimin mümkün olduğunu düşünür. Modern spiritüalizm ise daha geniş kapsamlıdır ve öldükten sonra ruhun ölmediğine ve ruhlar alemine geçtiğine inanılır.

Spiritüalizmin Kökenleri

Spiritüalizmin ortaya çıkışı 1800’lü yılların ortalarında olmuştur. Spiritüalizm sayesinde pek çok insan hayatını kaybetmiş olan sevdikleriyle iletişim kurmayı denemiştir.

Spiritüalizm, herhangi bir dogma ya da inanca sahip olmadığı için pek çok insan için pek çok farklı anlama gelir. Spiritüalizmin dogma ya da inanca sahip olmaması, her bireyin kendi anlayışını kendine göre geliştirmesine imkan tanır.

Spiritüalizm kalbinizi, zihninizi ve mantığınızı eşit derecede tatmin eden bir bilim, din ve felsefedir. Spiritüalizm size o kadim sorunun cevabını verir: Öldüğüm zaman ne olacak? Spiritüalizm bu sorunun cevabını size bedeninizin ölümü gerçekleştikten sonra ruhunuzun ölmediğini göstererek verir. Ölüm bu dünyadan ruhlar alemine geçiştir.

Spiritüalizm ölüm korkusunu ortadan kaldırarak günlük varoluşunuzdaki mutluluğa ve uyuma odaklanmanızı sağlayan bir yaşam biçimidir. Size neye inanmanız ya da nasıl davranmanız gerektiğini söylemez; tam aksine kendi seçimlerinizden sorumlu olmanız ve yaptığınız ve söylediğiniz şeylerin sorumluluğunu almanız için sizi teşvik eder. Aynı zamanda değiştirebileceğiniz tek kişi kendiniz olduğunuz için başkalarının da kendileri için bunu yapmaları adına özgürlüğe sahip olmaları için onlara izin vermenizi teşvik eder. Spiritüalizm hem bu dünyada göçenler hem de bu dünyada kalanlar için bir sevgi dinidir.

Spiritüalizm, yüzlerce yıldır kanıtlanmış gerçeklere dayandığı için bir bilim olarak kabul edilir. Kanıtlanamayan hiçbir teoriyi kabul etmez ve hem insan psikolojisinde hem de doğada, varlığın her bir noktasında sürekli olarak gerçeği arar. Bu nedenle hayatın bilimidir. İnsanın ölümsüzlüğünün, ruhun ve ruhlar aleminin kanıtlarını sunar.

Her insan seçim özgürlüğüne sahiptir, ancak yaptığı seçimlerden ve eylemlerinden kişisel olarak sorumludur. Tüm insanlık Tanrı’nın bir parçası olduğu için dünya üzerindeki herkesin eşit muamele görmesi gerekir. Herkes barış ve uyum içinde yaşamalıdır. Hayatımızı mümkün olduğunca pozitif bir şekilde yaşamalıyız.

Spiritüalizmde her bir insan birbiriyle ilişkili olduğu için ruhsal, duygusal ve zihinsel açıdan her şeyi anlamamız çok önemlidir. Spiritüalizm, hem sizin hem de çevrenizdekilerin iyiliği için bir rehberdir. Amacı, içinizdeki ruhu uyandırmak ve sizi beş duyunuzun ötesine, kendiniz ve etrafınızdaki her şeye dair daha yüksek bir farkındalığa taşımaktır.

Burada din ve spiritüellik arasında da ayrım yapmak gerekir. Bu ikisi tamamen farklı şeyler olmasalar da birbirleriyle tamamen aynı değillerdir.

İnsanlık binlerce yıldır yaşam ve evrene dair mutlak gerçeği bulmak peşindedir. İnsan ruhunun peşine düştüğü sorular genelde şunlar olmuştur:

 • Ben kimim?
 • Ne istiyorum?
 • Amacım nedir?
 • Hayatın anlamı nedir?

Spiritüel Hayat Nedir?

Spiritüellik, hayatın anlamını ararken kişinin yaşadığını kişisel bir deneyimdir. Bu deneyim fiziksel ya da maddi dünyadan çok daha öte bir şeydir.

Spiritüelliğinizi arttırmak, gerçek ihtiyaçlarınızla ve olmak istediğiniz kişiyle daha uyumlu hale gelmek için yapabileceğiniz bazı uygulamalar bulunuyor. Hayatınızda iyi yönde değişiklikler yapmak için aşağıdaki pratiklerden faydalanabilirsiniz.

 • Minnet günlüğü tutun

Günlük hayatta bir anda bir şeyler çığırından çıkabilir ve bunaltıcı hale gelebilir. Bu durumda minnet günlüğü tutmanız, kendinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Her gece yatmadan önce minnettar olduğunuz üç şeyi not alın.

 • Doğaya çıkın

Telefonunuzu bırakın ve doğada olun, yürüyüş yapın ya da topraklanmayı deneyin. Doğa ananın, ağaçların ve bitkilerin sağlığınızı ve iyilik halinizi desteklemesine izin verin.

 • Meditasyon yapın

Meditasyon yaptığınızda hayatınızın günbegün iyiye doğru değiştiğini fark edeceksiniz. Meditasyonda önemli olan sürekliliktir. Günde ya da haftada yalnızca beş dakika olsa dahi meditasyon yapın. Bu sayede en yüksek amacınız için artık ihtiyaç duymadığınız şeyleri serbest bırakabilirsiniz.

 • Spiritüel yolculuğa çıkın

Spiritüel bir yaşam kolay değildir. Bunun için öncelikle içinize dönmeli ve kendi düşüncelerinizi dinlemelisiniz. Bunun için deniz kenarına gidebilir ve bütün gün hiçbir şey yapmadan sahilde vakit geçirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir süreliğine dünyadan kopmak ve kendinizle iletişime geçmektir.

 • Olumlamalar yapın

Olumlamalar ciddi anlamda önemlidir. Olumlama yaparak amacınızı belirleyebilir ve pozitif kalmaya odaklanabilirsiniz. Sonuç olarak yalnızca daha iyi bir yaşam değil, aynı zamanda daha uzun bir yaşama kavuşursunuz. Çekim Yasası gerçektir ve hem iyi şeyler hem de kötü şeyler için geçerlidir; bu nedenle pozitif kalın.

 • Kendinize güvenin

Daha spiritüel hale geldikçe etrafınızdaki enerjiyi fark edeceksiniz. Sezginiz sizinle konuşacak; bu durumda yapmanız gereken tek şey ona güvenmek ve onu takip etmek olmalıdır. Sezginiz sizin için en iyiyi ister ve her şey olması gerektiği gibi olur.

 • Gerçeğinizi dile getirin

Yalan söylemeyin: Gerçek seni özgür kılar. Kesinlikle öyledir. Nasıl hissettiğinizle ilgili açık olmaya başladıktan sonra istediğiniz şeyleri hayatınıza çekmeye ve hayatınızda onlara yer açmaya devam edeceksiniz.

 • Gönüllü olun

Spiritüellik yalnızca kendinize yardım etmenizle ilgili değildir. Pek çok insan başkalarına yardım etmenin en iyi yolunun para bağışlamak olduğunu düşünse de başkalarına zaman ayırmanız ve yeteneklerinizi onlara yardım etmek için kullanmanız da çok önemlidir. Başkalarına yardım etmeniz, kendi gelişiminize yardımcı olur ve daha iyi bir insan olmanızı sağlar.

 • Yeni şeylere açık olun

Reiki, ses banyosu, arınma… Yeni bir şey denediğiniz her seferinde kendinizi daha iyi bir şekilde anlarsınız. Bu nedenle spiritüel gelişiminize katkıda bulunacak yeni şeyleri denemekten çekinmeyin.

Daha spiritüel bir insan haline gelmek için doğru ya da yanlış yol olmadığını unutmayın. Yalnızca elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Yaptığınız şeylerin en sonunda birer rutin haline geldiğini ve hayatınızı bolluk içinde yaşamaya başladığınızı fark edeceksiniz.