© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Spor ile yağ azaltma mekanizmalarının keşfi

Kopenhag Üniversitesi bilimadamları, fiziksel aktivitelerin karın yağlarının azaltılmasında işlev göstermelerinin altında yatan metabolik mekanizmaları ortaya çıkardıklarını belirtiyorlar. İşaret molekülü IL-6’nın yağ parçalanma sürecinde anahtar bir rol oynadığı, Cell Metabolizm adlı yayında yayınlanan çalışmaya göre ortaya çıkmış durumda.

12 haftalık bisiklet egzersizi çalışmalarından oluşan küçük bir kontrollü klinik deneyde, obez bireylerin iç karın yağlarında azalma ortaya çıkmış ancak bu durum tocilizumab kullanan deneklerde ortaya çıkmamış. Tocilizumab interleukin-6 işaretçisini engelliyor ve romatoid artrit tedavisinde onaylı bir ilaç.

İç karın yağlanmasının kanser, bunama ve genel ölüm oranları gibi kardiyometabolik hastalıkların riskini arttırdığı belirtiliyor. İç yağ dokuları, karın boşluğundaki iç organları çevreliyorlar ve fiziksel aktiviteler ile azaltılabilseler de şimdiye dek altta yatan mekanizma bilinmiyordu. Epinefrin hormonlarının bu etkiyi yarattıkları düşünülüyordu ve interleukin-6’nın enerji metablizmasını düzenlemekteki rolünden dolayı ona dair de şüpheler vardı. Bu işaretçi spor sırasında iskelet kaslarından salgılanıyor ve sağlıklı bireylerde yağların parçalanmasını uyarıyor.

Her dört haftada bir 53 katılımcıya ya damardan Tocilizumab dozu verilmiş veya plasebo serum verilmiş. Bu durum her hafta 45 dakikalık oturumlar halinde bir kaç defa bisiklet sürme rutini ile birleştirilmiş ve bir kısmı ise 12 hafta boyunca herhangi bir spor yapmamış. Böylece araştırmacıların hipotezi test edilmiş. MRI kullanılarak katılımcıların baştaki ve çalışma sonundaki karın yağlanması miktarları değerlendirilmiş.

Plasebo grupta karın yağ dokusu spor ile %8 oranında azalmış ancak tocilizumabın bu etkiyi yok ettiği ortaya çıkmış. Tocilizumab spor grubunda karın yağlanmasını ortalama 278 gram arttırmış ve hem spor hem de spor yapmayan grupta toplam kolesterol ile kötü kolesterolde artışa sebep olmuş.

Araştırmacılara göre bu çalışma bir keşif çalışmasıymış ve klinik bazda tedavinin değerlendirilmesi amacı yokmuş. Ayrıca interleukin-6 içerik bağlamında inflamasyon üzerinde karşıt etkilere de sahip olabilir. Kas hücresi sinyal yolları ve bağışıklık hücresi sinyal yolları inflamatuvar karşıtı ve inflamatuvar kaynağı olarak farklı işlev gösteriyorlar ve interleukin-6 hasta insanlarda sağlıklı insanlardan farklı hareket edebilir. Wedell-Neergaard’ın açıklamasına göre etkilerini tartışabilmek için rolüne dair daha fazla anlayışa ihtiyacımız var.

İnterleukin-6’nın yağların mı yoksa karbonhidratların mı enerji üretiminde kullanılacağını belirlediğine dair düşünceler var ve bunlar gelecek çalışmalarda değerlendirilecekler. Ayrıca onu enjekte etmenin potansiyel olarak tek başına karın yağlarının yakımına olanak sağlayıp sağlamadığı da merak edilenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir