© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Spor yapmama rağmen neden kilo alıyorum?

Spor yapmama rağmen neden kilo alıyorum?

Image Bu yazıyı 2 dakika 15 saniyede okuyabilirsiniz.

Pek çok şey kilo verme kabiliyetinizi etkileyebilir ve bazıları şöyle:

 • gıda tercihleri
 • aktivite düzeyi
 • genetik
 • yaş

Stres de kilo vermeyi etkileyebilir ve aşırı spor yapmak stresle alakalı hormonal dalgalanmalara sebep olarak kilo vermeyi daha zor hale getirebilir.

Doğru miktarda fiziksel aktivite yapmak genel sağlık için önemli olsa da, aşırı spor ve çalışmalar arasında yetersiz dinlenme süreçleri, çalışmaların kilo vermenize yardımcı olmasına engel olabilir. bu nedenle sporu ve dinlenme sürecini dengelemek önemli.

Aşırı spor, özellikle de fiziksel olarak çok talepkar olan kardiyovasküler aktiviteler, yani maraton ve triatlon egzersizleri, kortizol düzeylerini yükseltebilir ve bu hormon strese verilen tepki sonucunda salgılanır.

Bu hormon sağlıkta önemli bir rol oynasa da, kronik olarak yüksek kortizol düzeyleri şunlarla ilişkili:

 • kilo alımı
 • uyku bozuklukları
 • artan inflamasyonlar
 • zayıf insanlarda bile fazla bel yağlanması

Artan kortizol düzeyleri açlığı arttırır ve lezzetli çöp gıdalara karşı olan isteği arttırır. Bu da kronik olarak yüksek düzeylerin kilo alımına sebep olabileceği veya kilo vermeye engel olabileceği anlamına gelir.

Stres kaynaklı kilo alımına engel olmak için bazı akıllıca yöntemler şöyle:

 • egzersiz miktarını azaltmak
 • bedene egzersizler arasında dinleneceği zamanı vermek
 • rutininize kortizolü azaltacak aktiviteler eklemek, örneğin yoga veya meditasyon

Stres ve yüksek kortizol düzeyleri kilo vermenizi yavaşlatabilseler de, dikkate alınması gereken bazı başka faktörler de var.

Gıda Tercihleri

Beslenme sağlıklı bir ağırlığı korumak için en önemli faktörlerden birisi. Beslenmenizde küçük değişimler yapmanız sağlığınızı iyileştirmek ve kilo vermeyi hızlandırmak için en iyi yollar arasında.

Daha fazla protein zengini gıdalar tüketmek, bol lifli sebzeler tüketmek ve sağlıklı yağları yemeklerinize katmak, kilo vermeyi desteklemek için kanıtlara dayalı sürdürülebilir yollardan bir tanesi.

Ağırlık Egzersizleri

Eğer spor çalışmalarınızın büyük kısmı kardiyovasküler aktivitelerse ve çok az direnç egzersizi varsa, kardiyo çalışmalarınızın bir kısmını kas yapma aktiviteleri ile değiştirin. Beden ağırlığı egzersizleri, şınav veya HIIT egzersizleri olabilir.

Güç egzersizleri kas yapmanızı sağlarlar ve dinlenme sırasında yaktığınız kalori miktarını arttırabilirler.

Menopoz Süreci

Menopoza geçiş süreci 40’ların ortalarında başlar. Ancak bazı kadınlarda daha erken de başlayabilir. Çalışmalar bu zamanda ortaya çıkan hormonal dalgalanmaların özellikle de karın bölgesinde kilo alımına sebep olabildiğini gösteriyorlar.

Eğer menopoz sürecinde sıcak basması, düzensiz adetler, kilo alımı veya bitkinlik gibi belirtiler yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Yeme İsteği İçin İpuçları

Eğer yeme isteği sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanıza engel oluyorsa, bazı basit, etkili yollar şöyle:

 • Yeterince kalori aldığınızdan emin olun. Gün içerisinde çok az yemek, gece şekerleme ve bisküvi yeme isteğine yol açar.
 • Su için. Özellikle triatlon ile uğraşan sporcular gibi aktif bireylerde bu çok önemli. Gün içinde yeterince su içmek yeme isteğinin azalmasını sağlayabilir.
 • Protein alın. Yemeklerinize ve atıştırmalıklarınıza yumurta, doğal fıstık ezmesi, tavuk ve tofu gibi yüksek kaliteli protein kaynakları ekleyerek yeme isteğini uzak tutabilirsiniz.
 • Yeterince uyuyun. Uykusuzluk kortizol düzeylerini yükseltebilir ve bu da çalışmalara göre yeme isteğini arttırır ve kilo alımına sebep olur.

Kilo alımını önlemek ve sağlıklı bir beden ağırlığına sahip olmak için yukarıdaki önerilerin bir kaç tanesini uygulayın. Eğer hala sorun yaşıyorsanız danışmanlık için doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir