© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sporcuların vazgeçilmezi: Foam Roller

Sporcuların vazgeçilmezi: Foam Roller

Image Bu yazıyı 1 dakika 41 saniyede okuyabilirsiniz.

 

Fasya; kas, organ ve diğer porgan yapıların daha stabil olması, uygun çalışması ve birbirine tutunmasını sağlayan vücudumuzda bulunan bir bağ doku elemanıdır. Fasyamızı rahatlatacak çok ideal bir araçtır foam roller. Her türlü antrenmandan (koşu,bisiklet, yüzme gibi kardiyovasküler egzersizler dahil) önce ve sonra uygulanması şiddetle tavsiye edilir.

Foam rollerı neden yapmalıyız?

-Esneklik artışı
-Performans gelişmesi
-Kas büyümesinin hızlandırılması
-Kas ağrılarını gidermesi
-Stresten arınma
-Vücut ısınmasına etki
-Vücut soğumasına etki
-Sakatlanma riskini minimalize etme
-Laktik asit birikiminin önlenmesi
-Yırtılma-zedelenme önlenmesi

Foam roller’ı nasıl kullanmalıyız?

Foam rollerı esneme ve soğuma egzersizlerinden önce yapmanızı öneriyorum. Bu sayede esneme egzersizlerini daha çok esneklik kazanmış bir biçimde yapacağınız için daha verimli olacaktır. Yoğun çalıştığınız bölgelerde baskı şiddeti ve süresini arttırmanız önemlidir. Antrenmanıza başlamadan önce 10-15 dakikanızı foam roller için ayırmayı iş olarak görmeyin, emin olun spor performansınızın artmasında büyük rol oynayacaktır.

Esnekliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

• Yaş (genç yaşta eneklik daha fazla olur)
• Cinsiyet (hormonal farklılıklar esneklik seviyemizi değiştirebilir)
• Vücut sıcaklığı (vücut sıcaklığı arttıkça esnekliğimizde artar)
• Yorgunluk (ne kadar çok yorgunsak o kadar az esnek oluruz)
• Kas kütlesi (kas kütlemiz arttıkça esnekliğimiz de artar)
• Stres (stresken vücudumuz kasıldığı için esnekliğimizi olumsuz etkiler)

Takım sporcuları da esnekliği arttırmak adına kullanıyor!

Yapılan araştırmalara göre FR uygulaması; esneklik üzerinde olumlu etkiler olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca güç, kuvvet, sprint süresi, çeviklik performansi gibi çıktılar üzerinde SG ve masaj gibi uygulama sonuçlarında gözlemlendiği söylenen negaif etkilere yol açmadığı belirtilmiştir. (Saç, Aktaş & Çolak, 2017) Yapılan bu çalışma, 20 kadın basketbolcu ile denenmiş olup FR uygulamasının antrenman veya müsakaba öncesi ısınma bölümünden farklı olarak müsabakaların devre arası, mola vb. bölümlerinde kullanılmasının etkileri gözlemlenmiş; uygulama süresi ve ritim değişiklikleri doğru uygulandığı takdirde esneklik, güç ve kuvvet birimlerine direct olarak katkı sağlandığı kanıtlanmıştır. Dolayısıyla takım sporcularına antrenörleri her fırsatta kullandırır. Bu çalışma; 48 saat dinlenme periyodu sonrasında, 5 dk düşük şiddetli koşu ve ısınmayıtakiben FR grubuna; hamstring, quadriceps, gluteal ve gastrocnemius kas gruplarına settler arası 1 dk dinlenme olan ve 20 sn tekrarlardan oluşan 3 set FR uygulaması yapılmıştır. Her türlü sporculara da bu tip bir uygulama önerilmektedir.

Kaynak:

Saç A., Aktaş M., & Çolak H., Foam Roller Uygulamasının Kadın Basketbolcularda Eklem Hareket Genişliği, Eneklik ve Alt Ekstremite Patlayıcı Güç Üzerine Etkileri (2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir