X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Spordan önce ne yemeliyiz?

Spordan önce ne yemeliyiz?

Kas kütlesi elde etmek ve performansı arttırmak için spor yapmak çok önemli ancak tabağa neler koyduğunuza dikkat etmediğinizde, sporda ilerleme elde etmek imkansız. Çünkü besin değerlerinden yoksun ve aşırı işlenmiş gıdalar gelişime engel oluyorlar, kas gelişimine katkı sağlamıyorlar.

Yapılan araştırmalar bazı gıdaların enerji üretimini, kapasiteyi ve gücü arttırdığını gösteriyorlar ve bunlar spordan önce herkesin isteyeceği özellikler. Hemen spordan önce yemesi en iyi olacak gıdaları görelim.

Spordan Önce Ne Yemeli?

Pancar

Dayanıklılığını, atletik performansını arttırmak isteyenler için pancar varolan en iyi seçeneklerden birisi. Hem kendisinde hem de suyunda bol bol nitrat bulunuyor ve bu da mitokondrinin hücre içerisindeki enerji üretimini destekliyor.

Pancarın performansı arttıran etkileri üzerinde yapılan araştırmalar, onun sporcularda oksijen tüketimini düşürdüğünü ve yorulma zamanını uzattığını gösteriyorlar. Pancarı hem ham olarak hem de ızgara veya turşu halinde tüketebiliyorsunuz. Onu salatalara eklemek, smoothielere katmak ve yemeklerde değerlendirmek de zor değil.

Kordiseps

Kordiseps ülkemizde çok sınırlı miktarda satılan bir mantar türü ancak sağlığa faydaları çok fazla olduğu için ona değinmeden geçmemek lazım. Özellikle enerji düzeylerini arttırması ve kasların tamirini hızlandırması yönüyle biliniyor.

Onu doğrudan ham haliyle bulmak zor olabilir ancak çeşitli besin takviyesi satan yerlerde toz formunda bulabiliyorsunuz. Toz halini çorbalarda, smoothielerde ve yemeklerden kullanmak mümkün.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı bilinen en sağlıklı yağlardan birisi çünkü orta zincirli trigliseritler bakımından çok zengin ve kolayca parçalanarak vücut tarafından kullanılıyor.

Bir çalışmada, 2 hafta boyunca hindistan cevizi yağı ile takviyenin vücudun karbonhidrat kullanımını düşürdüğü görülmüş. Böylece egzersiz sırasında laktik asit üretimi de azalmış ve yorgunluk, ağrılar son bulmuş.

Onu yemeklerde diğer yağların yerine kolayca katabilirsiniz.

Orman Meyveleri

Çilek, goji üzümü ve yaban mersini gibi orman meyveleri enerji düzeylerini hızlıca arttırıyorlar ve spor sırasında performansı yükseltiyorlar. Kolayca sindirilen glukoz bakımından zengin olan bu meyveler, kaslarınızın güç üretimini hızlandırıyorlar.

Ayrıca antioksidanlara sahip oldukları için hücre yenilenmesini hızlandırıyor, kasların tamirine yardımcı oluyor ve çalışma sonrası iyileşme sürecinin daha kolay olmasını sağlıyorlar.

Mümkün mertebe organik seçenekleri tercih etmek ve onları smoothie gibi içeceklere katmak en yüksek faydayı almanızı sağlayacak.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu, adeta doğanın sporcu içeceği denilebilir çünkü elektrolitler bakımından çok zengin ve yoğun egzersizlerde bol bol elektrolit kaybına uğruyoruz. Yani bunları bir şekilde yerine koymak gerekiyor.

Hindistan cevizi suyu şekerli sporcu içeceklerine karşı da güzel bir alternatif. Zira içerisinde ek katkı maddeleri ve şeker bulunmuyor, kalorisi düşük ve hedeflerinize ulaşmanıza engel olmuyor.

Onu maden suyu, limon suyu gibi sularla birleştirerek güzel içecekler elde edebilirsiniz.

Yüksek Kaliteli Protein

Sağlam bir spor seansından sonra yüksek kaliteli protein tüketmek şart. Proteinlerin içerisinde kasların yenilenmek için ihtiyaç duydukları amino asitler bulunuyorlar. Kas gelişimi için spordan hemen sonra protein alımı önemli.

Kemik suyu, organik etler, yumurta, balık gibi ürünler kaliteli protein kaynaklarından sadece bir tanesi. Whey protein kullanmak isteyenler ise yüksek kaliteli, organik seçenekleri tercih etmeli. Çünkü piyasada kimyasallar ve tatlandırıcılar eklenmiş seçenekler de var.

Chia Tohumları

Chia tohumları ufaktırlar ancak besin değerleri çok yüksektir. Sağlıklı yağ, protein ve karbonhidrat dengeleri idealdir ve bu yüzden spordan önce tüketilmeliler.

Onu yoğurda, yulafa katabilir ve hem tadını hem de dokusunu iyileştirebilirsiniz. Salatalara katmak, pudingini yapmak ve smoothielerde değerlendirmek de mümkün.

Ispanak

Ispanak da temel reisten hatırlayacağınız üzere süper gıdalardan birisi ve sporcular için kaçınılmaz bir tercih. Nitrat bakımından zengin olduğu için mitokondri hücrelerinin enerji üretimini kolaylaştırıyor.

İçerisinde antioksidanlar da bol bulunuyorlar ve bunlar serbest radikallerin oluşumuna engel olarak kasların daha hızlı onarılmasını sağlıyorlar. Vitaminler ve mineraller bakımından da zengin olan ıspanak, iyi bir C vitamini, potasyum, demir, manganez ve folat kaynağı.

Onu salatalardan kullanın veya buğulayın veya soteleyin, nasıl isterseniz o şekilde kullanın. Smoothielere de bir miktar katarak faydalarını değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir