X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Stresli misiniz? Zihninizi sakinleştirmenin yolları

Hiç stresli oldunuz mu? Eminim olmuşsunuzdur. Stressiz yaşayan kimse yoktur. Günlük hayat hepimizi yorar ve kendimizi stresli hissederiz. Bazı insanlar vardır, sanki bize ne olursa olsun stres yaşamazlar gibi gelir. Aslında bu insanlar stres yaşar sadece zihinlerini sakinleştirmenin yollarını bilirler.

Bazı günler odaklanmak neredeyse imkansızdır. Stres ve endişelenmek sizin zihinsel süreçlerinizi etkiler. Bu günler stres sizde daha çok stres oluşturacağı için, kararlarınızı veremiyor gibi hissedebilirsiniz. Ama aklınızı kontrol altına alabilirsiniz. Bahsedeceğimiz yolları düşündükçe daha iyi olacak, rahatlayabilecek ve bir çok zaman mutlu ve odaklanmış olacaksınız. Zihninizi rahatlatmayı öğrenmek her şeyi daha kolaylaştıracak. İşte biz size rahatlamış bir zihne nasıl sahip olabileceğinizi anlatacağız.

1. Meditasyon yapın

Zihninizi sakinleştirmenin bir numaralı yolu meditasyon yapmaktır. Meditasyon vücudunuzu ve zihninizi rahatlatır ve zaman içinde zihninizin rahatlamasına yardımcı olur. Uzmanlar meditasyon yapmanın stresli durumlarda zihni yavaşlattığını ve rahatlattığını söylerler, bu yüzden meditasyona bir şans vermenizi öneririz!

2. Yoga

Yoga adeta meditasyonun hareketli hali gibidir. Yoga zihninizi rahatlatır çünkü yoga yaparken yapacağınız hareketi düşünürsünüz ve düşündükçe, sizi üzen ve yoran konularda düşünmeyi bırakırsınız. Araştırmalar sonucunda yoga yapan insanların strese daha az açık oldukları bulunmuştur. Siz de yoga yapın stresten daha az etkilenin!

3. Bilinçsizce, tekrar eden bir şeyler yapın

Zihninizi tekrar eden durumlar rahatlatır. Zihninizi bulaşıkları yıkayarak, yürüyüşe giderek, bisiklete binerek, yüzerek, koşarak rahatlatabilirsiniz. Doğanın içinde yürüyüşe de çıkabilirsiniz. Sevdiğiniz durumların içinde olmakta zihninizi rahatlatır. Zihniniz eski konulara takılsa da, artık daha kolay çözüm yolları bulabilecek ve problemleri çözebileceğinizi fark edeceksiniz.

4. Sağlıkla beslenin

Sizi uyaracak besinleri tüketmemeye özen gösterin. Kahve, soda, şeker gibi yapay maddeleri tüketmeyin. Bol miktarda su için, bitki çayı için, taze beslenin ve işlenmiş yiyecekler yerine işlenmemiş sağlıklı yiyecekler yiyin. Sağlıkla beslendikçe, zihniniz iyi olacak ve sakinleşmenin yollarını bulacaksınız.

5. Aroma terapi kullanın

Lavanta, manolya, papatya gibi kokular evinizin güzel kokmasını sağlar onun dışında vücudunuza da bu kokuları vücudunuza da sürerseniz, sizi de rahatlatabilir. Aroma terapi yağlarının sizi rahatlattığını göreceksiniz.

6. Daha çok hayvanlarla oynayın

Bir çok araştırma, hayvanlarla oynamanın oksitosin salgılanımını arttırarak, kişileri rahatlama ve tatmin olma, keyifli olma ruh haline soktuğunu göstermiştir. Hayvanlar bizi rahatlatarak, bizim dikkatimizi toparlar ve odaklanma becerimizi arttırlar.

8. Resim çizin

Resim çizemiyorsanız da karalama yapabilirsiniz. Resim çizmek ve karalama yapmak sizi rahatlatıp, zihninizin odaklanmasını sağlar. Uzmanlar ressamların sakin olma becerileri arkasında boyaları kullanırken, zihinlerini rahatlattıklarını keşfettiler.

10. Günlük 10 dakika uyku uyuyun

Günde on dakika güç uykusuna yatmak size çok keyifli gelecek ve sizi rahatlatacaktır. Güç uykusu beyninizin rahatlamasına yardımcı olur. Rahatladıkça, daha sakin olur ve daha gevşemiş istersiniz. 10 dakikada zihninizin nasıl rahatladığına şaşıracaksınız!

11. Düşüncelerinizi seçin

Stresli ve üzgünken, başka şeyler düşünün ya da mutlu düşünceler düşünün. Dikkatinizi olumsuz durumlara verdiğiniz zaman, bu durumlar hayatınızın merkezi olur. Bizim beynimiz tanıdık durumları tekrar etmek istediği için, olumsuz durumları tekrar etmek ister ve bu yüzden hep olumsuz durumlara dikkat eder. Bu durumun oluşmaması için olumlu durumlara odaklanın.

12. Görselleştirin

Zihninizi rahatlatmak için görselleştirmeyi kullanın. Hayal gücünüzü kullanın ve zihninizde farklı yerlere doğru yolculuğa çıkın. Zihninizde sizi mutlu eden ve kendinizi huzurlu hissettiğiniz yerleri düşünün. Sizi mutlu edene kadar bu anı düşünün ve orada yeterince bulunduktan sonra iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

13. Kendinize daha sonra deyin

Eğer tekrar edici bir düşünce sizi rahatsız ediyorsa, ona kadar sayın daha sonra nefes alın ve problemin çözüldüğünü düşünün. Kendinize bu sefer problemi çözmeyeceğim, daha sonra çözeceğim diyin. Bunu kendinize her an söyleyebilirsiniz, söyledikçe daha sonra duracaktır, bu yöntemin en güzel kısmı sizi rahatsız eden konuların bir daha aklınıza gelmemesidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir