Her gün su içmek, havanın sıcak ya da soğuk olmasından bağımsız olarak çok önemlidir. Susuz kalırsanız başlarda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, başınız ağrıyabilir ve kendinizi aç hissedebilirsiniz. Aynı zamanda cildiniz kuruyabilir, dudaklarınız çatlayabilir ve kabızlık yaşayabilirsiniz.

Su, metabolizmada ve hücre zarı işlevinde rol oynar, vücut sıcaklığımızı düzenler (örneğin, terleme), sindirime giren gıdaları parçalamaya yardımcı olur, çalışmakta olan vücuda oksijen gitmesine yardımcı olur, tükürük üretimi ile sindirime katkı sağlar, eklemleri yağlar, beynimizin hormon ve nörotransmiter oluşturmasına yardımcı olur, mukoza zarlarını (akciğer ve sindirim dokuları gibi) nemli tutar, besinleri taşır, hücrelerimizi gençleştirir, çoğaltır ve bunların hayatta kalmalarını sağlar.

Gün içinde yeteri kadar su içmeye odaklanmak için öğünler arasındaki zamanınızı çay, su ve maden suyu içmek üzere sıvı almak için değerlendirin.

Her gün büyük bir su şişesi alarak üzerine 3-4 tane lastik bant yerleştirebilirsiniz. Dolu şişeyi her içtiğinizde lastik bantlardan birini çıkarabilir ve tüm lastikler çıkana kadar suyu içmeye devam edebilirsiniz. Her bir lastik bant, gün boyunca başka içecekler içip içmemenize bağlı olarak 1 ya da 2 bardak suyu temsil edebilir.

Ne Kadar Su İçmemiz Gerekir?

Altın kural olarak günde 8-10 bardak su içmek gerekir. Ancak aktivite seviyenize, yaşadığınız iklime ve sindiriminize göre su miktarında ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Egzersiz yapıyorsanız ve terliyorsanız, gün içinde aktifseniz, yeteri kadar su içeren yiyecekler yemiyorsanız ya da yüksek lifli beslenme düzeninize sahipseniz, daha fazla su içmeniz gerekebilir. Ayrıca idrarınızın rengine dikkat etmeniz de işe yarayacaktır. İdrarın açık sarı-berrak olması idealdir. İdrar koyu sarı ise daha fazla su içmeniz gerekiyordur.

Gün içinde su içmeyi unutuyorsanız, bunu hatırlamak için başvurabileceğiniz pratik yollara aşağıda göz atabilirsiniz.

1. Renkli su şişesi kullanın

Piyasada bulabileceğiniz çok sayıda havalı su şişesi bulunuyor. Bunlardan sizinle uyumlu olan ve renklerini sevdiğiniz bir tanesini alın ve gittiğiniz her yere götürerek daima gözünüzün önünde olmasını sağlayın.

2. Alarm kurun

Daha çok su içmek için telefonunuza alarmlar kurun. Saatlik alarmlar kurabilir ve bunların isimlerini “Hadi biraz su iç!” olarak koyabilirsiniz. Veya gün içerisinde adım atmaya ihtiyacınız varsa alarmın adı “Hadi kalk ve bir bardak su iç!” yapın. İhtiyacınız olan tek şey biraz dürtülmek.

3. Şeffaf bir şişeden su için

Bu sayede ne kadar su içtiğinizi ve ne kadar suyunuzun kaldığını görebilirsiniz. Ayrıca suyunuzun içerisine limon atıp bunu görerek kendinizi su içmek için daha istekli hissedebilirsiniz.

4. Şişenizi işaretleyin

Su şişenizin üzerine içerisinde kaç bardak su varsa o kadar işaret koyun. Su şişenizin üzerinde sekiz nokta varsa ya da hedefiniz o şişeyle kaç bardak su içmeyse her bir bardak su içmenizle birlikte şişenin üzerine geçirdiğiniz lastik bandı bir nokta aşağı kaydırın.

5. Suyunuza aroma katın

Suyunuzun içerisine limon ve misket limonu dilimleri ekleyerek su içmeyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu sayede keyifli hale getirdiğiniz suyunuzu gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.

6. İçeceğiniz suyu önceki gece hazırlayın

Uyanır uyanmaz o gün ne kadar su içeceğinizi düşünmektense önceki geceden hazırlık yapın. Yatağa gitmeden önce büyük bir şişeye su doldurun ve komodinin yanına ya da banyoya koyarak sabah ilk işinizin su içmek olduğunu hatırlayın.

7. Tekrar kullanılabilir pipetler kullanın

Bilinçli bir şekilde yeme ve içme deneyimi için kullandığınız aletler gibi küçük detaylara dikkat ederseniz, yediğinizden ve içtiğinizden daha fazla zevk alırsınız ve süreci kendiniz için daha kolay hale getirirsiniz. Bunun için tekrar kullanılabilir pipetler kullanabilirsiniz. Bu sayede hem su içmeye teşvik edilmiş hissedebilir hem de tek kullanımlık pipetlerle doğaya zarar vermemiş olursunuz.

8. Uygulama kullanın

Ne kadar su içtiğinizi girebileceğiniz pek çok mobil uygulama bulunuyor. Günün çoğunu telefonunuzda geçiriyorsanız, uygulama kullanarak gelen bildirimler ile su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

9. Yedek şişe bulundurun

Birden fazla su şişesi doldurun ve bunları dolapta tutun. Bu sayede evden çıkmaya hazır olduğunuzda ya da evde takılırken elinizin altında su bulunduğundan emin olursunuz.

10. Zaman hedefi koyun

Günün hangi saati ne kadar su içmek istediğinize dair hedefler belirleyin. Kendinize hedef koyarak su ihtiyacınızın ne kadarını karşıladığınızı ve ne kadar daha su içmeniz gerektiğini somut olarak görebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Su içmek, bunun neden önemli olduğunu anladığınızda ve bu deneyim konusunda daha fazla bilince sahip olduğunuzda daha eğlenceli hale gelecektir.

 

Kaynak: https://nutritionstripped.com/12-ways-to-remember-to-drink-water/