Su teresi, doğal kaynak suyu ile yetiştirilen koyu, yapraklı bir yeşildir. Son 20 yılda, su teresi, bir garnitürden çok daha fazlası olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, şu anda bir sonraki büyük süper gıdalardan biri olarak popülaritesinde bir canlanma görülüyor. Bu eski yeşilliğin, Roma askerlerinin beslenmesinde önemli bir yer tuttuğu söyleniyor; pazı brokoli, roka ve brüksel lahanası ile birlikte turpgiller grubunun bir parçası.

Aslında, tıbbın babası Hipokrat, hastalarını tedavi etmek için tere kullanmştır. 19. yüzyıla kadar geniş bir yelpazede mevcuttu ve su teresi sandviçleri İngiltere’deki işçi sınıfı beslenmesinin temel unsurlarıydı. Önümüzdeki 100 yılda daha çok çeşit salata yaprağı üretildiğinden, su teresi zavallı bir yemek olarak anılmaya başlandı ve nihayetinde tabaklarımızdan itildi. Popülaritesi, yeni keşfedilen kısmen yüksek ANDI skoru (Toplam Besin Yoğunluğu İndeksi) nedeniyle oluştu. ANDI skoru, kalori içeriğiyle ilişkili olarak vitamin, mineral ve fito-besin içeriğini ölçer.

Bir besin öğesinin, yüksek rütbe kazanması için, az miktarda kalorisi olmalı ve yüksek miktarda besleyicilik sağlamalıdır. Su teresi, mümkün olan en üst rütbeyi aldı. Sağlığınızı iyileştirmek ve belinizi küçültmek için her daim diyet yapıyorsanız, tereden başka bir yere bakmayın. Bu yazı su teresinin beslenme ve muhtemel sağlık yararlarını derinlemesine incelemektedir.

Su Teresinin Beslenme İçeriği

Su teresi, pancar ve diğer yapraklı yeşilliklerle birlikte çok yüksek bir nitrat seviyesi içerir. Yüksek miktarda nitrat tüketmenin; kan basıncını düşürdüğü, egzersiz sırasında oksijen miktarını düzenlediğini ve atletik performansı artırdığı gösterilmiştir. Orta seviyede alımların aynı etkileri olduğu görünmüyor.

USDA Ulusal Besin Veritabanı’na göre, iki fincan taze su teresi (yaklaşık 68 gram) yalnızca 7 kalori içeriyor ve içerisinde:
1.6 gram protein
0.1 gram yağ
0.9 gram karbonhidrat
Günlük K vitamini ihtiyacının %212’si
Günlük C vitamini ihtiyacının ihtiyacının %48’i
Günlük A vitamini ihtiyacının %44’ü
Günlük Kalsiyumun ihtiyacının %8’i
Günlük Manganez ihtiyacının %8’i
Günlük Potasyum ihtiyacının %6’sı
Ayrıca, E vitamini, tiamin, riboflavin, vitamin B6, magnezyum ve fosfor içerir.

Su Teresi Tüketmenin Sağlık Yararları

Her çeşit meyve ve sebzeyi tüketmek, bir takım olumsuz sağlık koşulları riskini azaltır. Birçok çalışma, su teresi gibi bitki gıdalarının tüketiminin artması, obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı ve genel mortalite riskini azaltırken, sağlıklı bir cilt, artmış enerji ve genel olarak düşük ağırlık artışını önermektedir.

Kanserden Korunmayı ve Tedaviyi Destekler

Araştırmalar turpgillerdeki, 3,3′-diindolilmetan (DIM) olarak bilinen bir bileşiğin kansere karşı koruyucu etkilere sahip olduğunu sürekli olarak gösterdi. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, kanser tedavisi sırasında sağlıklı dokuları korumak için kalkan olarak kullanılması umut ediyor.
Georgetown Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sıçanlara ölümcül bir radyasyon dozu verildi. Bazıları tedavi edilmedi ve diğerleri günlük 2 hafta DIM enjeksiyonu ile tedavi edildi. Tedavi edilmeyen tüm sıçanlar öldü ancak DIM alanların % 50’sinden fazlası 30 günlük bir dönem daha hayatta kaldı. Aynı araştırmacılar fareyi denedi ve benzer sonuçlar elde etti. DIM ile tedavi edilen farelerin yüksek sayımlara veya kırmızı ve beyaz kan hücrelerine ve kan trombositlerine sahip olduğunu belirleyebildiler.

Turpgiller bakımından zengin beslenmek; akciğer ve kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar, turpgillere acı tadını veren kükürt içeren bileşiklerin (yani sülforafanın) aynı zamanda onlara kanserle mücadele gücünü kazandırdıklarını ileri sürdü.
Sülforafan; melanoma, özofagus, prostat, göğüs ve pankreas kanserleriyle bağlantılı erken umut verici sonuçlar sebebiyle kanseri geciktirme veya engelleme becerisi için araştırılıyor. Araştırmacılar sülforafanın; kanser hücrelerinin ilerlemesinde rol aldığı bilinen enzim histon deasetilaz (HDAC) ‘yi engelleyebildiğini buldu. HDAC enzimlerini durdurma yeteneği, sülforafan ihtiva eden gıdaları gelecekte kanser tedavisinin potansiyel olarak güçlü bir parçası haline getirebilir. Su teresi ayrıca, yüksek sıcaklıklarda pişen gıdaların içerebileceği heterosiklik aminlerinin kanserojen etkilerinin engellenmesinde etkili olabilecek yüksek miktarda klorofil içerir.

Tansiyon Düşürücüdür

Mineraller (kalsiyum, magnezyum ve potasyum) bakımından düşük besinler tüketen insanlarda; yüksek kan basıncına sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bahsedilen minerallerin vücudun sodyumunu serbest bırakması ve arterlerin genişlemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürdüğü biliniyor. Bu minerallerin takviye şeklinde alınmasının, yiyeceklerde tüketildiğinde olduğu gibi aynı sağlık yararlarını sağlamayacağına dikkat etmek önemlidir. Su teresi, bu sağlıklı minerallerin üçünü de içerir ve alımın iyileşmesine yardımcı olabilir.

British Journal of Clinical Pharmacology Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, su teresi gibi diyet nitratları içeren gıdaların; kan basıncını düşürmek, trombosit yığılmasını inhibe etmek ve endotel disfonksiyonunu korumak ya da iyileştirmek gibi çok sayıda vasküler yararları olduğu gösterildi. Genel olarak, tüm meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin, sağlıklı tansiyonun korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sağlıklı Kemikleri Destekler

K vitamininin düşük alımı, kemik kırığı için daha yüksek bir risk ile ilişkilidir. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, kemik matris proteinlerinin modifiye edici olarak hareket etmesi, kalsiyum emilimi ve kalsiyumun üriner atılımının azaltılması ile kemik sağlığını geliştirir. Sadece bir bardak su teresi yemek, günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Diyabet Tedavisine Yardım Eder

Su teresinde, şeker hastalarında glukoz düzeylerini düşüren, insülin duyarlılığını artıran ve oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önleyen antioksidan alfa-lipoik asit bulunur. Alfa-lipoik asit üzerinde yapılan çalışmalar diyabetiklerde; periferik ve otonom nöropatide azalma gösterdiğini buldu. Çoğu araştırmada, intravenöz alfa-lipoik asit kullanılmış olup, oral olarak almanın aynı faydaları sağlayıp sağlamayacağı belirsizdir.

Su Teresi Tüketilmesinin Potansiyel Sağlık Riskleri


Coumadin (warfarin) gibi kan inceltici kullanan bireyler için, ani kan pıhtılaşmasında önemli bir rol oynayan K vitamini içeren su teresi, doktora danışılmadan yüksek miktarda tüketilmemelidir. Düzgün depolanmazsa, nitrat içeren sebze suları; nitratı nitrite dönüştüren bakteriler biriktirebilir. Yüksek nitrit seviyeleri, tüketildiğinde potansiyel olarak zararlı olabilir.
Kardiyovasküler hastalık veya ilişkili risk faktörleriniz varsa, yüksek nitratlı bir diyet başlatmadan önce doktorunuza danışın.