Son yıllarda, şifalı kristaller giderek daha popüler hale geldi. Öyle ki ilgili taşların; zihnin, bedenin ve ruhun sağlığını çeşitli şekillerde artırabilecek niteliklere sahip olduğuna inanılır.

Şifa kristalleri genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıpta kullanılır. Tamamlayıcı tıp, standart tedavilerle birlikte kullanılan bir uygulama iken alternatif tıp, gelenekselin yerine geçer çoğunlukla.

Pek çok şifa kristali türü vardır, ancak bazıları son derece benzersizdir. Bir örnek verilecek olursa şungit veya diğer adıyla yaşam taşı; hava kirliğine yol açan çeşitli gazlara, serbest radikallere ve zararlı mikroplara karşı çalıştığı söylenen nadir bir taş olarak yer alır. Ayrıca sizi elektromanyetik alana maruz kalmanın zararlarından korumaya yardımcı olabileceği de ileri sürülür.

Bu yazıda, şungit ve kullanımlarına daha yakından bakıyoruz. Ayrıca bilimin bu taş hakkında ne söylediğini ve geleneksel olarak nasıl kullanıldığını keşfedeceğiz.

Şungit nedir?

Şungit, yüzde 99’a kadarı karbondan oluşan nadir bir siyah taştır. Esas olarak Rusya’da yer alan Karelya bölgesindeki bir köy olan Shunga’da bulunur.

Taşın kendine has bir bileşimi vardır. 60 karbon atomundan oluşan fulerinler (fulleren) veya 3 boyutlu küresel moleküller içerir. Bu moleküllerin içi boştur ve bazen buckyball olarak adlandırılır.

Şungit, fulerinlerle birlikte periyodik tablodaki minerallerin hemen hemen hepsinden oluşur.

Şungitin kökeni bir sırdır. Tipik olarak, karbondan yapılmış malzemeler; eski ormanlar gibi çürümüş organik maddelerden gelir. Ancak bu taşın, en az 2 milyar yaşında olduğu düşünülür. Ki bu, gezegende organik yaşam var olmadan önceyi işaret eder.

Şungitin kökenine ilişkin bazı teoriler şunları içerir:

 • büyük bir göktaşı Dünya’ya çarptı ve yerküreye şungit bıraktı
 • yakınlardaki bir suda yer alan mikroorganizmalar nedeniyle şungit oluştu
 • tortul kayaçlardaki organik maddenin bileşimi zamanla değişti

Bilim adamları, şungitin nasıl oluştuğundan veya nereden geldiğinden emin olmasalar da, taşın potansiyel faydalarını fulerin içeriğine bağlarlar.

Herhangi bir faydası var mı?

Bugüne kadar, şungitin faydaları hakkında çok az bilimsel kanıt vardır – ve çoğu da anekdot niteliğindedir veya daha sağlam araştırmalara ihtiyaç duyar. Şungitin iddia edilen faydalarını aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür:

Bakteri ve virüsleri öldürür

Şungitte bulunan fullerenler, bir tür karbon nanoyapıdır (CNS). Ki CNS’ler karbonun farklı fiziksel formlarıdır.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, CNS’ler zararlı patojenleri yok edebilir. Bildirildiği üzere, bakteri ve virüslerin hücre duvarlarına zarar vererek çalışırlar. Ek olarak, CNS’ler mikroplarla etkileşime girdiğinde, mikroplar elektron kaybeder ve ölür.

Bununla birlikte, bunun insan sağlığı için ne anlama geldiği açık değildir. Şungitteki fullerenlerin patojenleri spesifik olarak nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Suyu arındırır

Eski zamanlardan beri şungit suyu arıtmak için kullanılmıştır. Bu, bakteri ve virüslere karşı iddia edilen aktivitesinden kaynaklanmaktadır.

2018’de yapılan bir araştırma şungitin; kirleticileri ve, pestisitler gibi organik maddeleri elimine ederek suyu filtreleyebileceğini belirtir. Ayrıca 2017’de yapılan bir araştırma, şungitten gelen karbonun radyoaktif bileşikleri sudan çıkarabildiğini de vurgulaşmıştır.

Oksidatif stresi azaltır

2017 yılında yapılan hayvanlarla ilgili bir diğer araştırmaya göre, şungit antioksidan özelliklere sahiptir. Bu kapsamda:

‘Araştırmacılar fareleri 2 gün boyunca ultraviyole B radyasyonuna maruz bıraktı. Bu, farelerin cildinde cilt hasarına ve oksidatif strese neden oldu. Ki oksidatif stres, reaktif oksijen türleri veya sağlıklı hücrelere zarar veren moleküllerden kaynaklanır.

Daha sonra 7 gün boyunca araştırmacılar farelerin hasarlı cildine şungit solüsyonu uyguladı. Bu da reaktif oksijen türlerinin [reactive oxygen species (ROS)] üretimini azalttı ve antioksidan enzimlerin aktivitesini arttırdı.’

Bu sonuçlar umut verici görünebilir, ancak çalışmanın yalnızca farelerde yapıldığını hatırlamak önemlidir. Şungitin insanlar için antioksidan potansiyelini anlamak için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

İltihabı azaltır

Yukarıda bahsedilen 2017 hayvan çalışmasında şungitin iltihabı azalttığı bulunmuştur. Araştırmacılar, sitokinler veya inflamasyonla (iltihapla) ilgili proteinler dahil olmak üzere daha düşük seviyelerde inflamatuar belirteçleri ölçmüştür.

Bu faydasından dolayı bilim adamları, şungitin iltihaplı hastalıklar için faydalı olabileceğini öne sürdü. Ancak yine de, daha fazla araştırma gerekli olduğu açıktır.

Fiziksel rahatsızlıkları hafifletir

Geleneksel olarak, şungit ile demlendirilmiş su, çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Şöyle ki:

 • alerjiler
 • boğaz ağrıları
 • astım
 • sindirim sorunları
 • artrit
 • böbrek sorunları
 • karaciğer sorunları
 • safra kesesi sorunları
 • otoimmün rahatsızlığı
 • pankreas fonksiyon bozukluğu
 • kronik yorgunluk

Teorik olarak, şungitin antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olması halinde, ilgili durumlara yardımcı olabileceğine inanılır.

Bununla birlikte, ifade bulduğu üzere, bu alanda araştırmalar eksiktir ve şu anda şungit infüzyonlu suyun yukarıda ifade bulan durumların tedavisine yardımcı olabileceği teorisini destekleyecek hiçbir klinik kanıt bulunmamaktadır. Dolayısıyla bunun yerine standart tıbbi tedavi protokollerini takip etmek daha güvenlidir.

Elektromanyetik alan (EMF) emisyonlarınından korur

Şungit kullanıcıları, taşın kendilerini EMF emisyonlarından koruma yeteneğine sahip olduğunu ileri sürer.

Öyle ki birçok kişi, şungitin fareleri elektromanyetik radyasyona karşı koruduğu bildirilen eski bir 2003 çalışmasına atıfta bulunur.

Ancak çalışma güncelliğini yitirmiştir ve yalnızca hayvanları içermektedir. Bu fenomenin teorik olarak bir desteği bulunur ve fakat, insanlar için herhangi bir yararı olup olmadığını görmek için de daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıktır.

Stresi azaltır

Sistematik olmayan raporlara göre, şungit stresi azaltmak için faydalıdır. Bu kapsamda negatif enerjiyi emdiğine ve duyguları dengelediğine inanılır.

Şungit nasıl kullanılır

Şungit çeşitli şekillerde kullanılabilir. Düzenli kullananların aktarımlarına göre örnek verilecek olursa:

 • Suyunuzu demleyin. Tarihsel olarak, şungit suyu arıtmak için kullanılır. Şungit filtresi kullanabilir veya şungit taşlarını 2-3 gün, içilecek suda bekletebilirsiniz.
 • Takı olarak kullanın. Diğer taşlar gibi, şungit de boncuk veya kolye olarak mevcuttur.
 • Çantanızda taşıyın. Bu, hareket halindeyken şungitin iyileştirici özelliklerinden yararlanmanızı sağlar. Diğer bir seçenek de taşı cebinize yerleştirmektir.
 • EMF (elektro manyetik frekans) kaynaklarının yakınına yerleştirin. Bazı insanlar, EMF’den korunmak için taşı; mikrodalga fırınlar ve kablosuz ağ modemleri gibi elektronik cihazların yanına koyar.
 • Evinizde dekoratif obje olarak kullanın. Rahatlamanıza ve uykunuzu iyileştirmenize yardımcı olması için taşı yatağınızın yanına koymanız önerilir.
 • Taşla meditasyon yapın. Taşın yanında meditasyon yapabilir veya taşı bedeninizin üzerine koyabilirsiniz.

Diğer popüler taşlar ve kristaller

kristaller

Kristalleri destekleyen araştırmalar eksik olsa da, bazı insanlar faydalarına yemin edecek kadar inanır. İşte bazı popüler kristallere ve onların iddia edilen yeteneklerine bir bakış:

 • Şeffaf kuvars. “Usta şifacı” olarak bilinen şeffaf veya berrak kuvarsın enerjiyi ve iç dengeyi geliştirdiğine inanılır.
 • Pembe kuvars. Pembe kristalin, kişinin başkalarıyla ve kendisiyle olan bağlantısını ve sevgiyi güçlendirdiği ileri sürülür.
 • Ametist. Ametist taşının koruma, alçakgönüllülük, ruhsal bilgelik sağlamasının yanı sıra stresten uzak tuttuğu söylenir.
 • Obsidiyen. Bazı insanlar duygusal ve fiziksel olumsuzluklara karşı korunmak için obsidiyen kullanır.
 • Safir. Bu mavi kristalin; bilgeliği, barışı ve iyi talihi simgelediği düşünülmektedir.
 • Yakut. Tarihsel olarak yakut, güveni ve enerjiyi artırmak için kullanılmıştır.
 • Turkuaz. Turkuazın bağışıklığı, iyileşmeyi ve yaratıcılığı desteklediğine inanılır.

Ez cümle

Şungit; iltihabı, oksidatif stresi ve EMF’ye maruz kalmayı azalttığına inanılan karbon açısından zengin bir taştır. Bazıları ayrıca suyu arındırabileceğini ve duygusal stresi azaltabileceğini iddia eder.

Tüm söz konusu faydalarına rağmen şungit üzerine yapılan araştırmalar yetersizdir. Ancak taşı kullanmak isterseniz de denemekte fayda vardır.

Şungiti doğal sağlık dükkanlarından, değerli taş mağazalarından veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Sadece taşı satın almadan önce şungit olarak onaylandığından emin olmanız önerilir.

 

Orijinal metin: https://www.healthline.com/health/shungite#bottom-line