Tatlı Patates

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 20.12 0.20
Protein (g) 1.57 0.02
Yağ (g) 0.05 0.00
Lif (g) 3 0.03
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 55 0.55
Potasyum (mg) 337 3.37
Kalsiyum (mg) 30 0.30
Vitamin A (iu) 0 0.00
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 0.61 0.01

Tatlı patatesin az şekerli bir beslenme planı için fazla mı tatlı kaçacağına dair endişe ediyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Tatlı patates besleyici ve aynı zamanda düşük glisemik değere sahip bir gıda olarak karşımıza çıkıyor ve pek çok lezzetli yemeğin içerisinde başarıyla değerlendirmek mümkün. Pişirme yöntemi ve içerisine eklediğiniz diğer malzemeler onun sağlıklı olup olmadığı üzerinde etkilere sahip denilebilir. Aşağıda bu popüler sebzenin bilmeniz gereken tüm özellikleri bulunuyor.

Tatlı Patatesin Besin Değeri Nedir?

Bir büyük tatlı patates aşağı yukarı 180 gram kadar tutar ve bu miktar 162 kalori, 3.6 gram protein, 37 gram karbonhidrat ve 0.2 gram yağ sağlar. Tatlı patates mükemmel bir C vitamini, A vitamini ve potasyum kaynağıdır.

 • Kaloriler: 162 kcal
 • Yağlar: 0.1 g
 • Sodyum: 71 mg
 • Karbonhidratlar: 37 g
 • Lifler: 3.9 g
 • Şekerler: 5.4 g
 • Proteinler: 3.6 g
 • A vitamini: 1739 mcg
 • C vitamini: 35.3 mg
 • Potasyum: 855 mg

Karbonhidratlar

Büyük bir adet tatlı patateste 37 gram kadar karbonhidrat vardır ve bunun 5 gram kadarı doğal şekerlerden, 4 gramı da liflerden oluşur.

Tatlı patatesin glisemik endeks değeri hazırlanma yöntemine ve türüne göre değişir. Haşlanmış tatlı patatesin glisemik endeksi 41 gibi düşük bir değer de olabilir, kavrulmuş tatlı patateste olduğu gibi 93 kadar yüksek de olabilir.

Yağlar

Tatlı patates pişirme sırasında yağ eklenmediği sürece neredeyse yağsızdır.

Proteinler

Bir büyük tatlı patates aşağı yukarı 3.6 gram kadar protein sağlar.

Vitamin ve Mineraller

Tatlı patates özellikle A vitamini ve potasyum bakımından çok zengindir. Ayrıca bir miktar kalsiyum, demir, magnezyum ve folat da sağlar.

Kaloriler

Bir büyük tatlı patates 180 gram kadar tutar ve bu miktar 162 kalori sağlar. Bunun %90’ı karbonhidratlardan, %9’u proteinlerden ve %1’i ise yağlardan oluşur.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Tatlı patates renkli, sağlığa faydalı bileşenler ile dolu doyurucu bir sebzedir. Aşağıda onu beslenmenize eklemenin bazı faydaları bulunuyor.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Tatlı patates kanseri önleme ve tedavi konusunda çalışmalara dahil olmuş olan antioksidanlar bakımından zengin bir gıdadır. Özellikle mor tatlı patates kanser hücrelerinde programlı hücre ölümünü tetiklediği görülen anthosiyaninler bakımından çok zengindir.

Tatlı patatesin kansere faydaları konusunda daha fazla araştırma gerekli olsa da, çoğu insan için tatlı patates yemenin pek bir riski yoktur.

Gözleri Korur

göz sağlığı
göz sağlığı

Göz sağlığı için çok önemli olan beta karoten tatlı patateste bol miktarda bulunur. Bir kupa kadar tatlı patates 11.3 miligram kadar beta karoten sağlar. 15 miligram beta karoten takviyesinin yaşa bağlı maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olabildiği kanıtlanmış durumda ve özellikle C vitamini, çinko ve bakır ile birleştiğinde daha etkili oluyor. Bunların hepsi tatlı patateste doğal şekilde bulunuyorlar.

Kalp Damar Sağlığını Destekler

Tatlı patateste bulunan anthosiyaninlerin kalp hastalıkları riskini azaltan anti-inflamatuvar etkileri var. Mor tatlı patates ekstresinin inflamasyona sebep olan sitokinleri bastırma konusunda etkili olduğu biliniyor. Buna ek olarak herhangi bir sebzedeki lifler kolesterolü düşürüyorlar, tatlı patatesteki yüksek potasyum değeri ise tansiyonun düşmesini sağlayabiliyor.

Diyabeti Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olabilir

Amerikan Diyabet Derneği, tatlı patatesin düşük glisemik endekse sahip bir gıda olduğunu belirtiyor ve bu nedenle diyabeti kontrol altına almak için sağlıklı bir yeme planına eklenebilir. Tatlı patates diğer yüksek glisemik endeks değerlerine sahip gıdaları dengelemek için kullanılabilir. Normal patates yerine tatlı patates kullanmak öğününüze fazladan potasyum, A vitamini, C vitamini ve lif eklemenize yardımcı olacaktır.

Tatlı Patates Kilo Yapar mı?

Tatlı patatesin bir adedinde bile ciddi miktarda kalori bulunur ve özellikle de kızartma gibi bol yağ içerisinde pişirme tekniklerini kullanırsanız, bu değerlerin çok daha yüksek olacağı söylenebilir. Bu nedenle tatlı patatesi tüketirken ölçülü olmayı unutmamanız gerekir. Doğrudan sadece tatlı patatesten oluşan bir yemek yerine, onu düşük kalorili gıdaların yanındaki doyurucu malzeme olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle hem gerekli kalorileri alabilir, hem besin değerlerinden faydalanabilir hem de doyabilirsiniz. Tatlı patatesin kontrolsüz tüketimi yoğun karbonhidrat içeriğinden dolayı kısa sürede kilo almanıza sebep olabilir.

Diyette Tatlı Patates Yenir mi?

diyet
diyet

Tatlı patates genel olarak diyetlerde diğer gıdaların yanına besleyici ve doyurucu bir malzeme olarak ekleniyor. Ancak bol karbonhidratlı yapısından dolayı bir günde bir adetten daha fazla tüketilmesi de önerilmiyor. Onu beslenmenize doğru şekilde katabilmek için beslenme uzmanınızla birlikte bir program oluşturabilirsiniz. İçerisinde neredeyse hiç yağ olmadığından yağsız diyetlere uygun olacaktır ancak ketojenik diyet gibi karbonhidrat tüketimini azaltmayı gerektiren diyetlere eklemek mümkün olmayacaktır.

Tatlı Patatesin Zararları Nelerdir?

Tatlı patates yaygın bir alerjen değildir ancak gıda alerjileri herhangi bir yaşta herhangi bir anda gelişme potansiyeline sahipler. Belirtileri arasında kızarma, kusma, şişkinlik ve anaflaksi olabilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Eğer tatlı patatese alerjiniz olduğundan şüphe ediyorsanız, değerlendirme için doktorunuzla görüşün.

Tatlı patatesin yan etkilerine dair bir kaç veri mevcut. Beta karoten zengini gıdaları çok fazla tüketmenin yan etkilerinden bir tanesi cildinizin biraz turuncu bir ton almasıdır.

BU renklenme karotenemia adı verilen yaygın olmayan bir rahatsızlığın sonucudur. Biraz endişe verici gibi görünse de bu rahatsızlık tehlikeli değildir ve gıda çeşitliliği elde ettiğinizde ten renginiz tekrar normale döner.

Tatlı Patates Nasıl Tüketilebilir?

Tatlı patates haşlanabilir, buğulanabilir, kavrulabilir, ızgaraya eklenebilir, püre haline getirilebilir veya kızartılabilir. Yemeklerin yanına eklenebilir veya salatalara, ekmeklere ekelnebilir. Biberle biraz renklendirebilir veya tarçınla da pişirebilirsiniz.

Onu mikrodalgada hızlıca pişirmek de mümküm ancak o zaman kabuğu yeterince gevrek olmayacaktır. Yine de tatlı patatesin lezzeti korunacaktır. Eğer püresini yapıyorsanız, krema eklemekten kaçının ve daha az yağ ile kalori almak için biraz peynir kullanın.

Onu fırında biraz baharatla yüksek ısıda pişirerek cips haline de getirebilirsiniz. Kahvaltıda, öğle yemeğinde veya akşam yemeğinde tüketilebilir. Besleyici ve güçlü bir gıda olduğunu unutmamak gerekir.

Tatlı Patates Tostu

Gerekli Malzemeler

 • 1 orta boy kabuklu veya kabuksuz tatlı patates
 • 3 yemek kaşığı badem ezmesi
 • Yarım çay kaşığı bal
 • ¼ çay kaşığı zencefil tozu
 • 2 orta boy kabuklu veya kabuksuz kivi

Tatlı patatesi yarım santimetre kalınlığında dilimlere boyuna olacak şekilde dilimleyin. Küçük bir kasede badem ezmesini, zencefili ve balı güzelce karıştırın.

Tatlı patates dilimledini tost makinesinde en yüksek ısıda yumuşayana ve pişene kadar pişirin.

Pişmiş tatlı patates dilimlerinin her birinin üzerine bademli karışımı sürün ve üstüne de kivi dilimlerini ekleyin.