Cildiniz ne kadar bozuk olursa olsun, bir cilt bakım rutini oluşturun ve ona bağlı kalın. Onun işe yaraması için biraz zaman verin ve ancak o zaman gerçekten bir iyileşme görmeniz mümkün olur. Devamlılık cilt problemleri konusunda büyük fark yaratır.

Bütünsel bir cilt temizliği rutinine geçiş yapmak da fark yaratır. Sivilcelere eğilimli bir cilt zaten hassastır ve bu nedenle rahatsızlık verici ve potansiyel olarak toksik kimyasallar, koruyucular, sentetik kokular barındıran cilt bakım ürünlerindeki bu ürünlerden kurtulmak, tıkanmaların kendi kendilerine geçmelerine yardımcı olur.

Bir diğer tahriş sebebi ise pek çok sivilce tedavisinde bulunan kurutucu formüllerdir. Bunlar sivilceye eğilimli olan deride inflamasyon oluşturan etkiler yaratabilirler. Cildi soymayan ve yağ bezlerini aşırı çalıştırmayan daha hafif formüller iyidir çünkü aşırı kuru cilt de daha fazla yağ üretimine yol açar.

Süt ürünlerini, işlenmiş gıdaları ve rafine şekeri olabildiğince azaltmak da yüzünüze sürdüğünüz şeyler kadar önemlidir. Stresi kontrol etmek de bir o kadar önemli çünkü kortizol düzeylerindeki artış sivilcelere yol açar. Cildiniz ve tüm bedeniniz stres azaltıldığında size teşekkür edecektir.

Aşağıdaki cilt temizliği uygulamaları tamamen temizdirler, gündüz ve geceleri işe yararlar, uzun vadede fark yaratan nazik ancak güçlü yaklaşımlara sahiptirler. Her adımda kendinize uygun bir ürün seçin ve bir akne seti oluşturur gibi yapın. Her gün her adımı uygulayın ve bunu bir rutin haline getirin.

Unutmamanız gereken nokta ise şu: cildiniz iyileşmeye başladığında, ara vermeden devam etmelisiniz. Aktif sivilceniz olmadığı için artık bakım rutini gerekmiyor diye düşünebilirsiniz ancak öyle değil. Rutine bağlı kalın ve sonuçları görmeye devam edin.

Adım 1: Temizlik

Düzenli temizlik fazla yağları azaltır ve cildin bakterilerini kontrol altında tutar. Sivilcelere eğilimli bir cilt için temek temizlik malzemesi salisilik asittir. Bu madde hem soyar hem de yatıştırır. Yağlı cildiniz varsa sabah ve gece temizlik yapın, spordan sonra her zaman temizlik yapın. Organik yağlar içeren temizlik mendillerini çantanızda taşıyın. Yüzünüzü yıkamaya üşendiğinizde de bunları kullanabilirsiniz.

Adım 2: Ton Verin

Tonikler hem temizlik hem de tedavi adımını oluştururlar. İyi bir tonik, hafifçe bir soyma yapar ve ardında cildinizin kullanacağı tedavi edici bileşenleri bırakır. Detoks özelliği bulunan, bunun yanında glikolik, fitik ve meyve asitlerine sahip olan tonikleri tercih edebilirsiniz.

Adım 3: Peeling – Soyma

Peeling işlemi, yani cildin üst katmanındaki ölü derileri, ayrıca yağları, kirleri, artıkları, makyaj parçacıklarını ve gözenekleri tıkayan diğer şeyleri ortadan kaldırma işlemi, tüm temizlik rutinlerinin en önemli aşamasıdır. Peeling ürünleri cilt problemlerini hedeflemenin yanında siyah noktaların ve çizgilerin görünümünü azaltabilir, sonrasında kullanacağınız tedavi edici ürünlerin etkilerini arttırabilirler. Hem kimyasal hem de fiziksel peeling ürünlerini kullanabilirsiniz ama bir kombinasyon daha iyi our. Alfa ve beta hidroksi asitleri kimyasal peeling için standart ürünlerdir ancak bazı diğer kimyasal soyucular arasında meyvelerdeki enzimler de yer alıyorlar. Fiziksel peeling ürünleri ise granül formunda olabilirler ve hatta sert bir bez bile olabilirler. Haftada ne kadar peeling yapacağınız cildinize bağlı ve bu nedenle uygun bir aralık bulun ve ona bağlı kalın. Fakat bazı kimyasal peeling ürünlerinin haftada birden daha fazla kullanımının önerilmediğini unutmayın.

Adım 4: Detoks ve Yatıştırma

Detoks etkisi yaratan ve cildi rahatlatan yüz maskeleri güçlü bir günlük rutin olabilirler. Bunları haftada bir veya birden fazla defa uygulayabilirsiniz. Maske cildinizin üzerinde temizleyiciden daha uzun kalır ve aktif bileşenlerin işe yaraması için zaman gerekir. Karbonlu tedaviler problemli ciltler için uygundurlar çünkü karbonun ciltteki kusurları emişi çok iyidir ve gözeneklerin boyutunda küçülme sağlayabilir.

Adım 5: C Vitamini Serpin

C vitamini bir antioksidandır ve gözenekleri hedefler, hafif bir soyma yapar, tüm cilt türlerine uygundur ve seçtiğiniz sivilce karşıtı rutini destekler. Sabah veya akşam kullanılabilir. Uyanıp temizlik yaparken hemen kullanılabilir.

Adım 6: Nemlendirme

Yağlı ciltle savaş için onu kurutmaya çalışmak anlaşılır bir şeydir ancak aşırı kuruluk da aşırı yağ üretimine yol açarak tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle sivilceye eğilimli cildi nemlendirmek önemlidir. Fitobesinler, antioksidanlar ve diğer yatıştırıcı bileşenlere sahip olan yüz yağları ve kremleri cildi dengeleyebilirler. Özellikle sivilcelere odaklanmış olan nemlendirici ürünleri tercih edin. Pek çok insan için mineralli güneş koruma kremleri ihtiyacınız olan her şeyi karşılar.

Adım 7: Nokta Tedavisi

Sivilceleri yolma dürtüsüne direnmek zordur ve bu uygulama aslında hem onun süresini uzatır hem de yara izlerine yol açar. Nokta tedavileri illa ki bir şey yapılması gerektiğinde işe yararlar ve sivilcenin iyileşmesine de yardımcı olabilirler. Genelde sivilcelerin üzerine yapıştırılan ve bir gün veya gece yüzünüzde kalan tedavi bantları vardır ve bunlar sivilcenin görünümünü azaltabilirler.