Temiz güzellik nedir, neden önemlidir? - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Temiz güzellik nedir, neden önemlidir?

Temiz güzellik nedir, neden önemlidir?

Aktif kalmak ve iyi yemek söz konusu olduğunda sağlıklı kararlar vermenin önemini hepimiz biliyoruz. Ancak bedeniniz üzerinde kullandığınız ürünleri hiç düşündünüz mü? Cildinize uyguladığınız şeylerin %60’ı kan akışına geçebiliyor ve bu nedenle güvenli ürünleri seçmek sağlığınız için verebileceğiniz önemli bir karar. Temiz güzellik ürünlerinde tam, besleyici bileşenler bulunuyorlar. Bunlar etkileyici kokular, dokular, deneyimler veriyorlar ve çok iyi çalışıyorlar.

Temiz Güzellik Nedir?

Temiz güzellik ürünlerini potansiyel olarak veya bilindik şekilde zararlı olan bileşenler içermeyen ürünler olarak görüyorum. Bu bileşenler arasında parabenler, fitalatlar ve kimyasal güneş kremleri bulunuyor. Bitki bazlı aktif bileşenler temiz güzellik ürünlerinin en dikkat çekici yanı olsalar da, güvenli, etkili sentetiklere de izin var. Bu nedenle “doğal” değil de, “temiz” tabirini kullanmak biraz daha doğru oluyor. Bir ürünün bu standartları karşılaması için, hayvanlara işkence ile üretilmemiş olmalı ve çevreye verdiği etkinin de azaltılmış olması gerekli. İnsanların kendilerine güzel bir özbakım deneyimi sağlamaları ve ciltlerinin daha sağlıklı olmasından keyif alıyorum.

Temiz Güzellik Neden Önemli?

Maalesef yönetimler bu konuda kullanıcıları yalnız bırakıyorlar. Kozmetik sektörü çok yoğun şekilde düzenlenmiyor ve ABD gibi bazı ülkelerde sadece 30 toksik bileşen yasaklıyken, AB’de 1500, Kanada’da ise 500 bileşen yasaklı. Yani ülkeden ülkeye büyük bir değişiklik var. 

Ancak gelişen temiz güzellik sanayisi tüketicileri eğitme ve güçlendirmeye yardımcı olurken, güvenli güzellik ürünleri için bir standart da oluşturuyor. Her zaman dediğim gibi, güzellik için sağlığınızdan ödün vermemelisiniz.

Temiz Güzelliğe Nasıl Başlamalı?

Bileşen listelerini anlayabilmek ve zehirli olmayan ürünlere geçmek zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Benim de dikkat edilecek bileşenleri öğrenmem ve cilt bakımı ile makyaj ürünlerinin hepsinde yetkinleşmem seneler aldı. Eğer temiz güzellik yolculuğuna henüz yeni başlıyorsanız, önerdiğim bazı değişiklikler var:

  • Deodorant: Pek çok geleneksel deodorant aslında antiperspirant yani terleme önleyici. Ancak İnsan bedeni terlemek ve böylece serinlemek ve zehirleri atmak üzerine kuruludur. Antiperspirantlarda genelde alüminyum zirkonyum kullanılır ve onun da meme kanseri ile bağlantısı var. Temiz deodorantlarda ise bakterileri öldürmeye yardımcı olmak ve sizi kuru tutmak için öz yağlar, kil, yemeklik soda ve diğer toksik olmayan bileşenler buluınuyorlar. Ancak bedeninizin temiz deodoranta alışması bir kaç haftayı bulabilir ve bu nedenle biraz zaman ayırın.
  • Temizleyiciler: Geleneksel yüz temizlik ürünlerinde ve beden sularında sodyum lauril sülfat (SLS) bulunur ve bu da köpük yaratır. Ancak bu köpük cildiniz için bir fayda sağlamadığı gibi tahrişe de sebep olabilir. Bunları tüm bedeninize sürdüğünüz için değişim gerçekleştirmek önemli.
  • Nemlendiriciler: Bunlarda genelde petrol gibi ucuz dolgu malzemeleri, sentetik kıvam vericiler ve koruyucular bulunurlar. Benim favori temizlik alternatiflerimde ise dünyada bulunan besleyici bileşenler bulunurlar. Temizlik ürünlerinde olduğu gibi nemlendiriciler de tüm bedene sürülürler ve bu nedenle başlangıç için iyi bir nokta olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir