© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tesla Model 3 İncelemesi

Tesla Model 3 İncelemesi

Elektrikli otomobillerin en gözdesi ve belki de Türkiye’de en çok bekleneni Tesla Motors modelleri. Ancak ülkemizde Tesla Motors henüz aktif olarak faaliyet göstermiyor. Türkiye’de Tesla Modellerine inanılmaz bir talep olmasına rağmen, Tesla’nın servis noktası, destek ekibi, resmi galerisi henüz yok. Fakat ülkemizdeki yoğun talep ve siparişler muhtemelen yakın zamanda Tesla’yı Türkiye’ye getirecek. Zira Tesla Motorları; hem teknolojik altyapısı, hem estetik görüntüsünün pek çok otomobilden daha çekici olması hem de ve elbette ki ekonomik olmasıyla dikkatleri çekiyor. Tesla’nın yıllık vergisi yok, ÖTV’si düşük, yakıt ücreti düşük olduğundan gözde olması da normal karşılanmalı. Özellikle de Tesla’nın 3. nesil otomobili olan Tesla Model 3’ün fanatikleri var.

Tesla Model 3 nedir, neler vaat ediyor?

“Kitlelerin elektrikli otomobili Tesla Model 3” sloganıyla özdeşleşen Tesla Model 3’ün tanıtımlarının çıktığı ilk 3 günde 420.000 tane ön sipariş alması bir tesadüf değil. Daha Türkiye’de her hangi bir bayiliği, şubesi, servis noktası yokken bile, Türkleri kendine hayran bırakan Tesla Model 3’ün en önemli avantajlarından birisi ABD’ye giriş fiyatının 35.000 dolardan başlayacak olmasıdır. Bu da aslında şu anlama geliyor ki; vergi indirimleri, ön sipariş avantajları ya da şu an gündemde olmayan bazı indirimlerle bu fiyat daha da düşebilir. Tesla’nın birinci ve ikinci model arabaları çok yüksek bir talep gördüğünden üçüncü modeli olan Tesla Model 3’ün fiyatı da beklenenin altında oldu.

340 km menzil ve otonom sürüş!

Bununla birlikte en az 340 kilometre menzile sahip olacağı ve tamamen otonom sürüş ayrıcalığı sunacağının duyurulması Tesla tutkunlarını çok heyecanlandırıyor. Beklenen Model 3’ün Model S’ten % 20 daha küçük olacak olması büyükşehirlerde yaşayanlar için tam bir avantajken, 0 kilometreden 100 kilometreye 5 saniyede çıkacak olması da ekstra bir artı özellik. Tesla Model 3’ün 2017 yılı sonunda teslim edileceği söylenmekte, ancak diğer 2 modelin belirtilen tarihlerden daha geç dönemlerde teslim edildiğini göz önünde bulundurarak biraz daha bekleneceğini düşünmek lazım.

Aşağıdaki videoda iç donanım ve sürüş özellikler gösterilmekte

Tesla Model 3’ün genel özellikleri

  • Model 3’ün dört çeker ve arkadan itişli seçenekleri olacak,
  • Bir otomobilden beklenenin çok daha fazlası şeklinde her alanda 5 yıldızlı güvenlik imkanı sunacak,
  • Aracın giriş modelinin tek şarj ile 340 kilometre, üst modellerinin ise 500 kilometre gidebileceğinden bahsediliyor.
  • Aracın bütün modellerinde Autopilot donanımı mevcut olacak ve bu şekilde kullanmak isteyenler ücreti karşılığında sonradan da açtırabilme olanağına sahip olacaklar.
  • Çarpışma önleme, kör nokta uyarı gibi Autopilot özellikleri tüm araç sahipleri tarafından ücretsiz olarak kullanılabilecek.
  • Tesla Model 3, Model S’ten hacim olarak % 20 daha küçük olmasına rağmen, araç 5 yetişkinin rahatlıkla sığabileceği şekilde dizayn edilmiş.
  • İlk 2 Tesla modelinde olduğu gibi Model 3’te de önde bir bagaj var ve sınıfının diğer otomobilleriyle karşılaştırıldığında kargo alanının çok geniş olduğu söylenebilir.
  • Giriş modeli için söylenen 340 kilometrelik şarj dayanıklılığı, uzun yola gidecekleri düşündürebilir diye, Model 3’e Supercharger özelliği de eklenmiş. 2016 yılının Nisan ayından beri 4 kıtada 610’dan fazla sayıda Supercharge istasyonu bulunmakta. Bu sayede Tesla sahibi olan kişiler 20 dakikalık bir supercharge ile artı 200 kilometre daha yol gidebiliyorlar. Üreticilerin belirttiğine göre Model 3 piyasaya çıkana kadar istasyon sayısı da iki katına ulaşacakmış. Eklemekte fayda var ki; Supercharger’ları kullanmak isteyenlerin ekstra bir ücret ödemeleri gerekecek.
  • Tesla Model 3’ün belki de en çok merak edilen ya da onun bu kadar çok talep edilmesini sağlayan özelliklerinden birisi de tamamen otonom olarak kendini kullanabilecek olmasıdır. Bu özellik sipariş sırasında ya da sonradan açtırılabilecek.

İşte tesla model 3’ün tanıtım videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir