Çok kaliteli bir protein kaynağı olan ton balığı, okyanuslarda yaşayan ve pek çok farklı türde olabilen bir balıktır. Ton balığı vücudumuz için gerekli olan Omega 3, selenyum, potasyum, magnezyum ve B vitamini kompleksi içeriyor.  Düzenli olarak balık tüketiminin başta kalp ve damar hastalıkları ve kanser olmak üzere pek çok hastalığını önlediği bilindiğinden, ton balığı tüketimine de beslenmenizde önemli bir yer ayırmanızı öneriyorum. 100 gramlık bir yağı süzülmüş ton balığı 128 kaloridir.

Ton balığının içerdiği besin değerleri

100 gram yağı süzülmüş ton balığı günlük besin ihtiyaçlarınızdan;

  • B3 Vitamininin % 15’ini,
  • Omega 3’ün % 9’unu,
  • Proteinin üçte birini,
  • B12 vitamininin % 10’unu,
  • B6 vitamininin % 7’sini,
  • Magnezyumun % 6’sını,
  • Demirin % 3’ünü karşılamaya yetiyor.

Ton balığı, protein deposudur!

100 gramlık bir ton balığı, yaklaşık olarak 22.5 gram protein içerir. Bu sayede günlük tüketmeniz gereken proteinin yaklaşık üçte birini ton balığından alabileceğiniz anlamına geliyor. Bununla birlikte ton balığı faydalı aminoasitleri de bünyesinde barındırdığından, ton balığındaki aminoasitler sayesinde vücudunuzdaki dokuların sağlığını koruyabilir, beyin fonksiyonlarınızın doğru çalışmasını sağlayabilir ve hormonsal dengenizi de koruyabilirsiniz.

Ton balığı, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir!

100 gramlık ton balığının içinde bulunan 0. 15 gram Omega 3 yağ asitleri vücudun kardiyovasküler sisteminin ve zihinsel etkinliklerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte Omega 3 alımı sayesinde kandaki kötü kolesterol ve trigliserid seviyesi düşer, saçlar ve cilt beslenir, canlanır.

Ton balığı, beyin fonksiyonlarını destekler!

Ton balığının içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri tam anlamıyla beyin dostu olarak bilinirler. Kan akışının sağlıklı olarak gerçekleşmesi, hücrelere ve beyne yeterli oksijenin ulaşmasına yardımcı olan ton balığı sağlıklı bir zihin için en elzem gıdalardan birisidir.

Ton balığı, kanser karşıtıdır!

Selenyum gibi faydalı bileşenleri bünyesinde barındıran ton balığı, antioksidan görevi görür ve bazı kanser türlerinin oluşumunu önler. Özellikle böbrek ve meme kanserlerini önlemenin yolunun ton balığı ve diğer balıkların haftada iki kez tüketilmesinden geçtiği biliniyor.

İltihaplanmaları önler!

İçeriğinde bulunan kötü kolesterolü düşürücü ve anti-inflamatuar vitamin ve mineraller sayesinde ton balığı, vücutta inflamasyon oluşumunu engelleyici etki gösterir. Bu bağlamda da artrit ve gut hastalıkları gibi iltihaplı hastalıklar dolayısıyla tedavi görenlere ton balığı tüketmeleri önerilir. Bununla birlikte yine zengin besleyici içeriğiyle vücudun her bir parçasının stres ve baskı seviyesini düşürür.

Ton balığı, kalbi korur!

İçerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde ton balığı, damarlardaki Omega 6 yağ asitlerini ve arter duvarlarında biriken kolesterolü de azaltır. Bu sayede de kalp hastalıklarının ortaya çıkma riski düşer.

Ton balığı, kan basıncını dengeler!

Ton balığının içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asitleri, yüksek tansiyonu önler ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutar.

Kilo verme sürecini destekler!

100 gramlık yağı süzülmüş bir ton balığı 22.5 gram protein içeriyor. Bu bakımdan hem doymak hem de ihtiyaç duyulan proteinin bir miktarını almak için kilo verme sürecinde ton balığından yararlanılabilir. Zira yağlı diğer etlerden aynı miktarda tüketildiğinde alınan kalori daha fazla olacaktır.

Ton balığı, bağışıklık sistemini korur!

Ton balığı içerdiği vitaminler, selenyum, magnezyum ve çinko sayesinde vücut serbest radikallerden korunmuş olur. Kanser ve diğer pek çok kronik hastalıklar da önlenmiş olur.

Ton balığı, böbrekleri destekler!

Böbreklerin sağlıklı olabilmesinin yolu, vücuttaki sıvı dengesinin korunmasından geçer. Ton balığının içeriğindeki sodyum ve potasyum da işte bu sıvı dengesini sağlar. Bu sayede başta böbrekler olmak üzere pek çok organın üzerinde fazladan baskı oluşması önlenebilir. Bununla birlikte ton balığı vücuttaki tuz ve potasyum dengesinin de korunmasına yardımcı olduğu için böbrekler daha iyi çalışır, ciddi böbrek sorunları yaşanma riski azalır.

Ton balığı, göz sağlığını korur!

İlerleyen yaşla birlikte görme yetisinin de azaldığı bilinen bir gerçektir. Ancak gözlerin işlevlerini yerine getirebilmesinde çok etkili olduğu bilinen Omega 3 yağ asitleri de ton balığının içinde bulunmaktadır. Bu bakımdan düzenli olarak ton balığı tüketen kişilerin yaştan kaynaklı göz sorunları yaşama riskinin de azaldığını söylemek mümkün.

Ton balığı, diyabetin olumsuz etkilerini azaltır!

Omega 3 yağ asitleri sayesinde ton balığı obeziteyi önlemeye, kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı bir besindir. Bu bakımdan dolaylı olarak da diyabetin olumsuz etkilerini azalttığını söyleyebiliriz. Ayrıca yine bu Omega 3 yağ asitleri sayesinde vücut hücrelerinin insüline duyarlı hale gelmeleri de kolaylaşır. Dolayısıyla da Tip 2 Diyabetin olumsuz etkileri azalır.

Ton balığı, stresi uzaklaştırır!

İçeriğinde bulunan Omega 3 yağ asitleri ve B vitamini kompleksi sayesinde ton balığı zihinsel ve ruhsal açıdan dinginlik verir. Vücuttaki kan akışını artırarak beyin fonksiyonlarının daha güçlü bir şekilde çalışmasını, hormonsal dengenin yakalanmasını sağlar. Bununla birlikte serotonin metabolizmasına da olumlu etki ettiği için depresyonu önleyici rol oynar.

Ton balığı, Alzheimer hastalığını önler!

Kişide zihinsel fonksiyonların zayıflamasıyla Alzheimer hastalığı baş göstermektedir. Bu tarz bilişsel kayıpların, eksikliklerin yaşanmasının önüne geçebilmenin yolu da bolca balık tüketmekten geçiyor. Ton balığının içindeki Omega 3 yağ asitleri zihinsel hasarı önler, kan akışını düzenleyerek beyne giden elektriksel sinyallerin iletimini destekler. Bu sayede kişinin ilerleyen yaşın etkisiyle Alzheimer hastalığına yakalanma riski azalmakla birlikte, hali hazırda bu hastalığa yakalanmış olanlarda da hastalığın semptomları daha az görülür.

Ton balığı, kemikleri güçlendirir!

Ton balığı içerdiği vitamin, mineral ve yararlı bileşenler sayesinde yaş ve sağlıksız beslenme kaynaklı kemik dejenerasyonları daha az yaşanır. Ton balığı kas ve kemik yapısını güçlendirerek ilerleyen yaştaki kişilerde sıklıkla karşılaşılan kırılma, incinme gibi sorunları önler.

Ton balığı, cildi korur, canlandırır!

Eser oranda mineral içeren ton balığı, kan hücrelerinin zarar görmesini engellemekte ve yeni, sağlıklı hücre oluşumunu desteklemektedir. Bununla birlikte ciltte yeni doku oluşumunu da desteklediği için cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Bu bağlamda yaşlanma ve diğer sorunlardan kaynaklı cilt yaşlanmalarının, cildin cansızlaşması, solgun görünmesinin önüne geçmekte ton balığı tüketiminin önemi büyüktür.

Konserve ton balığı tüketiminin zararları

  • Konserve ton balıklarının içeriğinde çokça sodyum bulunmaktadır. Sodyum vücudun sıvı dengesi için ihtiyaç duyduğu, ancak fazlasının da vücuda zarar verdiği bir maddedir. Gereğinden fazla sodyum tükettiğinizde vücut su tutar ve kan basıncı da artar. Bu bakımdan kalp hastalığı bulunanların konserve ton balığı tüketmeleri önerilmez.
  • Bilimsel pek çok araştırma konserve ton balıklarının yüksek oranda cıva içerdiğini göstermiştir. Civanın fazla alınmasının da sinir sistemine zarar verdiği, çocukların gelişimini olumsuz etkilediği de biliniyor. Özellikle de çok miktarda cıva alımının görme ve işitme kaybına yol açtığına dair veriler bulunmakta.
  • Ayrıca konserve ton balıkları bir tür fabrikasyon ürünü oldukları için ne şekilde, hangi şartlarda üretildikleri, paketlendikleri sorusunun yanıtı da önemlidir. bu bakımdan konserve ton balığı tüketecek olanların kaliteli, güvenilir markaları tercih etmeleri gerekiyor.