Ritüeller günümüze niyet ve amaç aşılamaya yardımcı olur. Bize günlük görevlerden mini törenler yaratmayı öğretebilir ve yavaş yavaş hayatımızdaki her şey ve herkes için bir şükran duygusu inşa edebilirler. Bir ritüel, parçası olduğumuz bu uçsuz bucaksız evreni takdir etmek üzere her gün gökyüzüne bakmak için bir dakika ayırmak veya vücudunuzu beslemek amacıyla suyunuzu yavaşça yudumlamak kadar basit olabilir.

Toprak Ana “Gaia”’yı onurlandırmak ve kutlamak amacıyla, onunla daha büyük bir bağlantı kurmanıza yardımcı olacak birkaç ritüel:

Meditasyon

Topraklama meditasyonu veya Kök Çakra meditasyonu uygulayarak Dünya ile denge ve istikrar duygunuzu bulun.

Meditasyon için 10 dakikalık bir vakit ayırın.

Yerde rahatça oturabileceğiniz açık havada sessiz bir yer bulun.

Nefesinizi takip edin.

Kök çakranın bulunduğu yeri  ve çakranın rengini gözünüzde canlandırın.

Meditasyon deneyiminizi geliştirmek için Mür ya da Paçuli uçucu yağı ile “Muladhara” mudra kullanın.

Ellerinizi kalbinizi götürüp dua edin. Kalbinizdeki sevgiyi ve rahatlamayı hissedince nefesinize dönerek meditasyonunuzu bitirin. Ayrıca çalışma sonunda OM mantrayı söyleyebilirsiniz.

Hareket

Toprak elementi kararlılıkla ilgilidir. Bağlılığı ve güveni destekler. Tıpkı bir ağaç gibi, kökleri ve dalları ile hem yukarı hem de aşağı doğru büyürüz. Bu enerjik deneyimi, sağlam durmak ve büyümek için ağaç pozu veya dağ pozu gibi yoga duruşları ve kendimizi yere sabitlemek için çocuk pozu veya güvercin pozu ile taklit edebiliriz.

 Topraklanma

Sahilde yürürken kendinizi nasıl bu kadar enerjik ve canlı hissettiğinizi hiç fark ettiniz mi? Stresin nasıl yok olduğunu fark etmiş olabilirsiniz ve kendinizi tamamen rahatlamış hissedebilirsiniz. Sihirli madde nedir? Elektronlar.

Ayaklarımız zengin, karmaşık bir sinir ağı ve akupunktur noktaları içerir ve özellikle dünya yüzeyinden serbest elektronları toplamakta ustadır. Buna yalınayak veya mağara adamı tıbbı denir ve çıplak ayakla yürümek – yani topraklama veya topraklanma – vücudunuzu optimal bir denge ve sağlık durumuna geri döndürmenin en kolay, en basit ve en ucuz yolu olabilir.

Topraklanmanın en basit yolu, toprakla ya da yine iletken olan beton üzerinde basitçe temas kurmaktır. İşte deneyiminizi ritüelleştirmenin yolları:

Her gün işten sonra ayakkabılarınızı eve girmeden çıkarın.

Bir mantra söyleyin: Ben rahatım. Ruhum toprağın derinliklerinde. Sakin, güçlü, merkezde ve huzurluyum. Korkudan kurtulabiliyorum ve sonsuza kadar güvende olduğuma güveniyorum. Ben güzel olan her şeye layığım

Eğer bir bahçedeyseniz gözlerinizi kapatın ve derin nefesler alın. Ayaklarınızın altındaki destekleyici toprağı hissedin. Ayak tabanınızdan çıkan ve dünyanın çekirdeğine uzanan kökleri hayal edin. Sizden ve köklerden geçen karşılıklı enerji akımını hissedin.

Dikkatli Yaşam

Hayatlarımızı, geri dönüşüm veya protesto dışında yapabileceğimiz çok az eylemin gezegenimizi kurtarmada gerçekten bir fark yaratacağı varsayımıyla yaşıyoruz. Ama Dünya’ya gelince, tarih kendini iyileştirebileceğini gösterdi, sadece onu hasta etmeyi bırakmamıza ihtiyacı var. Bu konuda dikkatli bir yaşamı seçerek Toprak Ana’ya destek olabilirsiniz.

Tören

Törenler birçok gelenek tarafından, özellikle de yerli Amerikalılar tarafından bir şifa ve dönüşüm biçimi olarak kullanılmıştır. Bir mum yakmak kadar basit olabilir veya büyük bir grup ile yapılacak çalışmaları içerebilir.. Her ikisi de ritüelleştirilmiş bir şekilde belirli bir niyete odaklanan bir faaliyet anlamına gelir.

Şifalı Toprak Töreni,  Bu tören bir grup arkadaşınızla veya tek başınıza yapılabilir.

  1. Açık havada sakin bir yer bulun
  2. 4 elementi (bitki, tüy, mum, taşlar) sunmak için bir sunak oluşturun
  3. Bir koruma çemberi oluşturun
  4. Törende size yardım etmesi için atalarınızı, yükselmiş ustayı, ruh rehberlerini veya diğer sevgi dolu varlıkları çağırın.
  5. Gezegen için dualarınızı/niyetlerinizi sunun, belki gezegenin bu şifa enerjisini göndermek istediğiniz belirli bir kısmı vardır.
  6. Gezegenin temizlendiğini hayal edin. Bunu desteklemek için imgeleme, görselleştirme ve onaylamaları kullanın.
  7. Töreninizde davul kullanabilirsiniz. Şaman geleneğinde davullar iyileştirici özellikleri için kullanılır.
  8. Töreninizi teşekkür ederek kapatın.

Ses

Basitçe OM mantrayı söylemek, dünyanın titreşim frekansıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Yoga geleneğinde mantra, zihni odaklamak ve susturmak için güçlü bir araçtır. Özellikle stres veya endişe ile uğraşıyorsanız, toprak ana ile bağlantı kurmanıza yardımcı olması için günlük ritüelinizin bir parçası olarak kullanılabilir.

İşte bu mantrayı günlük ritüelin bir parçası olarak kullanmanın birkaç yolu:

Sabah işe gidip gelirken, stres veya kaygıyı dağıtmak için bu mantrayı kullanın.

Birkaç tur OM söyleyerek yoga pratiğinize başlayın.

Su için minnettarlığınızla bağlantı kurmanın bir yolu olarak duş veya banyo sırasında mantrayı kullanın.

Günlük

Günlük tutmak, bizi keşif, merak ve yüzleşmeye çağıran basit bir kutsal eylemdir. Bizim için mevcut olan en açık ve bağışlayıcı terapötik yollardan biridir. Bir ritüel olarak, günlük tutmak, o gün için niyetimizi belirlememiz için bir yol sağlar veya günlük faaliyetlerimiz üzerinde düşünmemize yol açar. Toprak anayı kutlamanın onuruna, toprak ananın sizi nasıl desteklediğini hatırlatmak için bir şükran günlüğü oluşturmayı deneyin. Bazı günlük kaydı sıralarına ihtiyacınız varsa, toprak ananın yaşamınızda nasıl ortaya çıktığını düşünün: yemek, su, arkadaşın/ailenin yaşamını destekler, enerji desteği vb.

Geri Vererek Toprak Ana’ya Teşekkür Et

Doğayla uyum içinde yaşamak Ayurveda’nın ilkelerinden biridir. Biz buna bir nedenle yaşam döngüsü diyoruz. Al ve ver. Hayatta kalmak için anneden çok şey alıyoruz ama bu döngünün devam etmesi için onu yenilemeyi unutmamalıyız. Bunu bir bahçe hazırlayarak uygulamaya koyabiliriz.

İşte bahçe deneyiminizi ritüelleştirmenin bazı yolları:

Tohumlarınızı ekmeden önce bahçenizi bir törenle kutsal bir alan haline getirin.

Ektiğiniz her tohum için bir mantra veya niyet söyleyin

Bahçenize bir mantra söylemek için günde beş dakika ayırın

Bahçenizde topraklama alıştırması yapın.

Eğer bahçeniz yoksa doğaya bir ağaç ya da çiçek dikerek de bu ritüeli yapabilirsiniz.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER