Transandantal meditasyon nedir?

Transandantal meditasyon nedir?

Transandantal meditasyon, dikkat dağıtıcı düşüncelerden kaçınmak ve rahatlamış bir farkındalık durumunu arttırmak için uygulanan bir tekniktir. Maharishi Mahesh Yogi tarafından Hindistan’ın antik Vedic geleneğinden devşirilmiş bir tekniktir. Kendisi bu tekniği ilk olarak ABD’ye 1960’larda getirmiş.

Meditasyon sırasında TM’yi uygulayan kişi gözleri kapalı şekilde rahat bir pozisyonda oturur ve sessizce bir mantrayı tekrar eder. Mantra, Vedic geleneğinde bulunan kelimelere deniliyor ve konsantrasyonunuza odaklanmanız için kullanılıyor.

TM’nin destekleyicilerine göre, meditasyon sırasındaki normal düşünme süreci “ötesine geçme” adlı bir süreç. Bunun yerine saf bilinç düzeyine geçmeniz gerekiyor. Bu durumda meditasyonu yapan kişi mükemmel sakinlik, dinginlik, denge ve düzen duygusuna erişiyor ve zihinsel sınırları kalkıyor.

Bazı çalışmalarda düzenli meditasyon yapmanın kronik ağrılara, anksiyeteye, yüksek tansiyona, kolesterole iyi geldiği görülüyor ve yapanlar sağlık hizmetlerine daha az erişiyorlar.

Meditasyon, hem transandantal meditasyon formunda hem de diğer formlarında genelde güvenli ve kişinin yaşam kalitesini arttırıyor. Ancak uzmanlar onun herhangi bir sağlık problemi için tek tedavi olarak kullanılmaması gerektiğini veya geleneksel tıbbın yerine konulmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Transandantal Meditasyonu Öğrenmek ve Uygulamak

Meditasyonun bazı formlarının aksine transandantal meditasyon tekniği için sertifikalı bir öğretmenden yedi adımlı bir kursu tamamlamak gerekiyor.

TM öğretmeni teknik hakkında genel bilgiler veriyor ve etkilerini 60 dakikalık bir giriş dersinde anlatıyor. Bunun ardından 45 dakikalık daha özel bilgilerin verildiği bir ders geliyor. Tekniği öğrenmek isteyen insanlar daha sonra 10-15 dakikalık bir görüşmeye katılıyorlar ve 1-2 saatlik kişisel talimatlar aldıkları dersler oluyor. Kısa bir seramoninin ardından her birine bir mantra veriliyor ve bu mantrayı gizli tutmaları gerekiyor.

Sonraki günlerde düzeltmeler ve 1-2 saatlik dersler bulunuyor. Bu oturumlarda öğretmen şunları yapıyor:

  • Uygulamayı detayları ile açıklamak
  • Gerekliyse düzeltmeler yapmak
  • Düzenli uygulamanın faydalarından bahsetmek

Sonraki aylarda öğretmen düzenli olarak yapanlar ile buluşarak tekniğin doğru olduğundan emin oluyor.

Bazı insanlar TM’yi günde iki defa 15-20 dakika uyguluyorlar. Yani bunun anlamı genelde kahvaltıdan önce sabah ve akşam yemeğinden önce yapılıyor demek.

TM sırasında ciddi bir efor sarfetmenize gerek yok. Ayrıca derin düşüncelere dalma veya konsantrasyon da gerektirmiyor. Öğrencilerin tek yapması gereken nefes almak ve dikkatlerini mantralarına vermek.

Bir kaç raporda meditasyonun belli psikolojik rahatsızlıklara sahip olan kişilerde belirtileri kötüleştirebileceğinden bahsediliyor. Eğer hali hazırda bir ruh hastalığınız varsa, TM’ye başlamadan önce doktorunuza danışın ve öğretmeninize bu rahatsızlığınız hakkında bilgi verin.

One thought on “Transandantal meditasyon nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alev Ergüven dedi ki:

    Bu tekniği nasıl öğrenebilirim