Son zamanlarda insanların doğayla baş başa kalma istekleri nedeniyle tatil yapma alışkanlıklarında da değişmeler meydana geldi. Gelin lüks bir şekilde kamp yapabileceğiniz “glamping”in ne olduğuna göz atalım.

Glamping nedir?

“Glamorous” ve “camping”, yani “büyüleyici” ve “kamp yapmak” kelimelerinin bir araya getirilerek oluşturulduğu bu etkinliği bir yerlerde duymuş olabilirsiniz. Glamping, kamp yapmanın sadeliği ile lüksü bir araya getiren bir tatil anlayışı. Glamping’de yıldızların altında ve doğayla iç içe olan bir ortamda rahatlama şansı bulabilirsiniz.

Özellikle de şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak isteyen kişiler için gittikçe cazip bir hale gelen glamping, sessiz ve sakin bir ortamda dinlenmenize olanak sağlıyor. Normalde kamp yapmaya gittiğinizde farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ancak glamping ile bu sorunlar ortadan kalkıyor. Sizin için hazırlanmış olan çadırlarda size özel banyo, dolap ve rahatlamanıza yardımcı olacak pek çok şey bulunduğu için kamp yapma deneyiminden çok daha fazlasını sunuyor.

Glamping’in ilgi çekici olan yönlerinden bir tanesi de konaklama rahatlığı olarak karşımıza çıkıyor. Hem doğayla iç içe olarak hem de otel rahatlığı yaşayarak tatil keyfi sürmeniz mümkün. Yatakların bulunduğu çadırlarda ışık, elektrik, su ve internet gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şey bulunuyor. Bunların yanı sıra bazı çadırlarda kendi yemeğinizi de pişirebiliyorsunuz. Bu sayede doğayla iç içe olurken kendi yaptığınız sağlıklı gıdalarla beslenerek tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

İlk olarak Avrupa’da ortaya çıkan bu tatil anlayışı zamanla tüm dünyada yaygınlaştı. Türkiye’nin de doğa cenneti olan bir ülke olduğunu düşündüğümüzde burada da yaygınlaşması kaçınılmaz oldu. Ülkemizin farklı bölgelerinde glamping yapabileceğiniz pek çok güzel mekan bulunuyor. Bunlardan sizin için seçtiklerime aşağıda göz atabilirsiniz.

Shambala, Kabak Koyu, Fethiye, MUĞLA

Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşıp kendinizi dinleyebileceğiniz bir yere ihtiyacınız varsa Kabak Koyu bunu yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Shambala’ya gittiğinizde yeşil ve mavi ile iç içe geçmiş muhteşem bir doğanın içerisinde kendinizi bulacaksınız. Burada birbirinden güzel ağaç evlerde kalarak huzur dolu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Shambala, sitesinde kendisini şu şekilde tanıtıyor:

“Şehrin griliğinden ve mecburi ilişkilerinden uzaklaşıp biraz nefes alabileceğimiz, tabiat ve evrenle bir olup özümüze dair bazı duyguları hatırlayacağımız, kendimizle ilişkimizi daha da derinleştirebileceğimiz, yolu sevgi, ışığı bilgi olan insanların buluşma noktasıdır Shambala. Antik uygarlıkların kalıntılarıyla çevrili olan ve muhteşem doğasıyla dünyanın en iyi yürüyüş yollarından biri kabul edilen 3 bin yıllık Likya yolu üzerine kurulmuştur.

Tatil demek şehir stresinden arınmak, öz varlığıyla yeniden bütünleşip dengelenmekse eğer, Shambala bunun için ideal bir konum sunmaktadır. Yüksekliği 100 metreyi bulan yemyeşil yamaçlardan sanki Akdeniz’e değil de tropikal bir coğrafyaya doğru bakarken, ruhunuzun 24 saat boyunca akort edildiğini hissedeceksiniz.”

Shambala’nın adresi ve iletişim bilgileri ise şu şekilde:

Adres: Kabak Mevki Faralya Köyü
Uzunyurt Mah, 48300 Fethiye/Muğla

İletişim: Tel: +90 532 496 08 70 /  +90 252 642 11 47
E-mail: info@theshambala.com

Hızır Kamp, Kazdağları, Edremit, BALIKESİR

Hızır Kamp, Kazdağları gibi bir doğa harikasında tatil deneyimi yaşamak için mükemmel bir yer. Doğada kamp yapmayı seviyor ancak bunu daha konforlu bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız Hızır Kamp’ta bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Hızır Kamp’ta ahşap ve taş evlerde, ağaç evlerde ya da kendi çadırınızda konaklayabiliyorsunuz.

Hızır Kamp, sitesinde kendisini şu şekilde tanıtıyor:

“Mehmetalan köyüne 2 km uzaklıkta olan kampımız Kazdağı Milli Park’ı sınırlarına yürüyüş mesafesinde. Kampımızın içinden akan Zeytinli Çayı’nın serin suyunda yüzmek, Kazdağları’nın muhteşem doğasında yürüyüş yapmak ve kampımızda organize edilen çeşitli grup çalışmalarına katılmak misafirlerimizin başlıca tercihleri.”

Hızır Kamp’ın adresi ve iletişim bilgileri ise şu şekilde:

Adres: Mehmetalanı Mah., 10300 Edremit/Balıkesir

İletişim: WhatsApp’ten ulaşmak için: +90 545 791 44 45

Avalon Steppes, Kayaköy, Fethiye, MUĞLA

Türkiye’de glamping denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Avalon Steppes, lüks oba şeklindeki çadırları ile dikkat çekiyor. Çadırların içerisinde ihtiyacınız olabilecek her şey mevcut. Oba şeklinde olan çadırların çatısında gökyüzünü görmenizi sağlayan bir de kubbe bulunuyor. Fethiye’de doğayla iç içe lüks bir tatil yaşamak istiyorsanız Avalon Steppes’i tercih edebilirsiniz.

Avalon Steppes’in  adresi ve iletişim bilgileri şu şekilde:

Adres: Gemiler Caddesi No:17, Kayaköy 48300 Fethiye/Muğla

İletişim: Tel: +90 532 447 47 54

Monacamp, Seferihisar, İZMİR

İzmir’in en sevilen ve en huzurlu tatil yerlerinden biri olan Seferihisar’da bulunan Monacamp, ziyaretçilerinin güzel bir glamping tecrübesi yaşamalarını sağlıyor. Kendinize özel banyo ve tuvaletinizin olduğu Monacamp’te kalacağınız karavanlarda mini bir buzdolabı, çadırlarda için ise ortak kullanılan büyük bir buzdolabı bulunuyor.

Monacamp, sitesinde kendisini şu şekilde tanıtıyor:

“Sahile, kaleiçine ve teos antik kentine 15-20 dk yürüme mesafesinde olan mükemmel konumu ile kamp alanımız sizlere masmavi gökyüzünün altında, mandalina ve zeytin ağaçları arasında huzurlu bir ege tatili sunuyor.

Sığacık’taki kamp alanımız 10 dönümlük bir arazi içinde  5 sabit çekme karavan ve 3 adet glamping çadırından oluşuyor.

Monacamp; doğa ve konforu birarada sunan otel odası şeklinde tasarlanmış, her birinde özel banyosu bulunan sakin, butik bir glamping projesidir.”

Monacamp’in adresi ve iletişim bilgileri şu şekilde:

Adres: Sığacık 139/6 sokak No:14 Seferihisar 35460 İzmir

İletişim: Tel: +90 541 814 09 14

E-mail: info@monacamp.com

Perdue, Faralya, Fethiye, MUĞLA

Fethiye’nin mükemmel doğası içinde yer alan bir diğer glamping yeri ise Perdue olarak karşımıza çıkıyor. Ahşap platformlar üzerine kurulu olan çadırlarda yatak, banyo ve klima gibi otellerde bulabileceğiniz her şey bulunuyor. Özellikle balayı yapacaksanız harika bir seçim olan Perdue’da balık tutma, dalış, tekne gezisi, yamaç paraşütü, trekking, jeep safari, yoga, masaj ve kano gibi pek çok aktiviteye katılabiliyorsunuz.

Perdue, sitesinde kendisini şu şekilde tanıtıyor:

“Perdue, sadece unutulmaz bir balayı oteli, bir romantik otel değil, en özel anlarınızı yeniden kurgulayıp, yaşamanız için sunulmuş bir masal dünyası… Hayalinizi kurduğunuz filmin, oyuncusu, yönetmeni olabileceğiniz bir film seti…”

Perdue’nun adresi ve iletişim bilgileri şu şekilde:

Adres: Kızılcakaya Mevkii, D:87, 48300 Faralya, Fethiye/Muğla

İletişim: Tel: 0252 614 00 91

Kocabahçe Glamping, Germe Koyu, Bozburun, Marmaris, MUĞLA

Yine Muğla’da olan ancak bu sefer Germe Koyu’nda yer alan bir glamping mekanı olan Kocabahçe Glamping ile karşı karşıyayız. Kendinizi dış dünyadan tamamen soyutlayabileceğiniz bir koyda bulunan Kocabahçe Glamping’e otelin teknesi ile ulaşabiliyorsunuz. Balık tutma, kano, trekking, masa tenisi, dingi gibi pek çok aktivitenin yapılabildiği bu yerde düzenlenen yoga kampları ile ruhsal sağlığınız için çalışmalar yapabilirsiniz.

Kocabahçe Glamping, sitesinde kendisini şu şekilde tanıtıyor:

“Bozburun Yat Kulübü ile başlayan yolculuğumuz Tuzla Yat Kulübü, Kocabahçe Glamping ile devam ediyor. Kocabahçe Glamping, günümüz dünyasında özlediğimiz sakinlik ve bakir doğayı arzu ettiğiniz konfor içinde sizlere sunmak için kuruldu.

Trafiğin, teknolojinin, koşuşturmanın, seri üretim/tüketimin bizleri esir aldığı bir dünyada kendi hayalimizdeki dünyayı yarattık. Bostanlardan, bahçelerden ve denizden taptaze yemeklerle dolu sofraların kurulduğu, bedensel kadar ruhsal sağlığınız için de ihtiyaçlarınızın düşünüldüğü bir yer.

Kocabahçe herkesi kucaklayan adalar ve yunuslarla dans edeceğiniz bu koyda, göz kamaştıran doğanın güzelliklerini doya doya yaşayabilir tabiat anayla bütünleşip onun bir parçası olabilirsiniz.”

Kocabahçe Glamping’in adresi ve iletişim bilgileri şu şekilde:

Adres: Kocabahçe Koyu, Bozburun, Marmaris/Muğla

İletişim: Tel:+90 532 233 49 26

E-mail: info@kocabahceglamping.com

Bonjuk Bay, Gökova, Marmaris, MUĞLA

Marmaris’in en güzel koylarından birine kurulmuş olan Bonjuk Bay, tatil yaparken doğa ile iç içe olma şansını yakalayabileceğiniz glamping alanlarından bir tanesi. Yoga, dalış, orman koşusu ve bisiklet gibi pek çok aktiviteye katılabileceğiniz Bonjuk Bay’de dinlenip huzur bulurken bir yanda da yeni insanlarla tanışabilir ve çeşitli atölyelere katılabilirsiniz.

Bonjuk Bay, sitesinde kendisini şu şekilde tanıtıyor:

“Bonjuk Bay; yaratıcı, bilinçli ve kafa dengi olan insanların yaşamı yüceltmek ve dönüşümsel deneyimleri paylaşmak için bir araya geldikleri bir yer. Kendimizi ifade etme ve birlikte yaratma için sevgi dolu bir ortamda hayatlarımızda ve içinde yaşadığımız toplumda pozitif etkiler yaratabiliriz.

Bonjuk, gerçek benliğinizle, doğayla ve diğerleri ile bağlantı kurabileceğiniz bir yer. Buradaki deneyimler topluluk hissini teşvik etmek için tasarlandı. Burada yalnız kalmak istediğiniz zamanlar için de pek çok fırsat bulunuyor. Bonjuk’a katılmayı seçtiyseniz, niyetimiz sizin dönüşmüş ve sihir tarafından dokunulmuş hissetmenizi sağlamaktır.”

Bonjuk Bay’in adresi ve iletişim bilgileri şu şekilde:

Adres: Çamlı Mahallesi, Taşbükü Sokak, No:17, Bonjuk Koyu, 48700 Marmaris/Muğla

İletişim: Tel: +90 537 810 27 05

Adaperest, Bozcaada, ÇANAKKALE

Bu sefer Çanakkale’de yer alan Adaperest ile karşı karşıyayız. Diğer glamping yerlerine baktığımız zaman Adaperest daha ilginç bir konseptte karşımıza çıkıyor. Doğayla iç içe ancak insanlardan uzak olmak istiyorsanız Adaperest’te bulunan tek karavan sizin olacağı için bunu yapabilirsiniz. 1 yatak odası, 3 yatak ve 1 banyonun bulunduğu karavanda toplamda 4 kişi kalabiliyorsunuz. İçinde ihtiyaç duyduğunuz her şeyin bulunduğu bu karavanda sevdikleriniz ve doğayla baş başa olduğunuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Adaperest’in airbnb.com.tr’de yer alan tanıtımı şu şekilde:

“Bozcaada’daki evimizin ve karavanımızın bulunduğu tatlı bahçemiz Adaperest’te kuş seslerini dinleyebilir, kekik kokularıyla kamp ateşi etrafında yıldızları seyredebilir ve Bozcaada’nın keyfini tam anlamıyla çıkarabilirsiniz. Adaperest’e sadece yazın değil, dört mevsim bekleriz. Çünkü biz yaz-kış adadayız. Çünkü biz Adaperestiz.”

Bonjuk Bay’in adresi ve iletişim bilgileri şu şekilde:

Adres: Bozcaada, Alaybey, 17680 Bozcaada/Çanakkale

İletişim: E-mail: adaperest@gmail.com