Turşu suyu akşamdan kalmalığa iyi gelir mi? - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Turşu suyu akşamdan kalmalığa iyi gelir mi?

Turşu suyu akşamdan kalmalığa iyi gelir mi?

Turşu suyu genelde akşamdan kalmalık belirtileri ile savaşta önerilen doğal çözümlerden birisidir.

Turşu suyunun içerisinde bulunan minerallerin ağır içilen bir günün ardından elektrolit düzeylerini yenilemeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Ancak turşu suyunun bu konuda verimliliği tartışmalı çünkü sunulan kanıtların büyük kısmı hikayelere dayalı kanıtlar.

Elektrolit Barındırır

Alkol bir diüretik gibi davranır, yani idrar üretimini arttırır ve sıvı ile elektrolit kaybını hızlandırır.

Bu nedenle aşırı alkol tüketimi dehidrasyona ve elektrolit dengesizliklerine sebep olabilir, bu da akşamdan kalmalık belirtilerine sebep olabilir.

Turşu suyunda sodyum ve potasyum bulunur ve bunlar aşırı alkol alımı nedeniyle kaybedilmiş önemli elektrolitlerdir.

Bu nedenle turşu suyu içmek teorik olarak elektrolit dengesizliklerinin tedavisinde faydalı olabilir ve bu da belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak turşu suyu ile yapılan çalışmaların sonuçlarına göre elektrolit düzeyleri üzerinde çok fazla bir etkisi yok.

Örneğin 9 kişiyle yapılan bir çalışmada, 86 ml turşu suyu içmek kandaki elektrolit konsantrasyonunu ciddi bir şekilde değiştirmemiş.

Başka bir küçük çalışmada ise spordan sonra turşu suyu içmenin kandaki sodyum düzeylerini arttırmadığı görülmüş. Yine de sıvı alımı sağladığından dehidrasyona fayda sağlayabilir.

Daha fazla yüksek kaliteli, büyük çaplı çalışmalar gerekli. Böylece turşu suyu içmenin elektrolit düzeyleri, susuzluk ve akşamdan kalmalık belirtileri üzerindeki etkileri değerlendirilebilir.

Çok Fazlası Zararlı Olabilir

Araştırmalar turşu suyu içmenin elektrolit düzeyleri konusunda ciddi faydalar sağlamadığını gösterseler de, çok fazla tüketmek sağlığa zarar verebilir.

Turşu suyunda tuz bol bulunur ve 30 ml kadarında 230 mg tuz bulunur.

Sodyumun fazla tüketilmesi sıvı tutumunu arttırabilir ve bu da şişkinlik gibi sorunlara sebep olabilir.

Sodyum alımını azaltmak yüksek tansiyonu olanlarda tansiyonu düşürmek için önerilen yöntemlerden birisidir.

Ayrıca turşu suyundaki asetik asit de gaz, şişkinlik, mide ağrısı ve ishal gibi sindirim problemlerini daha kötü hale getirebilir.

Eğer akşamdan kalmalığa karşı turşu suyu içmeye karar verdiyseniz, 2-3 yemek kaşığı kadar az bir miktar deneyin ve yan etki görürseniz kullanmayı bırakın.

Diğer Reçeteler

Araştırmalar turşu suyunun akşamdan kalmalık üzerinde çok büyük etkileri olmadığını gösterseler de, diğer doğal çözümler faydalı olabilirler.

Deneyebileceğiniz bazı diğer seçenekler şöyle:

  • Su için: Bol su içmek dehidrasyonu önler ve onun belirtilerini hafifletir.
  • İyi kahvaltı yapın: Düşük kan şekeri baş ağrısı, sersemlik ve yorgunluk gibi akşamdan kalmalık belirtilerini kötüleştirebilir. Sabah iyi bir kahvaltı yapmak mideyi yatıştırır ve kan şekeri düzeylerini dengeleyebilir.
  • Biraz uyuyun: Alkol alımı uykuyu bozabilir ve bu da akşamdan kalmalık belirtilerine katkı sağlayabilir. Bol uyku uyumak bedenin iyileşmesine yardımcı olur.
  • Takviyeleri deneyin: Zencefil, kırmızı ginseng, frenk inciri gibi belli takviyeler akşamdan kalmalığa karşı etkili olabilirler. Yeni bir takviyeye başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

Sonuç Olarak

Turşu suyunda sodyum ve potasyum gibi önemli mineraller bulunur ve bunlar alkol tüketiminden kaynaklı tükenmeye çare olabilirler.

Ancak turşu suyu daha fazla su alımına yardımcı olabilse de, çalışmalar onun elektrolit düzeyleri üzerinde çok fazla etkisinin olmayabileceğini ve hatta yüksek miktarlarda tehlikeli olabileceğini gösteriyorlar.

Turşu suyu ile yapılan çoğu araştırmada akşamdan kalmalığa karşı etkili olmadığı görülse de, rahatlama sağlayabilecek pek çok başka doğal çözüm mevcut.

Akşamdan kalmalığı en baştan önlemek için alkol alımı sırasında bol su içeren susuz kalmayı önlemek önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir