© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Üretkenliği arttıran 8 gıda

Üretkenliği arttıran 8 gıda

Image Bu yazıyı 2 dakika 59 saniyede okuyabilirsiniz.

Yediğimiz şeylerin sağlığımızın pek çok noktasına etkisinin olduğu biliniyor ve bunlar arasında bel yağlanmasından tutun da enerji düzeyimize kadar her şey var. Ancak bazı gıdaların beyne çok faydalı olduklarını ve üretkenliği arttırdığını, hafızayı iyileştirdiğini ve odaklanmayı kolaylaştırdığını biliyor muydunuz?

Sağlıklı bir beslenmenin faydaları saymakla bitmiyor ve Dünya Sağlık Örgütü dahi beslenme eksikliklerinin giderilmesinin üretkenlik düzeylerini %20’ye kadar arttırabildiğini açıklamış durumda.
Yani bundan sonra öğle vakitlerinde gelen mayışıklık ve tembellik dalgası geldiğinde, ilk olarak beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır. Beslenmenize üretkenliği arttıran dengeli ve sağlıklı bazı gıdaları ekleyerek bu tembelliğe bir son verebilir ve işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Üretkenliği Arttıran 8 Gıda

Pancar

Pancar genelde şeker üretiminde kullanılması ile aklımızda kalır ancak aslında çok potansiyelli bir sebzedir ve beyne faydaları vardır. Nitrat bakımından yoğun içeriği sayesinde kan akışının hızlanmasına yardımcı olur.
Nitric Oxide adlı dergide yayınlanan pancar suyu diyeti, beynin belli bölgelerinde kan akışının artmasına yardımcı olmuştur ve bu bölgeler dikkat üzerinde etkilidirler.

Somon

Somon balığında bol miktarda omega-3 yağ asitleri bulunur ve bu da onu zihinsel enerji ve odaklanma için ideal hale getirir. Bu sağlıklı yağ asitlerinin sağlığa faydaları çoktur ve inflamasyonların azaltılmasından tutun da daha iyi kalp sağlığına kadar pek çok yararı bulunmaktadır.

Omega-3 yağ asidi alımını arttırmanın hafızayı ve beyin performansını arttırdığını gösteren çalışmalar da mevcut.

Brokoli

Brokoli tüketmek için çok fazla sebebiniz var çünkü hem lifli bir gıda hem de vitaminler ve mineraller bakımından hayli zengin. Brokolinin zihni keskin ve güçlü tuttuğunu biliyor muydunuz?
Brokoli kolin bakımından zengindir ve bu besin bilişsel yetenekler üzerinde etkildir. Kolin alımını arttırarak bilişsel performansınızı, beyin gelişiminizi ve hafıza fonksiyonlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Yeşil Çay


Sabahları bir bardak yeşil çay içmeniz günün geri kalanında üretkenliğinizi arttırabilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre yeşil çay beyin üzerinde hayli etkili bir içecek ve kaygıların azalmasını, hafızanın iyileşmesini ve dikkatin artmasını sağlıyor.
Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yeşil çay ekstraktının kronik yorgunluktan koruduğu ve gün boyunca güç verebildiği belirtiliyor.

Yumurta

Omlet veya haşlanmış olsun da nasıl olursa olsun diyebileceğimiz yumurta, gün boyunca üretkenliği korumak için önemli. Yumurta da kolin bakımından zengin bir gıda ve aynı zamanda proteinler bakımından çok zengin.

ABD’de yapılan araştırmalarda yüksek proteinli bir kahvaltının açlık hormonu düzeylerini azalttığı görülüyor. Yani daha uzun süre tok kalabiliyor ve açlık hissetmeden yapmanız gereken işe odaklanabiliyorsunuz.

Siyah Çikolata

Çikolata sevenler için de iyi haberlerimiz mevcut. Zira siyah çikolata en iyi üretkenlik arttırıcı maddelerden bir tanesi ve bunun temel sebebi içeriğindeki kafein. Kafein sayesinde enerji düzeylerini arttırabiliyor, konsantrasyon ve farkındalığı yükseltiyor.

Çikolata aynı zamanda iyi bir magnezyum kaynağı ve magnezyumun hayvanlar üzerinde öğrenmeyi ve hafızayı arttırdığını gösteren çalışmalar var. Yani arada bir bir iki dilim siyah çikolata yemenizde hiç bir sorun yok.

Badem

Badem en sağlıklı kuruyemişlerden bir tanesi ve bir porsiyonunda günlük E vitamini ihtiyacınızın %37’si bulunuyor ve bu vitamin beynin yaşlanmaya karşı korunması için en temel vitaminler arasında.
Pakistan’da gerçekleştirilen çalışmalarda düzenli olarak badem tüketmenin asetilkolin miktarını arttırdığını ve bunun da öğrenme ve hafıza üzerinde pozitif etkileri olduğu belirtiliyor.

Tatlı Patates

Tatlı patates kompleks karbonhidratlar bakımından çok zengin olduğu gibi yavaşça sindirildiği için doygunluk verir, kan şekerini dengeler ve gün boyunca üretkenliğinizi destekleyecek enerji üretiminize katkıda bulunur.
Özellikle A ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan tatlı patates diğer pek çok önemli besini de içerisinde barındırıyor.

Dikkat Edilecekler

Sağlıklı beslenme ve iş üretkenliği dikkate alındığında, dengeli ve besleyici bir beslenme düzenine güçlü gıdalar eklenmeli. Eğer beslenmenizin çoğu ultra işlenmiş ve çöp gıdalardan oluşuyorsa, buna bir kaç brokoli eklemenizin ciddi bir faydası olmayacaktır.

Yani bu gıdaları proteinler, lifler ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olan bir beslenme düzeni içerisine eklemeniz gerekli.

Buna ek olarak, beslenme düzeni puzzleın sadece bir parçası. Zira üretkenliğinizi etkileyen şeylerden bir tanesinin beslenme olmasına karşın dikkate alınması gereken başka faktörler de var. Öncelikle yeterince uyuduğunuzdan ve yeterince fiziksel aktivite sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca iş için planlamanızı iyi yapmalı, iş sırasında odak noktanızı bozacak şeyleri uzaklaştırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir