Kristallerinizden en iyi şekilde yararlanmak için onları periyodik olarak şarj etmeniz önemlidir ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Uzmanlara göre, deneyebileceğiniz dokuz farklı kristal şarj yöntemi ve ilerledikçe hatırlamanız gereken ipuçlarını bu metinde bulabilirsiniz.

Neden kristallerinizi şarj etmeniz gerekiyor?

Kristaller, maruz kaldıkları enerjiye tutunma eğilimindedirler ki bu her zaman iyi bir şey değildir. Modern mistik Imani Quinn’in açıkladığı üzere; örneğin koruma enerjisi için bir kristal kullanıyorsanız, o taş sizi koruduğu enerjiyi emer.

Bu nedenle kristalinizin biriktirdiği negatif enerjiden gerektiği kadar kurtulmanız önemlidir. Quinn, “Her gece uyuyarak enerjimizin yeniden yüklenmesi gerektiği gibi, kristallerin enerjisinin de yeniden doldurulması gerekiyor” diye ekler.

Kristalinizi şarj etmenin bir kısmı, enerjik arduvazını ya da levhasını temizlemektir – bu nedenle bazı insanlar kristalleri şarj etme edimini “temizlemek” olarak adlandırır. Ardından da kristallerin, genellikle doğadaki yerlerden (ay, toprak, su vb.) gelen topraklama enerjisiyle yeniden doldurulması eş deyişle enerji yüklenmesiyle ilgilidir.

Şarj için en iyi yöntem nasıl seçilir.

Kristal yükleme yöntemlerinde adeta bolluk vardır, o halde belirli bir kristal için hangisini kullanacağınızı nasıl bilebilirsiniz? Quinn’e göre sizin için en iyi seçenek, kendi sezginizi takip etmektir.

“Sezgisel bir ilişki kurmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum çünkü kristallerinizle aranızda bir yakınlık olur” diye ifade eder ve “bu eşsiz ilişkiye sahip olmak için yapmanız gereken şey kendinizi bu konuda güçlendirmektir” diye de ekler.

Hiçbir şarj yöntemi diğerinden daha iyi değildir. Sadece kristalinizi tanıyın ve ona suyun mu yoksa tuzun mu iyi geleceğine dikkat edin, çünkü bazıları ona iyi gelmeyebilir.

9 kristal şarj yöntemi:

1. Dolunay ışına bırakmak.

Dolunay, ay döngüsünde güçlü bir noktadır ve en sevdiğiniz kristalleri temizlemek ve şarj etmek için de harikalar yaratır.

Love and Light School of Crystal Therapy’nin kurucusu ve eğitim direktörü Ashley Leavy, yapmanız gereken tek şey “kristali ay enerjisiyle şarj etmek için onu bir dolunay gecesi boyunca, ayın ışığında yere/toprağa koymaktır” der. Ay ışığı alan bir pencere pervazı bile bunun için yeterli olur!

2. Ay suyuna batırın.

Ay ile ilgili başka bir kristal şarj seçeneği için Quinn, kendi ay suyunuzu yapmanızı önerir. Kristallerinizi bu ay enerjili suyun içine yaklaşık bir saat bırakabilir veya kristalinizin üzerine ay suyu dökebilirsiniz. Ancak bunu, yalnızca ıslanmaya tahammül edebilecek taşlarla yaptığınızdan emin olun.

3. Onları toprağa gömün.

Leavy ayrıca kristallerinizi temizlemeye ve şarj etmeye yardımcı olmak için gömmeyi önerir: “Taşı gömmek istediğiniz yerde küçük bir delik açın, çıkardığınız toprağı bir toprak kaba veya kavanoza koyun” der.

“Kristali saksının veya kavanozun içindeki toprağa gömün. Ardından, kabı deliğe geri indirin ve kalan toprakla üstünü örtün. Kristalinizin yerini, bir bayrak veya başka bir işaretleyici ile belirleyin ve taşı en az bir hafta orada gömülü bırakın.” Bu yöntem taşın, toprak aldığınız o zeminin güçlü özellikleri ile yüklenmesine yardımcı olur.

4. Onlara bir ses banyosu yaptırın.

Ses, değişen frekanslar söz konusu olduğunda güçlü bir araç olabilir ve bu nedenle, Crystals for Healing’in yazarı Karen Frazier’in de en sevdiği yöntemdir: “Onları şarkı söyleyen bir kaseye koymayı ve içinde döndürüp tınlatmayı seviyorum” diye ekler.

5. Üzerlerinde, yaktığınız tütsüleri veya otları gezdirin.

Frazier de Leavy gibi, kristalleri şifalı otlar veya tütsülerle şarj etmenin bir hayranıdır. “Kutsal otları yakarak taşlarınızı temizlemek için, taşlarınızı yaklaşık iki ila üç dakika boyunca duman (adaçayı, vanilya veya pampa otu [sweetgrass], Palo Santo veya sedir gibi) veya tütsü dumanının (sandal ağacı, lavanta veya yasemin gibi) içinden geçirin.” diye açıklar.

6. Tuza batırın.

Quinn, kristallerinizi şarj etmek için tuz da (tercihen deniz tuzu) kullanabileceğinizi söyler. Sadece taşınızı tuzun içine koyun ve bir gece bekletin. Turkuaz, opal ve kalsit gibi daha yumuşak taşlarda ise bu yöntemden kaçınmalısınız çünkü kolay çizilebilirler.

7. Kristalleri şarj etmek için nefesinizi kullanın.

Leavy, nefesin de kristalleri temizlemek için kullanılabileceğini iletir. “Nefesinizi kullanarak bir taşı temizlemek için önce zihninizi tüm dış düşüncelerden temizlemelisiniz” der. “Sonra da, bir elinizde kristali tutun ve diğer elinizi kristalin üzerinde hızlıca sallarken kuvvetli bir şekilde nefes verin.”

8. Kristallerinizi ruh rehberlerinizle birbirine bağlayın.

Quinn’e göre; herhangi bir manevi rehber veya tanrıça/tanrısal varlık ile çalışıyorsanız, kristallerinizi onlara bağlayabilirsiniz. İster dua ister meditasyon yoluyla olsun, rehberlerinizden kristallerinize ve onlara ilişkin niyetinize bağlanmalarını istemek için, kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz.

9. Temizleyici bir görselleştirme.

Ve son olarak, Leavy taşları şarj etmek için bir görselleştirme tekniği kullanmayı önerir: Evrensel, şifalı ışığın tüm eski enerji çözülene kadar kristalinizi doldurduğunu zihninizde hayal edin.

Yönlendirmeyi de şöyle tarif eder: “Işığın, taşı çevreleyene ve ellerinizi doldurana kadar genişlediğini görün. Tüm olumsuzlukların taştan dışarı atılmasına ve çözülmesine niyet alın.” Sezgisel olarak taşın temizlendiğini hissettiğinizde, görselleştirmeyi durdurabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken ipuçları.

Kristalleri şarj etmek karmaşık bir iş olmak zorunda değildir ancak yeni başlıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

* Kristallerinizin tuzu veya suyu tolere edip edemediğini bilin. Su ile uyumlu birkaç yaygın kristal çeşidi; kuvars, ametist, akik, aytaşı ve sitrindir. Emin olmadığınız hâllerde mutlaka farklı bir şarj tekniği seçin.

* Kristalin hangi elementle ilişkili olduğunu bilin. Quinn der ki, “Her bir kristalin özelliklerine bakın ve onların nereden temelini aldığını olduğunu öğrenin”. Örneğin, malakit taşı Dünya ile ilişkilidir, bu nedenle onu toprağa gömerek şarj etmek mantıklıdır.

* Kristaller sizin elinize geçmeden önce birçok elden geçebileceğinden, onları mağazadan eve getirir getirmez temizlemeniz her zaman için iyi bir fikirdir. Ne tür bir enerjiye sahip olabileceklerini asla bilemezsiniz!

SSS (Sıkça Sorulan Sorular):

Kristallerinizi ne sıklıkla şarj etmelisiniz?

Belirli bir zamanda kristallerin neye maruz kaldığına bağlı olduğu hâller değiştiği için, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Quinn’in dediği gibi, pek bir şey yapmadığınız bir günde duş almayabilirsiniz ama spor yapıp terlediyseniz duş almak istersiniz. Aynı şey kristaller için de geçerlidir.

İfade edildiği üzere, yeni bir kristal aldığınızda ise onu kesinlikle iyice temizleyip şarj etmeniz iyi olur. Ve sonrasında da onu ne kadar kullandığınıza, negatif enerjiye maruz kalıp kalmadığına vb. göre ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Sıkça kullanımlarınızdan sonra hızlı bir şekilde şarj etmek de tabii ki uygundur.

Kristallerinizi şarj olduktan sonra nerede saklamalısınız?

Eğer sergilenmiyorlarsa ve onları güvenli bir yerde saklamak istiyorsanız; kristallerinizi küçük, yumuşak bir keseye koyabilirsiniz. Böylece çizilmelerden veya tozlanmadan korunmuş olurlar. Keskin kenarları konusunda ise özellikle dikkatli olun, çünkü devrilirlerse parçaları kırılabilir.

 

Ez Cümle.

Size yeni bir bakış açısı kazandırmaktan yaratıcılığınızı beslemeye değin, her zaman için yardımcı olacak bir kristal vardır. Ancak elimizde kristaller ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla enerjiyle çıkmaza girebilirler. Taşlarınızın duraklayan bir olumsuzluğu üzerlerinde tutmadığından emin olmak adına, onları her gerektiğinde temizleyin. Sonrasında zaten aradaki farkı kolayca hissedebilirsiniz