X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Uzun ömürlülüğü arttırmak için yaşlanan hücreler yok edilebiliyor

Araştırmacılar, yaşlanmış hücrelerin hedef alındığı bir yok etmenin osteoartrit gibi dejeneratif eklem rahatsızlıklarının başlangıcını geciktirebileceğini bulmuştur.

Uluslararası bir profesyonel araştırma ekibi, yaşlanma sürecinde omurga dokusu içinde toplanan yaşlanmış hücrelerin hedef alınarak yok edilmesinin, yaşlanma ile ilgili patolojilerin başlangıcını geciktirmeye katkıda bulunduğunu doğrulayan bir çalışma yürütmek için güçlerini birleştirmiştir. Araştırmaya, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacı Dr. Chaekyu Kim öncülük etmiştir.  Dr. Chaekyu Kim, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Ok Hee Jeon ile birlikte çalışmıştır.  Ayrıca Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Mayo Klinik Tıp Okulu, Groningen Tıp Merkezi Üniversitesi, yaşlanma araştırmaları yürüten Buck Enstitüsü ve Unity Biyoteknoloji Şirketinden de ek katılımcılar araştırmada yer almıştır.  Bulgular geçtiğimiz Nisan ayında “Nature Medicine” dergisinde yayımlanmıştır.

Çalışma Hakkında

Araştırma ekibi, yaşla ilişkili osteoartrit (OA) gibi dejeneratif eklem rahatsızlıklarının hafifletilmesi için yeni bir farmakolojik aday ortaya koymuştur.  Bu, “SnCs” olarak bilinen yaşlanmış hücrelerin seçici olarak tahrip edilmesi yoluyla gerçekleşmektedir. Bu tür hücreler, yaşlanma süreci boyunca vücudun omurga dokularında toplanmaktadır.  Yaşa bağlı patolojilerin meydana geldiği alanlarda bulunurlar.  Bu hücreler yaraların iyileşmesinde ve hasar görmüş vücut bölgelerinin onarılmasında önemli bir rol oynasa da dokularda kanserin başlamasına neden olabilirler.  Örneğin, özellikle dizler ve diğer kıkırdak doku gibi eklemlerde, yaralanmayı takiben SnC’ler bölgeden daima temizlenmez.  Bu, OA gelişiminin devam etmesine yol açmaktadır.

SnC’lerin OA gelişiminde rol oynayabileceği fikrini test etmek amacıyla araştırmacılar genç ve yaşlı farelerin ön çapraz bağlarını insanlarınkine benzer bir yaralanmayı taklit edecek şekilde kesmişlerdir. Araştırmacılar, ön çapraz bağ transeksiyon cerrahisini takiben SnC’leri yok etmek için UBX0101 olarak bilinen deneysel ilaç enjeksiyonları uygulamıştır.

İnsan ve fare hücreleri üzerinde yapılan klinik öncesi çalışmalar SnC’lerin yok edilmesinin, travma sonrası OA gelişiminin yanı sıra bununla ilişkili ağrıyı da önemli ölçüde azalttığını öne sürmektedir.  SnC’lerin yok edilmesi aynı zamanda yeni kıkırdak oluşumu ve eklem onarımı için prokondrojenik bir ortam oluşturur.

Bulgular

Bulgular, yaşlanmış hücrelerin vücudun eklemlerinden seçici olarak uzaklaştırılmasının travma sonrası OA gelişimini azaltabileceğini ortaya koymaktadır.  Bu seçici uzaklaştırma aynı zamanda yeni kıkırdağın büyümesine ve eklemlerin onarımına izin verebilir.  Yaşlı fareler, UBX0101 enjeksiyonlarıyla uygulanan tedaviyi takiben herhangi bir kıkırdak rejenerasyon belirtisi göstermemiştir. Bulgular, artritten muzdarip hastalarda izole edilen kondrositlerin kullanımı ile geçerlilik kazanan insan hastalığıyla alakalıdır. Bulgular, yaşlanma süreci ile ilişkili olan dejeneratif eklem hastalıklarının yanı sıra travmayı da tedavi etmek için SnC’lerin kullanımıyla ilgili oluşturulacak tedaviler hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir