Vajinal fitiller, sert yapıda olan oval şekilli ilaçlardır. Vajinaya yerleştirilen fitiller, vücut sıcaklığı ile birlikte eriyerek vajina içerisinde sıvı hale gelir.

Vajinal fitil, vajinayı etkileyen sorunların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaçların emilimi kolay olduğu için hızlı bir şekilde etki gösterirler.

Vajinal fitillerde ilacı saran jelatin ya da kakao yağı gibi maddeler bulunur. Vücut sıcaklığınız fitilin dış kısmını erittikçe ilaç yavaşça vücudunuza salınmış olur.

Vajinal Fitil Ne İşe Yarar?

Vajinal fitiller, mantar enfeksiyonunun tedavisinde ve vajinal kuruluk durumunda kullanılabilmektedir. Bazen ise doğum kontrolü amacıyla kullanılan maddeler fitil formunda olabilmektedir.

Vajinal fitil, hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak farklı sürelerde etkinlik gösterir. Fitilin içerisinde ne bulunduğu ve boyutu gibi etkenler, ilacın ne kadar sürede çözündüğü üzerinde etkili olacaktır.

Vajinal fitil şu amaçlarla kullanılabilmektedir:

Doğum kontrolü sağlamak

Doğum kontrolü amacıyla kullanılan spermisitler fitil formunda olabilmekte ve gebeliği şu şekilde engellemektedir:

 • Rahim ağzı girişini kapatacak bir köpük oluşturarak spermin geçmesine izin vermez
 • Spermi hareketsiz hale getirir ve öldürür, bu sayede sperm rahme hareket edemez

Fitil formundaki spermisitlerin cinsel birleşmeden en az on dakika önce uygulanması gerekir. Bu sayede ilaç eriyebilir ve spermisit işe yarayabilir.

Mantar enfeksiyonları tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonu oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Bu enfeksiyon, Candida albicans adı verilen organizma nedeniyle meydana gelir. Mantar enfeksiyonunu reçetesiz alabileceğiniz fitillerle tedavi edebilirsiniz.

Antifungal ilaçlar, hem krem hem de fitil formunda olabilmektedir. Bu ilaçların etki güçleri birbirinden farklıdır ve çeşitli markalar altında satın alınabilmektedir.

Kullanacağınız ilacı etkinliğine göre var olan enfeksiyonu temizlemek için genelde 3 ila 7 gün kullanmak gerekir. Vajinal fitil kullanıldığında belirtiler genelde kreme göre daha kısa zamanda ortadan kaybolmaktadır.

Bununla birlikte şiddetli ya da tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu yaşamanız durumunda doktorunuz 14 gün boyunca fitil kullanmanızı isteyebilir.

Mantar enfeksiyonu için vajinal fitil kullanıyorsanız, belirtileriniz ortadan kaybolsa dahi ilacınıza doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca devam etmelisiniz.

Vajinal kuruluk tedavisi

Vajinal kuruluk her dönemde görülebilen bir sorun olsa da bu sorunla en çok menopoza geçiş aşamasında karşılaşılmaktadır. Bazı fitiller ile vajinanın kayganlaşmasını ve pH seviyelerinin sağlıklı olmasını sağlamak mümkündür.

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır?

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır
Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır

Vajinal fitili kullanmak oldukça basittir. Fitil kullanmak için şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • Ellerinizi su ve sabunla yıkayın.
 • Fitili paketinden çıkarın ve varsa aplikatörüne takın.
 • Dizleriniz bükülü olacak şekilde sırt üstü yatın veya dizleriniz bükülü olacak şekilde ayakta durun.
 • Fitili vajina içerisine mümkün olduğu kadar ve rahatsız olmayacağınız kadar itin.
 • İlacın emilmesi için birkaç dakika sırt üstü uzanın.
 • Ellerinizi tekrar sabun ve su ile yıkayın.

Vajinal Fitil Saklama Önerileri

Vajinal fitil kullanmanız gerekiyorsa ve fitili nasıl saklayacağınızı merak ediyorsanız, şu önerilerden faydalanabilirsiniz:

 • Vajinal fitiller erimek üzere tasarlandığı için serin bir yerde saklamanız gerekir. İlacı nerede saklayacağınızdan emin değilseniz, doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz.
 • Vajinal fitil nedeniyle iç çamaşırınız kirlenebileceği için fitil kullanacağınız gün, günlük ped kullanabilirsiniz.
 • Hijyenden emin olmak istiyorsanız, fitili yerleştirirken eldiven kullanabilirsiniz.
 • Fitili yerleştirirken vajina içerisine zarar vermekten kaçınmak için tırnaklarınızı kesmek isteyebilirsiniz.
 • Fitili yerleştirdikten sonra yaklaşık bir saat boyunca egzersizden ve aşırı hareketlerden kaçınmanız iyi olacaktır.
 • Fitili yerleştirmek için vazelin ya da kayganlaştırıcı gibi şeyler kullanmayın. Bunları kullanmanız, fitilin erimesinin engellenmesine neden olabilir.
 • Fitil kullandığınız süre içerisinde tampon kullanmayın. Tamponlar, ilacın bir kısmını emebilir ve fitilin gerekli etkiyi göstermesinin önüne geçebilir.
 • Fitil, adet görürken kullanılabilmektedir. Adet döneminizde fitil kullanmanız gerekiyorsa tampon yerine hijyenik ped kullanın.
 • İlacı, doktorunuzun söylediği ya da prospektüste yazan şekilde kullanın. Belirtileriniz ortadan kaybolsa dahi fitili kullanmaya devam etmeniz gereken süreden önce bırakmayın.
 • Doz kaçırdıysanız, fitili yerleştirmeden önce durun ve bir sonraki doza kadar bekleyin.
 • İlacı, çocuklarının ulaşamayacağı bir yerde saklamayı unutmayın.

Vajinal Fitil ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Vajinal fitil ne zaman kullanılır?

Vajinal fitil, vajinal bölgede belli ilaçlar kullanılması gerektiğinde tercih edilebilir. Bu ilaçlar enfeksiyonu ortadan kaldırmak, hormon kullanımı ve doktorunuzun gerekli gördüğü diğer durumlarda tercih edilebilir. Bazı durumlarda diğer ilaçlar kullanılamadığında doktorunuz vajinal fitil reçete edilebilir.

Vajinal fitil dışarı çıkarsa ne yapmak gerekir?

Fitili vajinaya yeteri kadar itmemeniz durumunda fitil dışarı çıkabilir. Bu nedenle fitilin genelde hastanın kendini rahat hissedeceği yere kadar itilmesi istenir. Fitil yerleştirmeyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, daha fazla bilgi edinmek adına doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Vajinal fitil ne zaman erir?

Vajinal fitilin ne zaman eriyeceğini vücut sıcaklığınız, fitilin yerleştirilmeden önceki sıcaklığı ve fitilin üretildiği malzeme gibi çeşitli faktörler etkileyecektir. Vajinal fitiller genelde 10-15 dakika içerisinde erise de bu süre bazen yarım saate çıkabilmektedir.

Vajinal fitil kullanırken ilişkiye girilir mi?

Vajinal fitil kullanırken ilişkiye girip giremeyeceğiniz, fitilin içerisinde bulunan ilaca göre değişiklik gösterecektir. Bu konuda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak tek kişi doktorunuz olacaktır.

Sonuç Olarak

Vajinal fitiller, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ve vajinal kurulukta kullanılmakta ve etkili olmaktadır. Bunlar çoğu durumda ağızdan alınan ilaçlara göre daha hızlı etki etmektedir.

Vajinal fitilleri kullanması kolaydır ve kişiye çok fazla rahatsızlık vermez. İlk defa fitil kullanıyorsanız, rahat edebileceğinizi pozisyonu deneyerek bulabilirsiniz.