Süpermarketler, vegan ürünler açısından hazinedir ve vegan yolculuğunuza başlamanız için harika yerlerdir. Yakınlarınızda sağlıklı gıda mağazası bulunuyorsa ya da internetten alışveriş yapmayı tercih ederseniz, daha satın alabileceğiniz pek çok seçeneğin olduğunu göreceksiniz.

Temel gıdalara dönüş

Halihazırda satın aldığınız pek çok temel gıda vegandır. Fıstık ezmesi, maya ekstraktları, reçel ve marmelatlar, kuru fasulye, makarna, pirinç, hemen hemen tüm ekmekler, çeşitli et suyu granülleri, sebze bulyonlar, doğranmış domatesler, cips, hindistancevizi sütü, köri ezmesi, kahvaltılık gevrekler, otlar, baharatlar, ketçap, hardal, turşu, zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlar, soya sosu, meyve suyu, çay ve kahve, çeşitli bisküviler, krakerler ve elbette taze, kurutulmuş, konserve ya da dondurulmuş meyve ve sebzeler.

Basit değişiklikler

Şimdilerde neredeyse her şeyin vegan versiyonu bulunuyor. Bunlar sayesinde istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Süpermarketlerde aromalı (çikolata, çilek, buzlu kahve) sütler dahil olmak üzere çeşitli bitki bazlı sütler (yulaf, soya, badem, hindistancevizi, kenevir, pirinç ve daha fazlası) bulabilirsiniz. Ayrıca çeşitli lezzetlerde ve çeşitlerde bitki bazlı yoğurtlar ve peynirler (dilim, tam, rendelenmiş, krem; tüm lezzetlerde) bulabilirsiniz.

Dondurucu kısmında ise hayvansal ürünler içermeyen köfteler, sosisler, soya kıymaları gibi sevdiğiniz yiyecekleri bulabilirsiniz. Ayrıca vegan ürünler için dondurma bölümüne göz atmayı da unutmayın.

Hızlı yemekler

Süpermarketlerde pizza ve körilerden hamburgerlere, böreklere kadar hazır vegan yemek çeşitleri gittikçe artıyor. Bunları vegan olmayan versiyonların yanında ya da mağazanın etsiz ürünler bulunduran kısmında veya dondurucu kısmında bulabilirsiniz.

Ayrıca çok hızlı yemekler için konserve ya da taze çorbalar, hazır noodle’lar ve mikrodalgada ısıtabilen sebze yemekleri bulabilirsiniz.

Hazır yiyecekler

Süpermarketlerde lezzetli sandviçler bulabileceğiniz gibi hamur işleri ve diğer pişmiş hazır yiyecekler de bulabilirsiniz. Pek çok cips ve kraker de vegandır. Ayrıca bunlarla birlikte tüketebileceğiniz sos ve salatalar da olabilir.

Tatlılar

Süpermarketlerde vegan çikolatalar ve dondurmalar bulabilirsiniz. Hatta bazı marketlerde kek ve kruvasan gibi şeyler de bulabilirsiniz. Bu sayede vegan olduğunuz için tatlı şeyler yemekten uzak durmanız gerekmez.