© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Venedik’te gezilecek yerler

Venedik’te gezilecek yerler

Venedik İtalya’nın en güzel ve tarihi öneme sahip olan şehirlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor ve birbirine bağlı tam 117 adacık üzerinde olduğu için bir hayli ilgi çekici bir coğrafi yapıya sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Her ne kadar çok büyük bir nüfusa sahip olmasa da dünyanın her yanından turisti kendisine çekmeyi başarıyor.

Özellikle ortaçağ ve rönesans döneminde ele geçirilemez oluşuyla değerli bir finansal ve askeri merkez haline gelmiş olan Venedik, bu özelliği sayesinde kültürel ve sanatsal bakımdan çok ciddi gelişim göstermiş.

Venedik’te yapılacak ve görülecek çok şey var ancak kısa bir özet isteyenler için şehrin en temel değerlerini bir araya getirdik.

Aziz Mark Bazilikası

Venedik’in en önemli eserlerinden birisi olan bu bazilika, 1092 yılından beri ayakta duruyor ve bölgenin en önemli dini yapılarından bir tanesi. İçerisindeki heykeller, işlemeler, sanat eserleri ve freskler, kesinlikle başka yerde bulunamayacak tipteler. İtalyan Bizans mimarisini gözlemlemek isteyenler için de güzel bir merkez.

Aziz Mark Meydanı

Aziz Mark meydanı büyük kanalın üzerinde San Giorgio Maggiore adasında bulunuyor ve kesinlikle ziyaret edilmesi gerkeen bir nokta. Özellikle şehirde büyük çaplı bir gezintiye başlamak için ilk ziyaret noktanız olabilir çünkü buradan pek çok yere erişim mümkün.

Büyük Kanal

Venedik’te yüzlerce kanal bulunuyor ancak en büyüğü Büyük Kanal. Bu tarihi kanal genel olarak bir nehir gibi ve şehri bir uçtan bir uca geçiyor. Çevresinde 13. yüzyıla kadar dayanan 170’den fazla bina bulunuyor ve kanal şehre yüzyıllardır hizmet ediyor. Kanalın üzerinden sadece 4 köprü geçiyor çünkü ulaşım genelde kayıklar ile yapılıyor.

Ponte di Rialto

Ponte di Rialto, büyük kanalı aşan en ünlü köprülerden bir tanesi ve turistlerin genelde ilgisini çekiyor. Orijinalinde ahşaptan yapılmasına karşın bir kaç yüzyılın ardından 1524 senesinde çökmüş. Bunun ardından taştan bir köprü inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiş. Köprüdeki işlemeler hala duruyorlar ve köprünün detayları ile simetrisi mükemmel.

Gallerie dell’Accademia

Büyük kanalüzerinde bulunan bu müze, 19. yüzyıl öncesinden kalma sanatçıların eserlerinin bulunduğu bir sanat müzesi. 1700’lerden bu yana faaliyetlerine devam eden müze, özellikle sanat severlerin dikkatini çekecektir.

Venice Lido

Eğer şehirde rahatlayacak bir nokta ve turistlerden uzak bir yer arıyorsanız, Lido’ya gitmeniz gerekli. Bu ada Venedik ve Adriyatik Denizi arasında bir bariyer yaratıyor ve çok güzel bir sahili mevcut. Ortalama 20.000 sakini olan adada yerleşim yerleri, dükkanlar, restoranlar ve oteller de bulunuyorlar. Venedik’in kalabalık sokaklarından kaçmak için çok güzel bir nokta.

Doges Palace

Şehrin en güzel mimari eserlerinden birisi olan bu yapı, duvarlarındaki beyaz taşlar ve elmas desenli işlemeler ile kesinlikle dikkat çekici. Ayrıca içerisinin de dışarısı kadar özenli olduğunu belirtmek gerekli.

Gözlem Köprüsü

Gözlem Köprüsü Venedik’in en çok görüntülenen eserlerinden birisi ve gözlem köprüsü olarak adlandırılmasının sebebi, geçmiş senelerde suçluların Venedik’e son bir bakış atabilmeleri için bu köprünün üzerinden geçirilmiş olmaları.

Büyük Kanal’da Vapur Gezintisi

Veporetto olarak adlandırılan küçük vapurlar, şehrin temel ulaşımı olarak kullanılıyorlar ve şehri gezmek isteyenler için ideal birer seçenekler.

San Marco Campanile

Venedik’in en yüksek binası olan San Marco kulesi, 98.6 metrelik yüksekliğe sahip ve orijinali 1902 senesinde çöktükten sonra tekrar inşa edilmiş. 9. yüzyıldan bu yana varlığını sürdürüyor. Yıllar içerisinde yangınlar, depremler ve yıldırımlardan hasar görmesinden dolayı çöktüğü söyleniyor.

San Giorgio Maggiore

Burası ana şehre kanallar ile bağlı olmayan ayrı bir adacık. Vapur ve su taksisi kullanarak erişilebiliyor. Adada çok güzel bir manastır, kilise ve meydan bulunuyor.

Murano

Murano Venedik’teki adacık topluluklarından bir diğeri ve o da kanallar ve köprüler ile bağlı durumda. Genel olarak Venedik kadar kalabalık olmuyor ve burada da görecek çok şey var. Ayrıca bölge cam işçiliği ile ünlü ve çalışan atölyeleri görmek mümkün.

Chiesa di Santa Maria Assunta

Veledik’in Cannaregio bölgesinde bulunan bu kilise, pek çok dini figüre sahip ve oldukça ihtişamlı görünüyor. 1729 senesinde inşa edilen kilise, şehrin yeni kiliselerinden bir tanesi ve ünlü sanatçıların eserlerine sahip.

Basilica Di Santa Maria della Salute

Venedik’in en bilinen ikinci kilisesi olan bu kilise, çevresinden oldukça ayrık bir görünüme sahip. Barok tasarıma sahip olan kilise, 1687 yılında tamamlanmış ve katolik kilisesi olarak tasarlanmış.

Torcello Adası

Eğer dinlenecek bir yer arıyorsanız Torcello adası Venedik’in en iyi yerlerinden birisi. Şehrin uzak doğusunda bulunan bu ada, feribot ile 45 dakika sürüyor. Adanın sokaklarında yürümek, kanalına göz atmak ve kiliseleri gezmek size iyi gelecektir.
Her bir adanın tarihini gösteren bir müze de bu bölgede bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir