© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Vikingler dizisi hakkında ilginç bilgiler

Vikingler dizisi hakkında ilginç bilgiler

Vikingler, Michael Hirst tarafından History kanalı için çekilmiş bir televizyon dizisidir. İrlanda’da çekilen dizinin televizyonda ilk yayınlanışı ise 3 Mart 2013’te Kanada’da gerçekleşti. En son beşinci sezonu yayınlanan dizinin altıncı sezonunun da geleceği dizinin yapımcıları tarafından onaylandı. Altıncı ve son olacak sezonun kesin geliş tarihi belli olmasa da bu yıl içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Vikingler dizisi Viking Ragnar Lothbrok’un efsanelerinden yola çıkarak hazırlandı. Ragnar efsanevi bir İskandinav kahramanı olup İngiltere’ye ve Fransa’ya baskınlar düzenlemiştir. Dizide Ragnar’ın başlangıçta bir çiftçi hayatı anlatılırken sonrasında İngiltere’ye başarılı akınlar düzenleyen bir İskandinav kral olması anlatılmıştır. Ragnar’ın bu baskınları gerçekleştirirken ailesi ve sevdiği savaşçılar da yanında yer almıştır. Dizi ilerledikçe Ragnar’ın oğulları ve onların İngiltere, İskandinavya ve Akdeniz’deki maceraları konu alınmıştır.

Konusu ve karakterleriyle pek çok kişiyi kendine çeken Vikingler’in oyuncuları da çoğu izleyicinin ilgisini çekiyor. Özellikle Ragnar ve Lagertha, izleyicilerin çok sevdiği karakterlerin başında geliyor. Onların yanı sıra her dizideki her karakterin kendine özgü bir hikayesi olup karakterleri başarılı kılan oyuncular da rollerinin hakkını veriyor. Gelin birlikte dizinin oyuncuları hakkındaki gerçeklere göz atalım. Ancak uyarmakta fayda var ki diziyi izlemediyseniz bu yazıda diziye dair spoiler içerecek ifadeler de yer aldığından diziyi izledikten sonra okumanız daha iyi olabilir.

  • Floki rolünde Gustaf Skarsgård oynuyor.

Floki karakterini oynayan aktörün Gustaf Skarsgård olduğunu ilk bakışta anlayamamış olabilirsiniz. Gustaf, özellikle True Blood dizisiyle yıldızı parlayan ve dizide Eric Northman karakterini canlandıran Alexander Skarsgård’ın kardeşidir. Alexander aynı zamanda Lady Gaga’nın Paparazzi klibinde de yer almıştı.

Alexander ve Gustaf, kendisi de aynı zamanda aktör olan Stellan Skarsgård’ın oğullarıdır. Stellan’ı özellikle son rol aldığı Çernobil dizisindeki karakteriyle tanıyor olabilirsiniz. Ayrıca Gustaf ve Alexander’ın kardeşleri Bill de oyuncu ve kaliteli yapımlarda yer alıyor. Gustaf ayrıca ilk bakışta tam tersini düşündürse de Alexander’dan tam 4 yaş küçük.

  • Lagertha gerçekte bir dövüş sanatları ustası

Lagertha karakterine hangimiz hayran değiliz ki? Karakteri canlandıran Katheryn Winnick de rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Katheryn normalde Taekwondo eğitmenliği yapıyormuş. Hatta taekwondoda üçüncü dereceden siyah kuşak, karatede ise ikinci dereceden siyah kuşak sahibi.

Kanadalı güzel oyuncu, Hollywood’da aktörlere dövüş sanatları dersleri verirken oyunculukta şansını denemeye karar vermiş. Görünen o ki Katheryn savunma sanatlarında olduğu kadar oyunculukta da doğuştan yetenekli. Vikinglerden önce pek çok yapımda yer almasına rağmen esas göz önüne çıkması ise Vikingler dizisiyle oldu.

  • 2014’te en vahşi televizyon dizisi bölümü ünvanını aldı

2014 yılında en vahşi televizyon dizisi bölümünün Game of Thrones’dan çıkması beklenirken Vikingler’in ikinci sezonunda yer alan bir bölüm bu ünvanı aldı. Viking geleneklerine sadık kalınarak çekilen dizide gerçekler mümkün olduğunca aslına yakın olarak yansıtıldı.

Dizide, Ragnar’ın ailesini tehdit eden Jarl Borg görülebilecek en vahşi ve acı verici yöntemlerden biriyle öldürüldü. Bu da tahmin edebileceğiniz ikinci sezonun son bölümü olan Kan Kartalı bölümünde yer alıyor. Son derece vahşi bir öldürme yöntemi olan Kan Kartalı’nda kurban yavaşça acı çektirerek öldürülüyor. Kurbanın bu yöntemler sırasında bağırmazsa Valhalla’ya gideceğine, ancak bağırırsa oraya asla gidemeyeceğine inanılıyor.

  • Ragnar, kariyerine iç çamaşırı mankeni olarak başladı

Ragnar Lothbrok’u canlandıran Travis Fimmel, aslında önceden iç çamaşırı mankeniydi. Hatta 90’larda Calvin Klein için modellik yapıyordu. Sonradan oyunculuk kariyeri başlayan Travis, Vikingler dizisinde dört sezon boyunca yer aldı. Normalde ünlü olmaktan pek hoşlanmadığını düşündüren açıklamalar yapan Travis, bir projede yer almadığı zamanlar Avustralya’ya dönüp arkadaşları ve ailesiyle zaman geçiriyor. Avustralya’da aynı zamanda bir kriket takımı olan Travis, kıyafetlere harcanan paranın boşa olduğunu da söyleyerek pek çok ünlünün aksine sade bir yaşam tarzı sergiliyor.

  • Ekibin şakacısı Travis Fimmel

Vikingler dizisinin genel olarak ciddi bir atmosferi olsa da bütün ekip şakacı tiplerden oluşuyor. Bu şakacı tiplerin başında ise Travis Fimmel geliyor. Ekip arkadaşlarına sıkça şaka yapan Travis, sıra kendisine gelince şakalara pek kolay kanmıyor gibi görünüyor. Bir keresinde Gustaf’ın arabasına canlı bir tavuk koyan Travis yüzünden Gustaf’ın arabasının her yeri dışkı dolmuş. Bjorn karakterini oynayan Alexander Ludwig de ekip arkadaşlarına sıkça takılıyormuş. Onların yanaklarını çeken ve kameralar kayıttayken komik yüz ifadeleri yapan Alexander iş arkadaşlarını eğlendirirken Athelstan karakterini oynayan George Blagden’in de setteki en komik kişilerden olduğu söyleniyor.

  • Dizide görünen dövmelerin hepsinin bir anlamı var

Vikingler dizisinde karakterlerin vücutlarında gördüğümüz dövmelerin hepsinin bir anlamı var. Dizinin makyaj sorumlusu Tom McInerney, Vikinglerin yaşamış oldukları zamanı araştırarak onlar için anlamlı olan figürlerin dövmelerini hazırlıyor. Örneğin Rollo’nun vücudunda yer alan kurt dövmesi, İskandinavya mitolojisindeki elementleri kontrol eden bir yaratıktan ilham alınarak çizilmiş. Ragnar’ın kafasında yer alan Kuzgun dövmesi ise Odin’i sembolize ediyor.

  • Dizideki her şey tarihe uygun olarak anlatılmıyor

Dizinin tarihsel gerçekleri tam olarak yansıtmadığı bir gerçek. Elbette ki durumun böyle olması gerekiyor, çünkü anlatılan hikaye bundan yaklaşık 900 yıl öncesine dayanıyor. Olayların yanında dizinin kimi izleyicileri kıyafetler, dövmeler ve eyeliner konusunda da gerçeği yansıtmadığını söylese de aslında bunlar genelde gerçeği yansıtıyor. Diziyle ilgili en tartışmalı olan nokta ise Ragnar Lothbrok karakterinin yaşayıp yaşamadığının kesin olmaması. Kimi tarihçiler onun mitolojik bir karakter olduğunu söylerken kimisi gerçek olduğunu söylüyor. Rollo’nun ise Ragnar’ın kardeşi olmadığını söylüyorlar. Söylenenlere göre Rollo, Ragnar’ın yaşadığı söylenilen tarihten yaklaşık 100 yıl sonrasında yaşamış. Tabi ki bu ayrı zamanlarda geçen iki kişinin bir araya getirilmesindeki sebeplerden biri hikayeyi daha ilgi çekici kılmak.

  • Alexander Ludwig, Bjorn rolünü dış görünüşüyle kapmış

Bjorn karakterini canlandıran Alexander Ludwig’in bir röportajında ifade ettiğine göre karakteri alabilmesinin tek sebebi dış görünüşü olmuş. Alexander’ı The Hunger Games’te canlandırdığı karakterde gören ekipten biri, onu Bjorn’un küçüklüğünü oynayan oyuncuya ve Travis ile Kathryn’e benzerliğinden ötürü rol için uygun görmüş. Diziyi rolü almadan önce izlemeyen Alexander, daha önce bir TV dizisinde yer almayı da düşünmemiş. Ancak diziyi izleyen arkadaşları bu fırsatı kaçırmamasını söylediği için Alexander rol için seçmelere katılmış.

  • Siggy’nin diziden ayrılması planlarda yokmuş

Siggy karakterini canlandıran Jessalyn Gilsig, dizideki en tartışmalı karakterlerden biri. Earl Haraldson’ın karısı olmaktan hizmetçisi olmaya kadar değişen rollerde yer alan Siggy, dizide en son Ragnar’ın iki küçük çocuğunu kurtarmak için donmuş göle girip donarak öldü. Ancak Siggy karakterinin bu şekilde ölmesi planlarda yokmuş. Jessalyn diziden ayrılmak istediği için bu şekilde bir son yazılmış. Ailevi sebeplerden ötürü diziyi bırakmak zorunda kalan Jessalyn, İrlanda’da daha fazla yaşayamacağı için Siggy karakterini bırakmak istediğini söylemiş ve Siggy yerine başka bir oyuncu seçmek yerine karakteri öldürmeyi tercih etmişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir