© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Vücudu temizleyen en başarılı 10 besin

Vücudu temizleyen en başarılı 10 besin

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve beslenme zincirinde bulunan tüm besleyici sağlıklı gıdalar vücudumuza en iyi verimi sağlamak için çalışır özellikle de sindirim sistemi için bu tip bir çalışma çok önemlidir. 

Organlarımız, serbest radikallerle savaşmak için günün her saatinde çalışıyor ve hücrelerimiz vücudumuzu zinde tutmak için kendilerini gençleştiriyor. Bitki kökenli süper kahramanlar arasında biraz daha fazla temizleme gücü olan bir kaç tane önemli besin var. Vücudunuzun doğal temizliğini desteklemek için beslenmenize dahil etmeniz gereken 10 özel gıdayı sizler için hazırladık.

1- Pancar

Pancar vücudun detoksifikasyon sürecini destekleyen yüksek antioksidan içeren kök sebzedir. Bunların arasında betain adı verilen, karaciğerin toksinleri yok etmesine yardımcı olan bir besin maddesi vardır. Pancar hem pişmiş hem de çiğ yenebilen, yeşil yaprakları bile tek başına faydalı olan bir besin.  Şaşırtıcı derecede rengarenk ve lezzetli olan bu besin, derin bir temizlik için öğünlere eklenmeli. 

2- Karahindiba

Karahindiba, detoksifikasyon için gerekli olan fito besinlerle dolu güçlü bir kaynaktır. Karahindiba yüzlerce yıldır karaciğeri yavaşça uyarmak ve sağlıklı böbrek fonksiyonlarını desteklemek için kullanılmaktadır. Böbreklerimiz vücudumuzdaki atıkları filtrelemeye yardım eder ve bu küçük ot sayesinde bu sistem daha da verimli çalışır. Karahindiba kökü çayı veya kapsülü olarak tüketilebilir. Ya da karahindiba yeşilliklerini biraz sarımsak ve deniz tuzu ile sote ederek yiyebilirsiniz.

3- Su

Evet yine su! Yazmaktan hiç vazgeçmeyeceğim ama su gerçekten vücudu temizleyen hayati içecek. Günde 2 litre en az tüketilmesi gereken su, yaz sıcaklarında daha da artmalıdır. Bu şekilde böbrekler çok daha verimli süzecek, sindirim ve boşaltım sistemi de sağlıklı şekilde çalışacaktır. 

4- Probiyotikler 

Hem takviye, hem de gıda biçimindeki probiyotikler, sağlıklı bir sindirim ekosistemi sağlamak için bağırsak florasının dengelenmesine yardımcı olan güçlü ve faydalı bakterileri içerir. Takviye halinden önce lahana turşusu, kimchi ve kombucha gibi fermente gıdaları probiyotik süper güçler içermesi nedeniyle tüketmelisiniz. Günlük iyi bir bağırsak sağlığı için bu gıdalarla denemeler yapın.

5- Enginar

Yenilebilir bir çiçek tomurcuğu olan enginar, vücudunuzun detoksifikasyon sürecine yardımcı olan sinarin, karaciğer ve safra kesesini uyaran bir bileşiktir. Aynı zamanda probiyotiktir ve sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Enginarların kalorisi de doğal olarak düşük ve lif bakımından zengin.

6- Limon ve Greyfurt

Bir greyfurt yemek veya sabah bir fincan ılık limon suyunu içmek daha dengeli pH oluşturur. Çoğu kişi, limon ve greyfurtların asidik olduğunu düşünür, aslında inanılmaz alkalileştiricilerdir ve alkali gıdaların karaciğerin detoksifikasyonu için inanılmaz bir etkisi vardır. Pancar, limon ve greyfurtlar gibi pektin kaynağı da içerir. 

7- Buğday çimi

Buğday çimi suyu, limon suyu gibi vücudunuzun alkali düzeyini yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Alkali nitelikleri kandaki asiditeyi azaltmaya yardımcı olur ve güçlü bir detoksifikatör ve karaciğer koruyucusu haline gelir. Ayrıca vitamin C ve A, kalsiyum ve demir yüklüdür.

8- Sarımsak

Sarımsak iki önemli fonksiyonu olan bir detoksifikasyon süper besinidir. Birincisi, doğal detoksifikasyon işlemi için kritik olan vücudunuzun karaciğer enzimlerini desteklemektir. Ve ikincisi, etkili bir antimikrobik ve antifungal özelliklerle spektrumu sağlamaktır. Herhangi bir yemeğe doğal lezzet katmanın yanı sıra, prebiyotiktir ve probiyotikleri besler ve bağırsak temizleme işlerini yapmalarına izin verir.

9- Chia tohumu

Chia tohumları lif ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile dolu güçlü bir besindir. Islatıldıklarında jel kıvamı ile puding benzeri hale geçerler. Sindirildiğinde, bu lif dolgulu gıdalar, boşaltım sistemi yolunda toksinleri toplayarak temizler. Chia tohumları çok yönlüdür ve içeceklere, salatalara ve hatta pişmiş ürünler üzerine serpilerek tüketilebilir. 

10- Yeşil Yapraklar

Bu parlak, yeşil, lifi yoğun bitkiler bağırsak temizliği için harikadır. Vücudumuzu düzenli olarak maruz bırakılan toksinlerden koruyabilen vitaminler, mineraller ve antioksidanları içerir. Bu yüzden her öğün tüketmeye özen gösterin. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir