Antosiyanin pigment ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan yaban mersini, tatlı, sulu ve morumsu bir renge sahip olan bir meyvedir. A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerini bolca içinde barındıran yaban mersini; bakır, krom, manganez, magnezyum, çinko gibi mineraller bakımından da çok zengindir. Bu bakımdan sindirim, sinir, bağışıklık gibi metabolizmamızın hayati sistemlerini korur ve destekler. Hastalıklara karşı vücudumuzun direncini artırır ve enfeksiyon, iltihap oluşumunu önler. Dolayısıyla düzenli olarak yaban mersini tüketimi bizi; ülser, şeker hastalığı, kanser türleri, karaciğer ve böbrek hastalıklarından, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlardan korur.

Yaban mersini, kan şekerini dengede tutar!

İnsülin üretiminin yetersizliğinden kaynaklı olarak, kandaki şekerin vücut tarafından enerjiye dönüştürülememesi kan şekerini yükseltmekte ve şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Ancak doğru beslenerek ve gerekli tedavi uygulanarak normal düzeylere indirilebilen yüksek kan şekeri, ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor. İşte bu bakımdan iyi bir lif kaynağı olan yaban mersininin düzenli olarak tüketilmesi durumunda kan şekerinin dengede tutulabildiği, düşebildiği biliniyor.

Yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirir!

Çok çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin olan yaban mersini, vücutta oluşan serbest radikalleri yok etmeye, onların etkisini azaltmaya yardımcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren yaban mersini; mevsimsel hastalıkları, enfeksiyonel rahatsızlıkları önler. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için vücudu pek çok kanser türüne, kanserli hücre oluşumuna karşı da korur, bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar.

Yaban mersini, idrar yollarının temizlenmesinde yardımcıdır!

İdrar yolu enfeksiyonları başta kadınlar olmak üzere çocuklarda ve erkeklerde sıklıkla yaşanıyor. Bu enfeksiyon; idrar yoluna yapışan ve dolayısıyla idrarla birlikte vücuttan atılamayan bir bakteriden kaynaklanıyor. İşte doğal bir antibiyotik görevi gören yaban mersininin düzenli olarak tüketimi durumunda bu bakteri idrar yollarından atılabilmektedir. Bu sayede hem idrar yolları temizlenir hem de enfeksiyondan kaynaklı yanmalar, acı hissi de yaşanmaz.

Yaban mersini, göz sağlığını korur!

Yaban mersininin içeriğinde bulunan antosiyanin ve lutein; ilerleyen yaşla, gözlerin fazlaca yorulmasıyla ortaya çıkan miyop, göz kuruluğu, katarak gibi göz sorunlarını önleyici özelliktedir. Bu bakımdan çeşitli sebeplerle gerçekleşen görme kaybı, göz yorgunluğu gibi sorunları önlemek adına düzenli olarak yaban mersini tüketimi öneriliyor.

Yaban mersini, beyin fonksiyonlarını destekler!

A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerini, bakır, selenyum, krom, magnezyum, manganez, çinko gibi minerallerini, antosiyaninler, bolca içeren yaban mersininin, beyni, beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği bilimsel bir gerçektir. Yaban mersini beyin hücrelerini korur, onarır, yenilenmesine yardımcı olur. Bu bağlamda sinir sisteminin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesinde yaban mersininin faydası tartışılamaz. Genç, yaşlı herkesin dikkatini toplayabilmesi, algılama gücünü artırabilmesi, hafızasının güçlenmesi için yaban mersininin mucizevi etkisinden faydalanması gerekiyor. Özellikle son yıllarda çocuklarda sıkça yaşanan dikkat eksiklikleri ve ileri yaşlarda sıklıkla görülen Alzheimer hastalığı için düzenli olarak yaban mersini tüketimi öneriliyor.

Yaban mersini, kalbi korur!

Antioksidanlar ve lifler bakımından zengin olan yaban mersini kalp ve damar hastalıklarına yol açan pek çok etkeni ortadan kaldırır. Yaban mersini vücuttaki eNOS enzimi seviyesini yükselterek kalbi korur ve kötü kolesterolün yükselmesini engelleyerek kalbin ve damarların fazladan yorulmasını yıpranmasını engeller. Bununla birlikte kandaki yağ oranının da dengelenmesine yardımcı olan yaban mersini, damarların tıkanmasını önler. Ayrıca içeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde kan basıncı dengelenir ve kalp fonksiyonları istenen düzeyde çalışır. Kalp krizi riski de azalır.

Yaban mersini, sindirim sistemini daha etkin çalıştırır!

Zengin lif, bakır, sodyum ve fruktoz içeriğiyle yaban mersini, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler, kabızlık, hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer. Kabızlık durumunda ilaç kullanmak yerine 3-5 tane yaban mersini yemek ve ardından 1-2 bardak su içmek önerilir.

Yaban mersini, kanser karşıtıdır!

Sindirim sistemini destekleyen yaban mersini; mide, bağırsak ve kolon kanseri riskini en aza indirmeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve ellagic asit gibi maddeler sayesinde tüm vücutta hücre onarımını ve yenilenmesini hızlandırdığından kanserli hücre oluşumunun da önüne geçer.

Yaban mersini, sinir sistemini yatıştırır!

Günlük rutin yaşam içinde pek çok olumsuz faktör, sinir sistemimizi yıpratmakta, strese, depresyona yol açmaktadır. Ancak vitamin, mineral ve diğer faydalı bileşenleri sayesinde yaban mersini, kişinin enerjisini yükseltir, yaşamdan aldığı tadı artırır, stres ve depresyona girme eşiğini yükseltmiş olur. Bu bakımdan yaban mersini tüketiminin vücutta doğal bir antioksidan görevi gördüğünü söylemek mümkün.

Yaban mersini, yaşlanma karşıtıdır!

İlerleyen yaş, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları ne yazık ki, yaşlanmaya yol açmakta, bunun fiziksel görüntümüzdeki yansıması hiç de hoş olmamaktadır. İşte yaban mersininin bizi yaşlandıran, hücrelerimize hasar veren serbest radikallerle savaştığı, onları yok ettiği düşünüldüğünde yaşlanma karşıtı bir besin olduğunu söylemek mümkündür. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, başta C vitamini olmak üzere diğer vitaminler; vücudumuzda hücre yenilenmesinin hızlanmasına, yaşlılık lekelerinin, kırışıklıklarının, katarak, osteoporoz, demans gibi hastalıkların, saç dökülmesi sorunlarının önüne geçmeye yardımcıdır. Özellikle zihinsel fonksiyonları desteklediği için beynimizin, düşünce yapımızın, hafızamızın yaşlanmasına izin vermez ve bizi çağımızın yaşlılık hastalığı olan Alzheimer’dan korur.

Yaban mersini, kemikleri güçlendirir!

K vitamini, kemik sağlığımız açısından en önemli vitaminlerin başında gelir. İşte yaban mersini de K vitamini açısından zengin olduğundan düzenli olarak tüketilmesi durumunda kemikleri güçlendirir, korur. Özellikle de kemik erimesi riskinin yüksek olduğu kadınlar ve ileri yaştaki erkeklerin beslenmelerinde yaban mersinini eksik etmemeleri gerekiyor.

Yaban mersini, cildi canlandırır, güzelleştirir!

Yaban mersini vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğu için tüm vücut sağlığında olduğu gibi cilt sağlığında da çok önemli bir yere sahiptir. Bu bakımdan tüm dünyadaki cilt bakımı ve yaşlanma karşıtı ürünlerin pek çoğunun içeriğinde yaban mersini bulunur. Zira cildin hormon ve renk dengesini korur. Bu sayede ciltte sivilce, akne ve renk değişimleri, dengesizlikleri oluşumu önlenir.

Yaban mersini, kilo vermeyi kolaylaştırır!

Yaban mersini içeriği lifler bakımından zengin olduğu için hem sindirim sistemini iyi çalıştırarak hem de kişiyi daha uzun süre tok tutarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca glisemik indeksi, karbonhidrat oranı ve kalorisi de düşük olduğu için diyet yapanlar gönül rahatlığıyla yaban mersini tüketebilirler.

Yaban mersini, böbrek sağlığını destekler!

Böbrek yetmezliği, yaşam kalitesini ve ömür süresini düşüren çok ciddi ve hayati bir hastalıktır. Ancak yaban mersininin zengin antioksidan, vitamin ve mineral içeriğinin böbrekleri koruduğu güçlendirdiği ve dolayısıyla böbrek yetmezliğini önlemekte faydalı olduğu biliniyor.

Yaban mersini tüketecek olanlara öneriler

  • Her hangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanan kişiler yaban mersini tüketiminden önce doktorlarına danışmalılar.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananların yaban mersinini günde ne kadar tüketebileceklerine doktorları karar vermelidir.
  • Diyabet hastaları yaban mersini tüketmeden önce doktora danışmalı, tüketirken de sık aralıklarla kan şekeri seviyelerini ölçmeliler.
  • Günde 8-10 taneden daha fazla yaban mersini tüketiminin vücutta toksiteye sebep olabileceği biliniyor.