X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yağ yakmanın 8 sırrı

Yağ yakmanın 8 sırrı

İncelmek, kaslanmak ve yağları azaltmak söz konusu olduğunda sadece bir kaç ipucu, iyi ve sıradışı sonuçların alınması için yeterli olabiliyor. Yemekten kısmak ve günde üç defa ağır kardiyo egzersizleri yapmak yerine, akıllıca, uzun vadeli ve sürdürülebilir değişimlere göz atmak lazım.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, fitness koçu Kyla Ford’un kafaların size dönmesini sağlayacak bazı önemli sırlarını paylaşalım. Bu öneriler sayesinde sonuçlara çok hızlı ulaşacaksınız.

1- Su İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Susuzluk fiziksel ve zihinsel olarak yorgun düşmenize sebep olur. Su sadece sindirim ve besin emilimi içn değil, yağ yakmak için de temeldir. İncelmek gerektiğinde daha fazla su her zaman daha iyidir.

Günde en az 4 litre su için. Su bedeninizi temizler, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve susuzluk kaynaklı performans düşüşlerinden kaçınmanızı sağlar.

Gün içerisinde sudan yudumlar almak mümkün olsa da, özellikle yemeklerden önce, yemekler sırasında ve yemekten sonra içebildiğiniz kadar su içmek önemli. Yemek sırasında mutfağa yakın olacağınız için bir kaç bardağı doldurmak pek vaktinizi almayacak.

Her yediğinizde, bir bardak da su içmek bunun kısa sürede alışkanlık haline gelmesine yardımcı olur. Her ne kadar metabolik hızı pek arttırmasa da, iştahınızın bastırılmasını sağlar.

2- Çalışmaların Arasını Çok Uzatmayın

Eğer incelmek hedefinizse, her çalışmanıza yoğunluk katmanız gerekiyor. 8-12 set hipertropi setlerinizin ardından dropset, negatif gibi bitirme tekniklerini uygulayın.

Yoğunluklu çalıştığınız zaman bedeninizin daha fazla enerjiye ihtiyacı olur ve daha fazla kalori yakar. Bir kaç ağır tekrar bastıktan sonra yorulmuş hissedebilirsiniz ancak yine de setler arasındaki dinlenmeyi minimum sürede tutun ve çeneye kapılmayın.

Egzersizler arası dinlenme periyotlarının çok uzun olmadığından emin olun ve salondaki diğer insanlar tarafından dikkatiniz dağıtılmasın. Yoğun bir çalışma süreci gün sonunda 7/24 yağ yakımına devam etmenizi sağlar.

Kaldırdığınız ağırlık bir miktar düşebilir ancak yine de daha kısa dinlenme periyotlarını sürdürün. Her halükarda kas gelişimini destekleyecek göreceli olarak ağır ağırlıklar kaldıracaksınız.

3- Kardiyo Konusunda Akıllıca Davranın

Yağ yakımı söz konusu olduğunda akla hemen kardiyo gelir. Ancak optimum sonuçları görmek istiyorsanız sizin için doğru egzersizi yaptığınızdan emin olun.

HIIT egzersizleri uzun süreli kardiyolardan daha etkili olabilir çünkü metabolizmayı harekete geçirir ve çalışma bittikten sonra da yağ yakımını sürdürmesine sebep olur.

Yüksek yoğunluklu kardiyo genelde 20 dakikadan uzun sürmez ve en kısa zamanda en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur.

Ayrıca koşmaya daha az zaman harcamak bedeninizin yakıt için kaslarınıza erişme ihtimalini azaltarak elde ettiğiniz sonuçların korunmasını sağlar.

Fakat klasik kardiyoyu da bir kenara bırakmayın. Eğer zamanınız varsa bir kaç günde bir eğimli koşu bandında vakit harcamaktan bir şey olmaz.

Hangi kardiyo tipinde karar kılarsanız kılın, doğru ekipman kullanımını unutmayın. Çünkü bisiklet, koşu bandı ve eliptiklerin hepsi bir değil.

4- Önce Tam Gıdaları Tüketin

Eğer insanların size söyledikleri beslenme önerilerinden sıkıldıysanız, derin bir nefes alın ve şu kelimeleri tekrar edin: tam gıdalar. Gıdaları onların doğal durumlarında tüketmek (besin etiketli paketli hallerini değil), işlenmiş gıdalardan anında kurtulmanızı sağlar ve sizi sağlıklı olana yöneltir.

İşlenmiş gıdalar kan glukoz düzeylerinin bir anda artmasına sebep olurlar ve yağ alımı riskini arttırırlar. Tam gıdalar ise sadece tek bir bileşene sahiptirler. Bu gıdaları tüketerek daha fazla lif alabilir ve böylece daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Suyla birleşince daha iyi olur.

Yeşil sebzeler, yapraklı sebzeler, baklagiller, yulaf ve esmer pirinç çeşitleri sizi bekliyor.

5- Protein Alımını Arttırın

Kısa sürede incelmek için protein en ideali. Yediğiniz her yemeye protein eklemeniz lazım.
Protein diyetiniz sırasında kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur ve uzun vadede daha tok hissetmenizi sağlar, ayrıca termik etkisi nedeniyle fazladan kalori yakmanızı sağlar. Bu nedenle diyet yapanlar için protein en ideal gıdalardan birisi.

110 gram tavuk etinde 28 gram protein bulunuyor. Her öğünde 1-2 porsiyon protein alarak her gün beden ağırlığınız başına 2 gram protein alabilirsiniz.

6- Sağlıklı Yağlar Tüketin

Yağlar sizi daha yağlı yapmazlar. Pek çok insan yağ tükettiğinde bunun vücut yağına dönüştürüldüğünü sanar ancak işin aslı böyle değil.

Yağın kendisi kaslı hale gelmenizin önünde engel değil (tabii ki yağ ve karbonhidratların aşırıya kaçması, yani fazla kalori, bambaşka bir konu). Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri temel yağ asitleri arasında bulunuyorlar ve vücut bunları üretemediği için yeterince alındıklarından emin olmak gerekiyor.

Omega-3 yağ asitlerinin sağlığa çok faydası var. Onu pek çok gıdada bulmak mümkün olsa da kaliteli balık yağı takviyeleri bu konuda iyi kaynaklar oluyorlar.

Sağlıklı yağlar söz konusu olduğunda balık, keten tohumu, chia tohumu, kabak ve ayçiçeği çekirdekleri, yeşil yapraklı sebzeler gibi ürünler de size destek sağlayacaklar.

7- İyi Uyuyun

Yağ yakma ve genel fitness salondan çıkınca bitmez. Sonuçları maksimize edebilmek için her gece 8 saat uyumak gerekir.

Uyku yağ yakımı ve kilo vermek için önemli. Eğer yeterince uyumaz ve dinlenmezseniz, toparlanamazsınız. Yeterince uyumadığınız zaman beden stres moduna girer ve bu da artan kortizol düzeyleri ile diğer hormonal dengesizliklere sebep olur.

Uyku eksikliği aynı zamanda açlığı ve yeme isteğini de arttırarak kilo almanıza sebep olabilir.
İyi uyumak için yatak odanızı serin tutun, ışıkları yatmadan bir saat önce kapatın ve tüm elektronik cihazları bir kenara koyun.

Böylece derin uykuya daha hızlı dalabilirsiniz.

8- Ya Hep Ya Hiç Demeyin

zayif

Herkesin dinlenme günü veya çok meşgul olup da salona gidemediği günler olur, bazen gitme isteği de olmayabilir. Bu ya hep ya hiç mantığını bir kenara bırakın ve ne kadar yapabiliyorsanız o kadarını yapın. Eğer beslenme ve egzersizlerinizde düzensiz olursanız sonuç göremezsiniz.

Çalışmadan en iyi sonucu elde etmeye çalışın, o gün çalıştırmak istediğiniz kas grubunu planınızda olmasa bile çalıştırın. Bir defa başladığınızda devam edip bütün seansı tamamlama ihtimaliniz yüksek.

Eğer bir kaç repten sonra bitkinlik yaşarsanız, en azından bir şeyler yapmış olursunuz. Fitness zihin yapısında kalmanız başarı için önemli.

Her iki haftada bir kendi fotoğrafınızı çekerek çalışmalarınızın nasıl sonuçlar verdiğini kendi gözleriniz ile görün. Çünkü kamera yalan söylemez.

Aklınızda bir performans hedefi veya kendi kişisel en iyilerinizi aşmak da olmalı. Ölçülebilir, fiziksel görünümünüz üzerine olmayan hedefler motivasyon kazanmanıza yardımcı olabilirler.

One thought on “Yağ yakmanın 8 sırrı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayhan dedi ki:

    Kız Gülden, Ahmet onca zaman boşuna peşinden koşmamış :))) Sevgiler.