X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yaşlanmayı Hükümsüz Kılabilecek Çığır Açan Araştırma

Yaşlanmanın önlenebilir olması mümkün mü?

Araştırmacılar yaşlanmanın kodunu çözmenin eşiğindeler ve yaşlanmanın yol açtığı ölüm, 2033 gibi erken bir tarihte hükümsüz hale gelebilir. İki çığır açan araştırma alanı arasındaki sinerjinin, yalnızca bizleri canlı tutması değil, aynı zamanda bizleri hayat dolu, genç ve sağlıklı tutacağı da tahmin edilmektedir.

Yaşlanmayı Tersine Çevirme Projesinin Öncüleri

David Kekich’in öncülük ettiği Maximum Life Foundation (Maksimum Hayat Vakfı) (www.maxlife.org) dünyanın önde gelen yaşlanma karşıtı araştırmacıları ve uzmanlarından meydana gelen bir ekipten oluşmaktadır. Ekip bünyesinde, nanoteknoloji uzmanlarını, yapay zeka geliştiricilerini, rejeneratif (yenileyici) tıp uzmanlarını (kök hücre uzmanları dahil), genetik uzmanlarını ve ilaç ve beslenme destek endüstrilerindeki uzmanları barındırmaktadır. Uzmanlara göre, biyoteknolojinin, bilgi teknolojisinin ve nanoteknolojinin yakınlaşması, yakın gelecekte yaşlanmayı durdurmak için bir yol haritası sağlayacaktır. Gen tedavisi, yaşlanmanın tersine döndürülmesinde tamamlayıcı bir rol oynayacaktır. Genetik temelli yaşlanmayı tersine çevirme araştırmasının ön planında, Liz Parrish (www.biovivasciences.com) liderliğindeki BioViva adlı bir şirket yer almaktadır.

Yapay Zekânın Rolü 

Yapay zekâ, yaşlanmayı tersine çevirmenin yol haritasındaki kaynak teknolojidir; yaşlanmayı durdurmak için gerekli olan diğer tüm araçların gelişmesi için zorunludur

Yapay zekâ, yaşlanmaya odaklanmış her alanın keşiflerinde ve karmaşıklıklarında etkili olabilir ve onları, şimdiye kadar işlemiş olan insan zihninden çok daha iyi ve çok daha hızlı işleyebilir.

Scicog Systems adlı bir şirket (www.scicogsystems.com), esasen dünyanın en zeki bilim adamı olacak bir ‘Yapay Bilim Uzmanı’nı yaratıyor.

Araştırmacılar, yaklaşık 3 yıl içinde, mevcut yaşlanma araştırmalarının her bir parçasını bir araya getirmiş ve bunları Yapay Bilim Uzmanının içine programlamış olacaklar.

Yapay Bilim Uzmanı, insan vücudunda meydana gelen katrilyonlarca kimyasal reaksiyonu anlama ve bunları inceleme ve 20.000 insan geninin kodunu çıkarma becerisine sahip olacak.

İnsanlar tarafından tanınamayan modelleri (paternleri) tanımlayabilecek ve bu modellerden kendi hipotezlerini şekillendirebilecek.

Bilgiyi keşfetmek ve yeni bilgi yaratmak için kendi hipotezlerini test edebilecek ve bu da yaşlanmayı tersine çevirme projesine aşırı bir hız kazandıracaktır.

Gen Tedavisinin Rolü   

Gen tedavisi, yaşlanmanın temel nedenini ele alır ve hücre ve doku rejenerasyonunu destekler.

Tüm hastalıkları değilse de çoğunu (şu anda tedavi edilemez olarak görülen hastalıklar da dahil olmak üzere) en temel düzeyde iyileştirecek cevapları sunar.

Gen değişiklikleri (özellikle kromozomların koruyucu ipuçları olan telomerlerin kısaltılması), yaşlanmanın ve hastalığın önde gelen risk faktörleridir.

Telomeraz, telomerlerin kısalmasını önler ve telomerazı hücrelere dağıtan Bioviva projeleri (şu anda üzerinde çalıştıkları), yaşlanmayı tersine döndürme projesinde tamamlayıcı bir rol oynayacaktır.

Sonuç

Tüm önemli yaşlanma karşıtı verileri ve araştırmaları (şu anda gen tedavisi hakkında bildiğimiz her şeyi içeren) bir Yapay Bilim Uzmanının içinde derlemek, yaşlanmayı tersine çevirme kodunun yaratılmasında muazzam bir yardımcı olacaktır. Kod belirlenmek için beklemektedir fakat araştırmacılar, bunu başarmanın, gen çip teknolojisini hormon dengelemesiyle ve diğer toksik olmayan girişimlerle birleştireceği teorisini kurmaktadır; ki hepsi de bildiğimiz üzere yaşlanmaya son verecektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir