Basit bir şekilde açıklamak gerekirse metabolizma, yiyecekleri enerjiye dönüştürme sürecidir. Bu süreç, vücudun yiyecekleri parçalama süreci olan sindirimden farklıdır. Metabolizma, sindirimden sonraki aşamadır: Vücudun, sindirim sürecinde parçalanmış gıdaları hemen kullanmak ya da daha sonra kullanmak üzere saklamak için enerjiye dönüştürme sürecidir. Sağlıklı bir metabolizma bu işi etkin bir şekilde gerçekleştirirken yavaş olan metabolizma ise daha az etkin bir şekilde gerçekleştirir. Bunu aynı model arabanın eskimiş versiyonuna göre aynı benzinle daha fazla kilometre gitmesi gibi düşünebiliriz. Yani metabolizmayı verdiğimiz para karşılığında elimize ne kadar şey geçtiği şeklinde de düşünebiliriz.

Metabolizma hızının vücut ağırlığıyla doğrudan ilişkili olduğunu düşünmek yanlıştır. Elbette vücut ağrılığı metabolizma hızından biraz sorumludur ve vücudun enerjiyi ne kadar verimli kullandığı, enerjinin nereye gittiğiyle ilgilidir. Ancak metabolizma söz konusu olduğunda vücudunuzu nasıl beslediğiniz ve vücudunuzdaki hormonların dengesi gibi pek çok faktör de önemlidir.

Elbette metabolizmanızı sıfırdan yüze çıkarmak için sihirli bir değnek yok. Ama hızlandırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Öncelikle vücudunuzu düzenli olarak hareket ettirebilirsiniz. Tüm hareketler faydalıdır. Egzersiz yaptığınızda kaslarınıza gerekli enerjinin gitmesi için metabolizmanızın hızlanması gerekir. Zaten böyle olmasaydı vücudunuz istediğiniz kadar etkili hareket edemezdi. Egzersiz sonrası hareket etmeyi bıraktıktan sonra bir saate kadar metabolizmanız hızlı olmaya devam eder. Bu nedenle sık sık hareket etmek ve gün içinde masadan kalkıp ara vermek çok önemlidir.

Sık sık hareket ettikten sonra metabolizmanız için faydalı olabilecek belli gıdalara ve takviyelere ağırlık verebilirsiniz. Bunun için sihirli bir şey olmasa da metabolizmayla ilişkili olan şu yiyecek ve içeceklerin metabolizmayı hızlandırma konusunda etkili oldukları biliniyor:

7-keto DHEA

7-keto DHEA’nın metabolizmayı hızlandırdığını gösteren sağlam kanıtlar var. Bu bileşenin, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birlikte alındığında kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu takviyenin kafein gibi istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilme riski olmakla birlikte metabolizmayı hızlandırma konusunda etkili olduğu bilinmektedir.

Kafein

Kafeinin beslenme düzeninden bağımsız olarak metabolizmayı geçici olarak hızlandırabileceğini biliyoruz. Ancak kafein tüketimini attırmak sinirlilik, huzursuzluk, mide rahatsızlığı ve uyku döngüsünün bozulması gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Kafeini iyi bir şekilde tolere edebiliyorsanız, metabolizmanızı desteklemek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Yalnızca vücudunuzu dinleyin ve kahve tüketiminizde aşırıya kaçmamaya çalışın.

Yeşil çay kateşinleri

Yeşil çay, kahveye daha iyi bir alternatif olabilir. Üstelik yeşil çayda yalnızca kafein değil, metabolizma hızına ek faydalar sağlayabilen kateşin isimi bileşikler de bulunuyor. Kateşinler yalnızca yeşil çayda bulunuyor ve siyah çayda ya da diğer çaylarda bulunmuyor.

Kapsaisin

Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız, bunların metabolizmanız için iyi olduğuna emin olabilirsiniz. Bibere acılığını veren kapsaisin, vücudun enerjiyi yakma becerisini arttırmaktadır. Bu yüzden yemeklere acı ekleyerek ya da yemeklerin yanında acı tüketerek metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün.

Tarçın

Tarçın, doğrudan metabolizmayı hızlandırmakla ilgili olmasa da kan şekerinin sağlıklı bir seviyede olması açısından önemlidir. Kan şekerinin normal aralıkta olması, iştahla ilişkili hormonların kontrolden çıkmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Tarçın ile iştahınızı bastırmanız değil, ancak enerji çökmesi yaşamamanız için vücudunuza glikoz depolanmasını desteklemeniz mümkün.

Fesleğen

Fesleğen, strese karşı sağlıklı tepki vermek için geleneksel olarak kullanılan bir Ayurveda bitkisidir. Stres yönetimi için günlük hayatınızda fesleğeni yemeklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Fesleğen doğrudan metabolizmayı arttırmakla ilişkili olmasa da stres hormonu olan kortizol seviyelerinde yaşanacak artış ve azalışları engelleyerek kan şekerinizin ve metabolizmanızın sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.