Son zamanlarda “yavaş seyahat” kavramıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Yavaş seyahat bugünlerde hafa sonlarını daha hızlı yaşamak isteyenler ve hızlı seyahat etmek isteyenler olmasına karşın gittikçe daha da popüler hale geliyor. Peki, yavaş seyahat tam olarak nedir ve neden buna önem vermeniz gerekir?

Yavaş seyahat, oldukça yeni bir kavram. Bu kavram, seyahatin kendisinin tadını çıkarmakla ilgili olduğu için kişilerin seyahat yorgunluğundan kurtulmalarına yardımcı oluyor.

Bugün pek çok insan yavaş seyahatin, dünyayı gezmenin en iyi yollarından biri olduğunu düşünüyor. Bu sayede aynı zamanda hem rahatlayıp hem de online çalışabiliyor ve istedikleri zaman seyahat deneyimlerine geri dönebiliyorlar.

Not: Günümüzde yavaş seyahat genelde dijital gezginlikle ve dünyanın herhangi bir yerinden çalışarak sürekli yavaş seyahat etmenize imkan tanıyan online gelir elde etmeyle ilişkilidir. Ancak yine de yavaş seyahatin yalnızca dijital göçebeler ve online çalışanlar için geçerli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Tatil için yalnızca bir haftanız olsa dahi yavaş seyahat zihniyetini benimseyebilir ve gittiğiniz yerde her yeri dolaşmak yerine yalnızca bir şehri ya da küçük bir bölgeyi ziyaret etmeyi seçebilirsiniz. Seyahat etmek için sahip olduğunuz süre ne kadar olursa olsun, önemli olan bu süreyle ne yaptığınızdır.

Yavaş Seyahat Nedir?

Yavaş seyahat, adından da anlaşılacağı gibi seyahat ederken hem fiziksel hem de ruhsal anlamda zaman ayırmaktır. Yavaş seyahat, kasıtlı ve bilinçli bir eylemdir. Bu sayede kendiniz ve rotanız arasında bağlantı kurmak için zamanınız olur.

Yavaş seyahatin ne olduğu kişiden kişiye değişiklik gösterse de çoğu insan için varılan her yeni yeri ayrıntılı olarak keşfetmek, insanları tanımak, kültürü ve tarihi öğrenmek için zaman ayırmaktır. Bir gün içerisinde şehirde görülebilecek tüm cazibe merkezlerini gezmekten çok daha fazlasıdır.

Yavaş seyahati yalnızca bir yerden diğerine gitmek olarak değil, bir zihniyet olarak görebilirsiniz. Tüm yavaş gezginlerin sergiledikleri belli seyahat kalıpları ve davranışları vardır.

Yavaş seyahat edenler genelde tek bir yerde çok daha uzun süre kalır. Bir haftalık seyahat programında şehirden şehre koşturmak ve tükenmek yerine yerel kültürü deneyimlemeyi ve yerel hayatı yaşamayı tercih ederler.

Yavaş Seyahatin Önemi

Günümüzün sürekli değişen dünyasında yavaş seyahat etmek, hayatımıza çok fazla değer katabilir. Farkındalık, kültürel sorumluluk, sürdürülebilirlik ve bilincin farklı yönlerini bir araya getirerek seyahat deneyimimizi zenginleştirir.

Modern seyahat, sürdürülebilir bir aktivite değildir. Bu nedenle hızımızı azaltmak, gerektiğinde daha az uçuş yapmak ve ziyaret ettiğimiz topluluklara katkıda bulunmak önemlidir.

Yavaş seyahatin herkes için anlamı farklı olabilir ve her insanın odak noktası farklı olabilir. Ancak hepimiz elimizden gelenin fazlasını yaparsak, insanlar ve mekanlar arasındaki bağlantıları kurmak ve kendimizi doğal çevre, kültür ve tarih hakkında daha fazla eğitirsek, belki o zaman insanlar ve mekanlar için faydalı olmak adına üzerimize düşeni gerçekleştirebiliriz.

Seyahatleriniz daha anlamlı hale gelir

Hızlı yapılan seyahatler anlamlı değildir ve bir yerden başka bir yere geçerken çok güzel deneyimler yaşanabilir. Yavaş seyahat daha unutulmaz deneyimlere ve olaylara kapı açabilir.

“Bir haftada her şeyi görmeliyim” yerine “Bir haftada bir yeri deneyimlemek istiyorum” diye düşünürseniz, hem zaman hem de fırsatlar sihirli bir şekilde karşınıza çıkar. Artık saatin kölesi olmak yerine yürümeye, etrafa bakmaya ve deneyimlemeye zaman ayırabilirsiniz.

Yavaş seyahatte tanıştığınız insanlar ve bağlantı kurduğunuz mekanlar çok daha anlamlı hale gelir. Bu sayede varış noktasına ilişkin anılarınız, aceleyle koşuştururken yaşayamayacağınız anlar ve hakiki deneyimlerle doludur.

Para tasarrufu sağlar

Yavaş seyahat genel olarak paradan tasarruf etmenizi sağlar. Ne kadar hızlı seyahat ederseniz, kısa sürede o kadar fazla para harcarsınız.

Yavaş seyahat sırasında da aynı maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bunları çok daha fazla zamana yayacağınız için günlük harcamanız azalacaktır.

Tek bir yerde daha uzun süre dolaşmak için birden fazla ulaşım şekline para vermeniz gerekmiyorsa otelden daha ucuz olan ve mutfaklı kiralık dairelere bakabilirsiniz. Bu sayede hem paradan tasarruf edebilir hem de yemeklerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Kendinizi yorgun hissetmezsiniz

Daha önce hiç kısa süreli tatile çıkıp o süreye çok fazla şey sıkıştırmaya çalışıp da eve döndüğünüzde yine tatile ihtiyaç duyduğunuzu hissettiniz mi? Evet, pek çok insan bunu yaşamıştır.

Bu durum genelde bir yere yerleşme, bavulu tamamen boşaltma ve sadece o yerde olma dürtüsüyle gerçekleştirilen hızlı ve genelde stresli yolculuklardan kaynaklanır.

Yeni beceriler öğrenmenizi sağlayabilir

Yavaş gezginler gittikleri yere uyum sağlamak ve yol boyunca yeni beceriler öğrenmek zorundadır.

Seyahatteki zamanınızı kendi ülkenizde elde etmeniz zor olacak bir beceri, örneğin yeni bir dil öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

Yavaş seyahat aynı zamanda yerel el sanatlar veya uzun zamandır denemek istediğiniz aktiviteler ya da etkinlikler için de çeşitli fırsatlar sunar.

Çevre üzerinde daha az etkiye sahiptir

Birden fazla uçak, otobüs ya da tren içeren seyahatler çevre için zararlıdır. Yaptığımız her 2 saatlik uçuş, bir Orta Afrika ülkesindeki bir kişinin yıllık karbon emisyonundan daha fazla emisyona sahiptir. Bu da çok fazla karbondioksit demektir.

Çevre üzerindeki etkimizi azaltmanın yollarından bir tanesi daha az uçuş yapmak ve daha az araba kullanmaktır. Bu da ancak mesafeleri kısaltarak olur. Yavaş seyahat, uçmak yerine trene binmek için daha fazla zaman harcamak anlamına gelebilir. Ayrıca bir günde her şeyi görmek için araba kiralamak yerine bisiklet kiralayıp şehri dolaşma lüksünüz olduğu anlamına da gelebilir.

Bunu yapmak, günlük eylemlerimiz üzerinde de daha sürdürülebilir bir etkiye sahip olabilir. Yavaş seyahat, seyahat ederken günlük uygulamalarımıza bakmamıza ve sürdürülebilir olmayan ürünleri ve alışkanlıkları, çevre dostu ürünlerle değiştirmemize olanak tanır.

Başka bir ülkede yaşamanın nasıl olduğunu anlarsınız

Yavaş seyahat deneyimi, yeni bir ülkede yaşamakla daha yakından ilgilidir. Zamana yayılmış yavaş seyahati benimseyerek kendinizi gerçekten orada yaşıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Bu sayede sadece tüm anları deneyimleyip bir gezgin gibi anılar biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda o ülkede gerçekten yaşamanın nasıl bir şey olduğunu da öğrenebilirsiniz, tabi isterseniz.

Uzun süreli olarak daire kiralamak, yerel marketlerden alışveriş yapmak ve gideceğiniz yerin yerlisi gibi hareket etmek, yerel halkın günlük olarak yaşadığı şeylerdir.

Yalnızca bu nedenlerden dolayı dahi yavaş seyahat, bir gittiğiniz bir yeri gerçekten tanımanın en iyi yollarından biridir.

Daha derin deneyimler sağlar

Yavaş seyahat deneyimi yaşadığınızda hem insanlarla hem de mekanlarla daha derin bağlantılar kurarsınız. Bu bağlantılar, ömür boyu sürecek anılara dönüşecektir.

Yavaş seyahat yeni insanlarla tanışma, yeni arkadaşlarla son dakika hazırlanan gezilere kaydolma ya da inanılmaz hayat hikayelerine sahip insanlarla tanışma şansınızı arttıracaktır. Yavaş seyahat ettiğiniz zaman oturmak, dinlenmek ve diğer gezginler ve yerlilerle etkileşim kurmak için zamanınız olacaktır.